iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

MagSafe nelerdir ve iyi mi çalışır? MagSafe, bir iPhone’u kablosuz olarak şarj etmeyi, kılıfları takmayı ve oldukça muhtelif öteki takıları kullanmayı kolaylaştırır. İşte bu iPhone için büyük bir adım atmasının nedeni.

Eylül ayının başlangıcı, genelde Apple’ın iPhone lansman etkinliğini ayın ilk yarısında gerçekleştirmesi ve Apple’ın her vakit inovasyonun ön saflarında yer almaması sebebiyle teknoloji meraklıları arasında büyük bir coşku uyandırıyor. pazarın trendleri Apple tarafınca belirleniyor. TouchID, kulaklık jakının çıkarılması, FaceID, monitör çentiği vb.

Neler Okuyacaksınız? →

iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bununla birlikte, 2020 ve hiç bir şey harbiden düzgüsel değil, bu yüzden Apple hususi etkinliğini Ekim ayına itmek ve hayranlarını yeni iPhone cihazlarını bekletmek zorunda kaldı. Yalnızca Kasım ayında satışa sunulacak olan iPhone 12 Mini veya iPhone 12 Pro Max’i almak isteyen tüketicileri hesaba kattığınızda bekleyiş daha da kötüleşiyor . Ama bu bira bardağı değil. Mesele şu ki, Apple her sene yeni iPhone cihazlarına birtakım harika yeni özellikler ekliyor ve bu sefer bunlardan biri MagSafe.

MagSafe wikipedia sayfası nı ziyaret ederek daha oldukça malumat edinebilirsiniz. Şuan için sayfa dili İngilizce.

MagSafe Tarihçesi

Şimdi, Apple 2016’da USB-C’ye geçmeden ilkin eski nesil bir MacBook’unuz varsa, bu terime alışmışsınızdır ve büyük ihtimalle eski Mac’inizi MagSafe vasıtasıyla şarj edebilirsiniz. 

MagSafe, Apple’ın temel olarak bir çift kuvvetli mıknatıs kullanan MacBook için akıllı ve havalı şarj çözümüydü – biri şarj cihazında öteki MacBook’un kendisinde ve bağlandığında devreyi tamamlayıp MacBook’u şarj etmeye başlayacaklardı.

USB-C ile ilgili merak ettikleriniz için USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği makalemizi okuyabilirsiniz.

MagSafe’in geleneksel şarj cihazlarına ya da fıçı pimli konektörlere göre pozitif yanları şuydu, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey konektörü irtibat noktasının yanına almaktı ve kendiliğinden takılırdı ve iki, Mac’inizi şarjda bırakırsanız Masanız ve birisi kabloya takılırsa, şarj aletinin bağlantısı kesilir ve MacBook’unuz düşmek yerine masanın üstünde kalır. 

Birçok kullanıcı MagSafe’i sevse de Apple, tescilli olan MagSafe’den değişik olarak daha süratli şarj hızları sunmuş olduğu ve evrensel olduğundan 2016’da USB-C lehine hurdaya çıkardı.

iPhone 12’de MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

MagSafe’in Dönüşü

Apple, MagSafe’i iPhone 12 serisiyle tekrar tanıttı ve terimler dizgesi aynı olsa da, kullanım durumları farklı. İPhone 12, ilk ilkin tenvir irtibat noktası üstünden şarj olurken ve Qi kablosuz şarjı da desteklese de, şimdi yeni iPhone 12’nizi şarj etmenin üçüncü bir yolu var ve bu, dairesel bir vasıtası ile iPhone 12’nin arkasına takılan bir MagSafe şarj aleti ile. hem telefonda hem de şarj cihazında mıknatıs dizisi.

İPhone’da Qi kablosuz şarj halihazırda varken MagSafe’e olan ihtiyacın ne olduğu tartışılabilirken, cevap, MagSafe şarj etmeye destek olurken, Apple burada kendi aksesuar ekosistemi olan daha büyük resme bakıyor ve sonunda, hepimizin duyduğu portsuz bir iPhone. Buna geçmeden önce, MagSafe’in iyi mi çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini anlamaya çalışalım.

MagSafe Neden Gerekliydi?

Apple, iPhone 8’den bu yana Qi kablosuz şarj desteği ile bütün iPhone cihazlarını gönderiyor. Bunun anlamı, iPhone’unuzu kablosuz bir şarj pedine yerleştirebileceğiniz ve iPhone’un bir şarj aleti bağlamanıza ihtiyaç duymadan kablosuz olarak şarj edeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Qi kablosuz şarjın sınırlamalarından biri, sıcaklık şeklinde oldukça fazla güç kaybı içermesidir. Bu nedenle, bir Qi kablosuz şarj aletinin bir iPhone’u şarj edebileceği en oldukça watt kıymeti 7,5 W idi.

Güç kaybının ve daha yavaş şarjın sebeplerinden biri, telefondaki bobinlerin kablosuz şarj pedindeki bobinlerle muntazam şekilde hizalanmaması, endüktif şarjın etkilenmesi ve verimliliğin düşmesidir. MagSafe, şarj cihazını iPhone’ların arkasına, bobinlerin kusursuz bir halde hizalanarak oldukça daha azca kayıpla sonuçlanacak şekilde takarak bunu ortadan kaldırmaya çalışır. Sonuç olarak Apple, MagSafe ile 15 W’a kadar şarj hızlarına ulaşabilir.

MagSafe Nasıl Çalışır?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi, iPhone’un arka panelin ortasında bir kablosuz şarj bobini var. Apple’ın iPhone 12 ile yapmış olduğu şey, kablosuz şarj bobininin çevresine bir takım mıknatıs yerleştirmeleri ve aynı mıknatıs dizisini MagSafe şarj cihazında aynı yönde fakat zıt kutuplarla yerleştirmeleriydi. Sonuç olarak, MagSafe şarj aleti iPhone’un arkasına yaklaştırıldığında, zıt kutuplu mıknatıslar birbirini çeker ve şarj aleti iPhone’un arkasına oturur. Daha ilkin bir Apple Watch şarj aleti kullandıysanız, bunun iyi mi çalıştığına oldukça benzer.

Ancak Apple bununla yetinmedi. Telefonunuzu ek bir aksesuar kullanarak şarj etme yeteneği, MagSafe’in dahil edilmesini harbiden haklı çıkarmaz, bu nedenden dolayı Apple, MagSafe ile ahenkli aksesuarlar sunarak bunu bir adım daha ileri götürdü. Vakaların, bir telefonun kablosuz şarj etme kabiliyetini daha da azalttığı ve aynı mıknatıs dizisine haiz birinci taraf kılıfları tanıttığı malum bir gerçektir, Apple, MagSafe’in oldukça sayıda mıknatıs yığınında bile çalışabildiği için bu problemi da ele alıyor.

Birden fazla desteden bahsetmişken, kendinize bir MagSafe eklentisi olarak, telefonunuzun arkasına daha da takılan kasaya takılabilen bir deri cüzdan bile alabilirsiniz. Apple ilaveten telefona muayyen bir etkinliği gerçekleştirmek için telefona sinyal gönderebilen bir manyetometre ve bir NFC bobini eklediğinden, MagSafe takıları telefonunuzdaki akıllı işlevleri bile tetikleyebilir.

MagSafe’in Kullanımı Nedir?

Örneğin, telefona takmak için MagSafe kullanan ve önünde ufak bir ekrana haiz akıllı deri kılıf. Magnetometre ve NFC bobini, MagSafe vasıtasıyla takıldığında, bir kasanın takılı bulunduğunu algılayabilir ve saati kasanın ekranında görüntülemek için bir sinyal gönderebilir. Yalnızca birinci taraf kullanım durumları değil, bunun yanı sıra mıknatıslar iPhone’un içerisinde esasen bulunduğundan, üçüncü taraf üreticiler de aksesuarlarına MagSafe’i ilave ederek bundan yararlanabilir.

Örneğin Belkin, MagSafe desteği yardımıyla çoklu aygıt şarj yuvasını çoktan sergiledi ve iPhone, Apple Watch ve AirPod’larınızı aynı anda şarj edebilir. Yakın gelecekte, MagSafe’i destekleyen vasıta montaj aparatları ya da hatta MagSafe vasıtasıyla telefona takılan ve güç bankası ihtiyacını yok eden pil kutuları gibi daha oldukça aksesuar görebiliriz. Olasılıklar bol, daha oldukça markanın MagSafe’in potansiyelinden yararlanmaya başlaması an meselesi.

MagSafe Gelecek Mi?

Apple, 2016’da kulaklık jakından kurtulduktan ve sonraki sene kablosuz şarjı başlattığında, Apple tamamiyle portsuz bir iPhone’a doğru ilerliyormuş gibi görünüyordu ve MagSafe bu komplo teorilerine ekliyor. Apple’ın yeni iPad serisine geçiş yapmasına karşın aydınlatmaya bağlı kalma ve USB-C’ye geçmeme mevzusundaki inatçılığı öteki bir ipucu. Söylentilere inanılacaksa, Apple, gelecek sene kadar erken bir zamanda irtibat noktası olmayan bir iPhone almayı düşündüğü için iPhone 12 serisinde USB-C’ye geçmedi, bu nedenden dolayı irtibat noktasını değişiklik yapmak mantıklı olmaz. bir yıl.

Yine de bütün bunlar hala spekülasyon, bu yüzden bir tuz parçasıyla alın. MagSafe, mutlaka iPhone 12’ye harika bir halde dahil edildi ve yakın gelecekte muhtelif programları görmekten coşku duyuyoruz ve ilaveten geleneksel kablolu şarjın yerini alıp almayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.