Instagram İçerik Üreticisi Pazarı Aracını Test Ediyor

resim56403044
resim56403044

Instagram, Influencer Discovery platformunun bir süredir gelişim aşamasında bulunan içerik üreticisi pazarı aracı için testleri başlattığını duyurdu! Creator Marketplace olarak adlandırılan yeni araç; markaların irtibat oluşturmak isteyebilecekleri içerik oluşturucuları bulmasına imkân sağlıyor. Ancak yeni vasıta ile alakalı tam detaylar bilinmemekle beraber şu anda sadece ABD’de etkinlik yayınlayan markalar ile kontrol ediliyor.

Instagram Creator Marketplace, reklamverenlerin kampanyalarda konsorsiyum kuracak potansiyel içerik oluşturucuları bulmasına imkân sağlıyor. Yeni araç, içerik oluşturucularını muhtelif mevzulara göre filtreleme özelliğine de sahip. Böylece markalar kampanyaları için konsorsiyum konusu ile alakalı kapsamlı bir araca haiz olacak.

Instagram Creator Marketplace ile Tüm Kampanya Süreci Yönetiliyor

Instagram markalar ve potansiyel içerik oluşturucularını bir araya getiren Creator Marketplace ile kampanya yönetimini kolaylaştırıyor. İlk testleri başlayan İçerik Üreticisi Pazarı, Instagram’daki marketing performanslarını en üst düzeye çıkarmanın mühim bir yolunu sunuyor. Bunun için ise uygulamadaki yeni yaratıcı trendleri ve kullanım davranışlarından yararlanmakta.

Görüldüğü suretiyle Instagram Creator Marketplace, Facebook’un Marka İşbirliği Yöneticisi platformuna benzer hususiyet gösteriyor. Ayrıca Türkçe karşılığı ile “İçerik Üreticisi Pazarı” olarak adlandırılan Creator Marketplace, markalar ve içerik oluşturucularını bir araya getiriyor. Şimdilik sadece ABD’de etkinlik yayınlayan markalara kontrol için davetiye gönderilse de oldukça yakında marketing vasıta setine mühim bir hususiyet olarak dahil olacak.

Instagram Creator Marketplace vasıtasıyla markalar, içerik oluşturucular ile beraber bütün kampanya sürecini yönetebiliyor. Bu bağlamda istenen çıktılar, ödeme ve öbür malumat ayrıntıları yer alıyor. Tüm bunlara ayrıca içerik üreticilerin filtrelenmesi için masaüstü cihazlardan Meta Business Suite ile kullanım imkanı da mevcut.

Filtreleme özelliklerinde; cinsiyet, yaş, takipçi sayısı, alaka alanları, ülke ve kent gibi nedenler yer alıyor. Tüm bu filtre kullanımları etkileşimde bulunan kitlelerin demografisine göre de şekillenmekte. Ayrıca potansiyel içerik oluşturucularına ayrıca markayı takip eden ya da etiketleyen kullanıcılar görülebiliyor.

Böylece aranılanlara benzerlik yayınlayan içerik oluşturucular da listelere eklenebiliyor. Dolayısıyla ortaklıklar için potansiyel içerik oluşturucuların keşfedilmesi epey kolaylaşıyor. Tüm bunlar vasıtası ile de kampanyalar ve projeler için içerik üreticisi pazarı kullanılabiliyor.

Ek olarak Instagram Creator Marketplace aracında markaların gönderilmiş olduğu bütün mesajlar gelen kutusuna iletiliyor. Böylece içerik oluşturucular markalara cevap verebilme ve süreci direkt olarak Instagram uygulaması içerisinden idare etme şansına sahip.

Sizler yeni marketing aracı ile alakalı ne düşünüyorsunuz? İçerik oluşturucular ve markalar arasındaki işbirliğinin yaratıcı aracı Creator Marketplace sizce iyi mi yarar sağlayacak? İçerik Üreticisi Pazarı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.