Instagram Telif Hakkı Mesajı Nedir?

resim52931337
resim52931337

Instagram telif hakkı mesajı, platformda size ait olmayan bir içeriğin paylaşımını yapmış olduğunuz vakit gelen bir mesajdır. Ancak vaziyet her vakit bu şekilde olmayabilir. Özellikle son vakit Instagram üstünden buna benzer mesaj alan kişilerin tehlikeyle yüz yüze bulunduğunu belirtelim. Çünkü bu mesaj bazen hesap hırsızlığı ya da dolandırıcılığın ilk aşamasıdır.

Bu içeriğimizde Instagram telif hakkı mesajı ile alakalı ayrıntılı detayları ele aldık. Bu mesajın gerçekliğini iyi mi ayırt edebileceğinizi ve bu durumda ne yapmanız icap ettiğini de içeriğimize ekledik. Ayrıca hesabınızı daha güvenilir hale getirmek için lüzumlu ipuçlarını da sizinle paylaştık.

Şimdi sözü daha da uzatmadan telif hakkı ihlali nelerdir ve Instagram’da iyi mi karşımıza menfaat sorularını yanıtlayalım!

İçindekiler

Instagram Telif Hakkı İhlali Nedir?

Telif hakkı ihlali, hesabınızda size ait olmayan bir içinde ne olduğu izniniz dahilinde olmadan Instagram hesabınızda paylaştığınızda ortaya çıkan ihlaldir. Bu içerikler içinde bir metin, ses, resim ya da video yer alabilir. Eğer izinsiz bir halde paylaşım yapmış olursanız fikri iyelik hakkını ihlal ettiğiniz için ceza ile karşılaşmanız olasıdır. Benzer durumlar değişik web sitelerinde de geçerlidir.

Instagram’ın topluluk kurallarından birisi telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle platform bu mevzuyu ciddiye almaktadır diyebiliriz. Farklı bir kullanıcının oluşturduğu içinde ne olduğu kendisi yapmış gibi paylaşan bir kullanıcı bu kuralı ihlal etmektedir.

Instagram telif hakkı ihlali gerçekleştirirseniz platform sizinle iletişime geçebilir. Bunun kararında paylaştığınız içeriğin kaldırılması laf konusudur. Ayrıca telif hakkı ihlalinin devam etmesi halinde hesabınızın tamamiyle kapanması da muhtemeldir. Bu nedenle daha ilkin kaldırılmış bir içinde ne olduğu tamamiyle aynı şekilde tekrardan paylaşmamanızı ve uyarı aldığınız takdirde telif hakkı konusu ile alakalı daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

instagram-kurtarma

Instagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım?

Buna ayrıca Instagram telif hakkı ihlali mesajı tarzında bir uyarı metni son vakit olabildiğince tanınmış hale gelmiştir. Instagram doğrudan mesaj ya da DM üstünden gönderilen bu mesajda telif hakkı ihlali gerçekleştirdiğiniz ve hesabınızın güvenliği için bir linke tıklayarak birtakım detayları paylaşmanız gerektiği yer almaktadır. Ancak bu kişilerin Instagram’ın parçası olan bir takım olmadığını söylemek gerek.

Instagram DM’den gelen telif hakkı mesajı aslında bir dolandırıcılık ve hesap hırsızlığı yöntemidir. Instagram yetkilileri sizinle DM üstünden irtibata geçmezler. Mesaj kutunuza gelen telif hakkı ihlali mesajı ise hesap bilgilerinizi çalmaya yönelik bir çabadır.

Bu nedenle mesaj geldiği anda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey gerçek olup olmadığını denetim etmektir. Bunun ilk adımı ise mesajın nereden göndermiş olduğu ve size ulaştığıdır. Bahsettiğimiz gibi DM kutusu mesajın düzmece ve riskli bulunduğunun en büyük göstergelerinden biridir. Instagram yetkilileri sizinle tatbik içinde yer edinen “Instagram’dan E-postalar” bölümünden iletişime geçmektedir. Bu parçaya ulaşmak için:

  • Profilinize girin ve Ayarlar menüsüne ulaşın. Bunun için sağ üst tarafta yer edinen üç çizgi ikonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Daha sonra Güvenlik seçeneğine dokunun.
  • Son olarak Giriş Güvenliği başlığının altında yer edinen Instagram’dan E-postalar seçeneğine dokunun.

Bu kısımda yer edinen mesajların tamamı Instagram tarafınca gönderilmektedir. Eğer hesabınız ile alakalı bir problem laf konusuysa platform, sizinle bu bölüm üstünden iletişime geçecektir.

Eğer mesaj DM kutunuza geldiyse göz ardı edebilirsiniz. Instagram help center dolandırıcılığı şeklinde de malum bu teknik ile hesap bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan fena amaçlı kişilerin tuzağına düşmeyin. Ancak Instagram’dan E-postalar kısmında telif hakkı ihlalinde bulunduğunuza dair bir ibare yer alıyorsa gelen mesajı dikkatle okumanızı öneri ediyoruz.

Şirket mevzuyla alakalı gönderilmiş olduğu e-postada hangi içeriğin telif hakkı ihlali içerdiğinden bahsedebilir. Buna ayrıca size uyguladığı cezai yaptırıma da iletide yer verebilir. Bunların içinde paylaşımı silmek ya da hesabı kapamak gibi yaptırımların da bulunduğunu hatırlatalım.

instagram-veri

Hesabımı Güvenli Hale Getirmek için Ne Yapmalıyım?

Instagram telif hakkı mesajı ile karşılaştıysanız ve hesabınızın riskte bulunduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Hesabınızı daha güvenilir hale getirmek için atacağınız adımlara bir göz atalım. Eğer DM’den ya da e-posta üstünden düzmece bulunduğunu düşündüğünüz bir mesaj aldıysanız şu adımları atarak hesabınızı daha güvenilir hale getirebilirsiniz:

Panik Yapmayın

Öncelikle sakin olmaya ve ürkü davranışlar sergilememeye itina gösterin. Eğer telif hakkı ihlaline dair bir mesaj aldıysanız doğrudan olarak ceza alacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak yukarıda sık sık belirttiğimiz gibi bu mesajlar bazen düzmece olabilmektedir. Bu nedenle ürkü olmuş bir halde mesajda yer edinen linklere tıklamayın ya da şahsi bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın!

Sakinliğinizi koruduktan sonra size gönderilen mesajı dikkatli bir halde inceleyin. Eğer yazım hataları ya da düzmece bulunduğunu düşündüğünüz ifadeler yer alıyorsa mesajı göz ardı edebilirsiniz. Burada düşünmeniz ihtiyaç duyulan mühim bir niçin ise telif hakkı ihlaline yol açabilecek bir paylaşım yapmış olup yapmadığınızdır. Eğer yapmadığınızı düşünüyorsanız mesajın düzmece olma ihtimali olabildiğince yüksektir.

Göndereni Kontrol Edin

İster Instagram DM üstünden talep eder e-posta üstünden gönderilsin, gönderen kişinin kim olduğu ile mesajın düzmece olup olmadığını derhal anlayabilirsiniz. Instagram yetkilileri şahsi hesapları üstünden sizinle iletişime geçmezler. Ayrıca doğrulanmamış bir hesap üstünden de Instagram’ın sizinle iletişime geçmesi gerçek dışıdır. Ayrıca Instagram’ın sizinle iletişime geçeceği tek kısım Güvenlik ayarlarında yer edinen Instagram’dan E-postalar bölümüdür.

E-posta ile iletişimde ise gönderen kişinin adresinde Instagram sözcüğü yer alabilir. Bu da sizi kandırmak için kurulmuş bir tuzak olabilir. Eğer e-posta kutunuzda yer edinen bir mesaj uygulamadaki Instagram’dan E-postalar bölümünde yer almıyorsa sahteliğinden şüphelenebilirsiniz.

Buna ayrıca Instagram’ın sizden rastgele bir gizyazı ya da e-posta şifresi istemeyeceğini hatırlatalım. Eğer sizinle iletişime geçilen mesajda e-posta adresinizi, Instagram kullanıcı adınızı ve hesaplarınızın şifresini paylaşmasını isteniyorsa mesajın düzmece bulunduğunu varsayabilirsiniz.

Bağlantıların Güvenilirliğini Kontrol Edin

Hesabınızın korumak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mühim bir öteki mühim niçin ise gönderilen bağlantılardır. Eğer size gönderilen mesajda bir url yer alıyorsa ve bu url Instagram’ın resmi web sitesine ait değilse tıklamamanızı öneriyoruz. Çünkü bu bağlantının spam ya da hesap hırsızlığı için düzenlenmiş bir tuzak olması muhtemeldir.

Bu niçin instagram.com adresine sahip olmayan linklerden uzak durmanız gerekmektedir. Kötü niyetli kişiler oluşturdukları web sitelerinde Instagram adını geçirmeye itina gösterirler. Ancak Instagram’ın malum tek resmi adres instagram.com olarak anlatım edilmektedir.

Ayrıca bu linklerdeki siteler de görünüş olarak Instagram’a fazlasıyla benzemektedir. Bu nedenle resmi sayfayla karıştırmanız son derece doğaldır. Yine de adres çubuğuna göz atarak rastgele bir zarar görmenizin önüne geçebilirsiniz. Buna ayrıca sitede sizden Instagram hesabınızın adı ve şifresi ya da e-posta şifreniz istenirse siteyi hemen terk etmenizi tavsiye ederiz.

instagram-logo

Resmi Uygulamayı Kullanın

Önemli bir öteki mevzu ise ancak resmi Instagram programını kullanmaktır. App Store, Huawei AppGallery ya da Play Store üstünden indirebileceğiniz resmi Instagram uygulaması dışında bir tatbik kullanmamanızı öneri ediyoruz. Çünkü düzmece uygulamalara verdiğiniz izinler ve girdiğiniz bilgiler hesabınızın çalınmasına yol açabilmektedir.

İki Faktörlü Doğrulama Kullanın

En mühim konulardan birisi ise iki faktörlü doğrulamadan faydalanmaktır. Bu sayede hesabınızın güvenliği için ek bir tabaka elde etmiş olursunuz. Ayrıca bunu ancak Instagram hesabınız için değil bütün hesaplarınız için kullanmanızı öneri ediyoruz. Buna ayrıca bir parola yöneticisi de kullanmanız güvenliğin daha da artmasını sağlayacaktır.

Tabii ki aynı zamanda öteki hesaplarınızla benzer şifreler kullanmamanızı da öneri ediyoruz. Ayrıca şüpheli bir telif hakkı mesajı aldıysanız bunu çevrenizdeki kişilerle de paylaşabilirsiniz. Böylece benzer mesajlar aldıysanız durumun dolandırıcılık bulunduğunu ayırt etmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Instagram Telif Hakkı Mesajı: Sıkça Sorulan Sorular

Instagram telif hakkı mesajı nedir?

Fikri iyelik hakkını ihlal eden bir kullanıcıya gönderilen uyarı mesajına Instagram telif hakkı mesajı demek mümkündür. Kullanıcı izni olmadan hakları kendisine ait olmayan bir metin, ses, resim ya da video paylaştıysa Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal etmiş sayılmaktadır. Bu nedenle Instagram kullanıcıyla iletişime geçebilmektedir. Ancak bu teknik ile hesap hırsızlığı hazırlamaya çalışan kişilerin de olduğu unutulmamalı ve mesajın düzmece olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Instagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım?

Eğer Instagram’dan telif hakkı mesajı geldiyse ilk ilkin doğruluğundan emin olmalısınız. Mesaj DM üstünden geldiyse düzmece olması çok yüksek bir olasılık taşımaktadır. Instagram ancak Güvenlik ayarlarında yer edinen Instagram’dan E-postalar kısmı vasıtasıyla iletişime geçmektedir. Ayrıca telif hakkı ihlali gerçekleştirmediğinizden eminseniz mesajın düzmece olma ihtimali daha da yüksektir. Ancak Instagram’dan E-postalar kısmında bir mesaj yer alıyorsa iletiyi dikkatle okumanızı öneri ederiz. Eğer Instagram paylaşımı kaldırırsa aynı gönderiyi tekrardan yüklememenizi de öneriyoruz. Bu durumda hesabınızın kapanması da dahil cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Telif hakkı yememek için ne yapılmalı?

Size ait olmayan bir ses, imaj ya da metni sahibinden izinsiz bir halde paylaşmamanız gerekmektedir. Ayrıca bir öteki kullanıcının paylaşımlarını da kendi hesabınızda paylaşmamalısınız. Tabii ki izinler dahilinde bu eylemleri gerçekleştirmek mümkündür.

Instagram telif yediğimi iyi mi anlarım?

Eğer Instagram’dan E-postalar bölümünde telif hakkıyla alakalı bir mesaj yer alıyorsa topluluk kurallarını ihlal etmiş olabilirsiniz. Ayrıca paylaştığını gönderi silindiyse ya da hesabınız askıya alındıysa telif hakkı kurallarını ihlal etmiş olmanız muhtemeldir.

instagram-telif-hakki-ihlali-mesaji

Instagram Telif Hakkı Mesajı: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Instagram telif hakkı ihlali mesajı ile alakalı bilmeniz ihtiyaç duyulan öğeleri ayrıntılı bir halde söylemeye çalıştık. Son vakit bu yöntemle hesabını kaybeden birçok insan bulunmaktadır. Eğer hesabınızın çalınmasını istemiyorsanız anlattıklarımıza dikkat etmenizi şiddetle öneri ediyoruz.

Bunun yanı sıra riski sıfıra indirmek için yapmanız ihtiyaç duyulan size ait olmayan bir içerik paylaşmamaktır. Eğer telif haklarını ihlal etmediğinizden eminseniz bu tuzaklara düşmemek için mühim bir gerekçeniz olacaktır. Bunun yanı sıra içinde ne olduğu üreten kişinin emeklerine de saygısızlık etmemiş olursunuz. Bir kez daha hatırlatalım, şayet içeriğin oluşturucusundan izin aldıysanız kullanmanızda bir sıkıntı olmayabilir.

Instagram telif hakkı ihlali mesajı kararında hesap bilgilerinizi paylaştıysanız yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey hesaplarınızın güvenliğini sağlamaktır. Farkına varır varmaz paylaştığınız detayları değiştirmenizi öneri ediyoruz. E-posta şifreniz ve Instagram hesap şifrenizi daha güvenilir bir parolayla değiştirin. Buna ayrıca bir parola yöneticisinden de yardım alabilirsiniz.

Daha sonra hesabın güvenliğini daha da çoğaltmak için iki faktörlü doğrulamayı etken hale getirmenizi öneriyoruz. Böylece hesabınız ek bir kademe ile korunacaktır. Tabii ki ilerleyen dönemde Instagram yetkilisi bulunduğunu söyleyen kimseyle şifrenizi paylaşmamanız da ehemmiyet taşımaktadır.

Instagram telif hakkı ihlali mesajı nelerdir sorusunu yanıtladığımız içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla alakalı sorularınızı aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca içeriğimizle alakalı görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz!