iPhone 14 için Büyük Fiyat Artışı İddiası!


Apple, çoğu kullanıcının merakla beklediği iPhone 14 serisini birkaç ay içerisinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2022 senesinde çıkacak olan yeni iPhone serisi için de muhtelif söylentiler ve sızıntılar kendini gösterdi. Şimdi ise son raporlar, iPhone 14 fiyatlandırmasında büyük bir artış olacağı yönünde ilerliyor. Tahminlere göre iPhone 14 fiyat artışı yalnızca kullanıcıları da etkilemiyor.

Apple’ın bu senenin eylül ayında iPhone 14’ün 4 ayrı modelini piyasa süreceğiyle alakalı planlar laf konusu. Bu plana göre 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone 14 Pro, 6.7 inç iPhone 14 Max ve 6.7 inç iPhone 14 Pro Max piyasaya girecek. Söylentiler ise bilhassa iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in öncekilere göre 100 dolar daha pahalıya mal olacağını gösteriyor.

iPhone 14 Fiyat Artışı İddiasıyla İlgili Detaylar

Bloomberg tutanağına göre, Apple’ın birincil çip üreticisinin araç-gereç tedarikçilerinden biri mevzu ile alakalı yorum yaptı. Japon kimya tedarikçisi Showa Denko K. K. açıklamasında, iPhone’ların fiyatlarında büyük bir artış olacağıyla alakalı uyarıda bulundu.

Denko, araç-gereç maliyetiyle alakalı muhtelif artışlar uygulamak zorunda bulunduğunu belirtti. Ayrıca 550 milyar dolarlık yarı iletken endüstrinin ekonomik zorlukla yüz yüze bulunduğunu söyledi. Bu nedenle iPhone 14 fiyatının daha da artmasını beklediğini laflarına ekledi.

Ayrıca raporlar, bu sene içerisinde malzemelere şimdiden minimum bir düzine zam geldiğini de bildiriyor. Bu zamların en mühim nedeni, koronavirüsün tedarik zinciri üstündeki etkisiyle alakalı olarak anlatım ediliyor. Bunun haricinde ekonomik kriz gibi küresele vakalar da fiyat artışında faal bir rol oynuyor.

Bir röportajda Showa Denko’nun CFO’su, bu sorunun gelecek yıla kadar düzelmeyeceğini söyledi. Finans Direktörü Hideki Somemiya, fiyat artışı ile alakalı da yorum yaptı. Somemiya, firmanın müşterilere yansıttığı maliyeti büyük oranda çoğaltmak zorunda kaldığını belirtti. Şimdi ise tedarikçi, daha ilkin tahmin etmiş olduğu fiyatın iki katını isteyeceklerini ekledi.

Önerilen Yazı;  M2 Çipli MacBook Air için Tarih Verildi

Bununla beraber, bu hammadde maliyet artışının yaklaşmakta olan iPhone 14 serisi için fiyatlandırmayı iyi mi etkileyeceği tam anlamıyla belli değil. Ancak gelecek günlerde iPhone 14 fiyat artışıyla alakalı daha net bir bilginin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Peki siz iPhone 14 fiyat artışı ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Sizce iPhone 14 serisinde bir fiyat artışı mevzubahis olacak mı? Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın