İnternet Üzerinden Takip Ediliyorsanız, Nasıl Önleyeceksiniz?

” Facebook, Amazon’da tişörtlere göz attığımı nereden biliyordu? ”

” Bloglar benim alerjilerimi de biliyor mu ?! Bu tuhaf. ”

İnternet de dolaşmanın eskisi kadar hususi olmadığı bir sır değildir. Yaptığınız her hareket, ziyaret ettiğiniz her sayfa, dijital profilinizi oluşturmaya katkıda bulunur. Tarayıcı alışkanlıklarınızı kaydetmek için “izleyiciler” ismi verilen ufak komut dosyaları tarayıcınızda demirbaşlardır. Daha sonrasında bu bilgiler, muayyen bir kullanıcıya hususi olarak uyarlanmış reklamları ve promosyon içeriğini görüntülemek için internet sitelerinin algoritmaların dan beslenir. Şüphesiz, İnternet de daha ilkin bulundunuz da, bu sürpriz olmamalı.

Neler Okuyacaksınız? →

İnternet Üzerinden Takip Ediliyorsanız, Nasıl Önleyeceksiniz?

Neyse ki, bu tehditlerden kurtulabilmeniz için bir sürü vasıta bulunmaktadır. Çevrimiçi olarak ayrıldığınız birçok dijital ayak izinden kurtulma lafı veren araçlar. Bu nedenle, bu makalede, masaüstü tarayıcınız ve akıllı telefonunuz için en iyi olanlardan bahsediyoruz.

Masaüstü Cihazlar İçin Ghostery

Masaüstleri için izleyicilerin deneyiminizi engellemesini engel olan bedava bir tarayıcı uzantısı olan Ghostery’yi yüklemenizi öneririm. Bu eklentileri engellemek, bilhassa zayıf bir bağlantınız var ise internet sitelerinin daha kolay zemine yüklenmesini sağlar. Daha da önemlisi, Ghostery hangi seyircilere son vermek istediğini detaylı bir halde denetim eder. Buna ek olarak, gösterge panosu, geçmişteki dijital profilinizle ilişkili olan her izleyiciyi listeler.

Tarama yaparken muayyen bir sayfanın etken komut dosyalarını görüntüleye bileceğiniz anlık bir işlevsellik de var. Son olarak, birkaç siteyi hariç tutabilir ve Ghostery’yi dönem dışı bırakmak için bir “güvenilir siteler” listesine ekleyebilirsiniz. Bir internet sitesi takip edenleri olmadan muntazam çalışmayı reddederse, bu kullanımı kolay olabilir. Ghostery’i diğer rastgele bir şey üstünde önermemin nedeni, esasların eksikliğini taşımıyor ve daha gelişmiş araçlara erişmek için problemsiz bir dizayn sağlamayı başarıyor. Ghostery tamamiyle parasızdır ve Chrome, Safari, Edge, Firefox ve aynısı aşağı yukarı bütün mühim tarayıcıları desteklemektedir.

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus: Ghostery’nin anonim seyirci verileri toplamış olduğu bilinmektedir. Bununla huzurlu değilseniz, Privacy Badger adlı diğer bir uzantıya bakabilirsiniz.

Ghostery İndirmek İçin

Akıllı Telefonlar İçin Firefox Focus

Ghostery‘nin kendisinde de bir mobil uygulaması olsa da, Firefox Focus akıllı telefonunuz için daha iyi bir seçenektir. Firefox Focus, “Ekranda kimsenin izlemediği gibi göz atın” yapabilmeniz için muhtelif ek araçlara haiz bir gizlilik internet tarayıcısıdır. İstediğiniz gibi, rastgele bir türdeki internet izci ve çerezlerini basitçe engellemenizi sağlar. Uygulama, kolay bir kullanıcı arayüzü ile geliyor ve Android ‘de yalnızca 4MB boyutundadır.

Ayrıca, uygulamanızdan çıkmaz içeriğinizi ya da seyircileri temizleyen bir ayarı da etkinleştirebilir siniz. Bununla birlikte, Ghostery gibi kapsamlı platformlarla haiz olduğunuz denetim türü sunmuyor. Birçok yönden, bu akıllı telefonlarda olduğu gibi iyi bir şey, genellikle bu kadar kapsamlı seçeneklere ihtiyacınız yok. Firefox Focus ücretsizdir ve hem iOS hem de Android için kullanılabilir.

Firefox Focus – iOS

Firefox Focus – Android

Bu yazımızda bu kadar, tatbik mağazalarında daha iyi bir alternatif var mı, yorumlar bölümünde bizlere bildirebilirsiniz.