iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

resim87553869
resim87553869

Apple, dünya çapında maksimum tercih edilen telefon üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda iPhone sahipleri, telefonlarına ait birtakım işlemlerin iyi mi yapıldığını merak etmektedirler. Bu işlemlerden birisi de güvence sorgulama olmaktadır. Birçok iPhone kullanıcısı, aletinin güvence sorgulama işleminin iyi mi yapılacağını merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için iPhone güvence sorgulamanın iyi mi yapıldığını açıklayacağız. Bunun yanı sıra Apple’ın kullanıcılarına güvence kapsamında sunduğu hizmetlerden de bahsedeceğiz. Gelin şimdi dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple’ın iPhone kullanıcılarına sağladığı güvence hizmetlerine daha yakından bakalım.

İçindekiler

Apple’ın Sağlamış Olduğu Garanti Kapsamı Nedir?

Apple, üretmiş olduğu cihazlarla dünya çapında maksimum tercih edilen teknoloji üreticilerinin başlangıcında gelmektedir. Şirketin gayet fazla tercih edilmesinin tek sebebi, üretilen cihazların kalitesi olmamaktadır. Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarına mamüllerin satış öncesi ve oradan da yardımcı vermektedir. Apple’ın ürün satış sonrası sağladığı hizmetlerden birisi olan güvence hizmeti, çoğu Apple kullanıcısını memnun etmeyi başarmaktadır.

Çünkü Apple, sağladığı hizmetlerin minimum ürünleri kadar mühim bulunduğunu bilmektedir. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına kapsamlı bir güvence ve kaliteli bir güvence hizmeti vermeye çalışıyor. Apple Türkiye, iPhone kullanıcılarına 2 senelik güvence hizmeti sağlamaktadır. Bu güvence süresi, ürünün satın alınma tarihinden itibaren başlamaktadır.

Apple, 2 senelik güvence süresi içinde çoğu araç-gereç ve işçilik kusurlarına rağmen kullanıcılarına bedava yardımcı sunuyor. Şirket, bu aşamada kullanıcılarını memnun edebilmek adına güvence sınırlarını olabildiğince geniş kapsamlı tutuyor. Yani Apple, belirgin kullanıcı yanlışı olmayan çoğu hususta kullanıcılarına güvence kapsamında hizmet sağlamayı hedefliyor.

Fakat Apple, muhtelif durumlarda kullanıcılarına güvence kapsamında hizmet vermiyor. İlk olarak diğer bir ülkeden satın alınan Apple cihazlar için Apple Türkiye, güvence hizmeti sunmamaktadır. Hatta bu aşamada şirket, birtakım mamüllerin servis hizmetinden bile yararlanamayabileceğini belirtiyor.

iPhone Garanti

Bunun yanı sıra Apple, ürünlerde kullanıcı hasarı olup olmadığına olabildiğince dikkat ediyor. Yani kullanımdan kaynaklı cihazda oluşan hatalar, belirttiğimiz suretiyle güvence kapsamında değerlendirilmiyor. Örneğin Apple, sıvı teması bulunan ya da monitörü darbe kaynaklı kırılmış olan iPhone’lara güvence hizmeti sağlamamaktadır. Şirket, bu durumları kullanıcı yanlışı olarak belirleme etmektedir. Bundan kaynaklı Apple, bu cihazların onarımında kullanıcılarından onarım tutarı istek etmektedir.

Bu durumlar haricinde 2 senelik güvence süresi kapsamında iPhone’larda ortaya çıkan çoğu sorun, Apple Türkiye tarafınca güvence kapsamında hizmet görüyor. Apple, güvence kapsamında hizmet verdiği cihazları ilk etapta onarmaya çalışıyor. Eğer cihazlar onarılamayacak düzeyde kusurlularsa şirket, aynı model ürünle değişiklik ya da para iadesi seçenekleri sunuyor. Yani Apple, sağladığı güvence hizmetinde olabildiğince tüketiciyi memnun etmeyi çalışıyor diyebiliriz.

iPhone Modellerinde Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple, güvence konusu ile alakalı kullanıcılarının memnuniyetine büyük ehemmiyet vermektedir. Bu kapsamda şirket, çoğu ülkede servis noktaları üstünden kullanıcılarına güvence hizmeti sunmaktadır. Şirketin güvence hizmeti süreçleri, hizmet verilen ülkelerde değişiklik gösterebilmektedir.

Apple, Türkiye’de iPhone kullanıcılarına 2 senelik güvence hizmeti sağlamaktadır. Bu güvence hizmeti, ürünün satın alınma tarihinden itibaren başlamaktadır. Çoğunlukla kullanıcılar, cihazlarını satın aldıkları tarihleri hatırlamazlar. Bundan kaynaklı çoğu teknoloji kullanıcısı, aletinin güvence süresinin ne vakit sonlanacağını unutmaktadır.

Apple, bu hususta kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Şirket, muhtelif yöntemlerle iPhone kullanıcılarına güvence sorgulama hizmeti vermektedir. Böylece iPhone kullanıcıları, güvence sürelerini rahatlıkla takip edebilmektedirler. İşte iPhone modellerinde güvence sorgulamanın yöntemleri:

Cihaz Üzerinden Garanti Sorgulama

Teknoloji kullanıcıları, kullanmış oldukları cihazlara ait birtakım detayları öğrenmek isteyebiliyorlar. Bu noktada cihazlarda yer edinen yazılımlar ve aygıt üreticilerinin sağladığı özellikler, kullananların aygıt bilgilerine erişme süreçlerini direkt olarak etkilemektedir.

Apple, kullanıcılarına cihazlarına ait neredeyse bütün detayları aygıt üstünden paylaşmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına iPhone’ları üstünden güvence bilgilerini de paylaşıyor. iPhone kullanıcıları, şu adımları izleyerek cihazları üstünden direkt olarak güvence bilgilerine ulaşabilirler:

  • Apple kullanıcılarının telefonları üstünden direkt olarak güvence bilgilerine ulaşabilmeleri için öncelikle “Ayarlar”a girmeleri gerekmektedir.
  • Ayarlara giriş yaptıktan sonra “Genel” seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Apple, cihazlarıyla alakalı muhtelif detayları “Genel” başlığı altında kullanıcılarıyla paylaşmaktadır. Garanti bilgilerini sorgulamak için genel seçeneğine tıkladıktan sonra en üstte yer edinen “Hakkında” seçeneğine tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.
  • Apple, “Hakkında” sayfasında kullanıcılarına kullanmış oldukları aygıt ile alakalı çoğu bilgiyi aktarıyor. Bu bilgiler arasında güvence süresi de yer alıyor.
  • Apple, kullanıcıları cihazlarını satın aldıktan sonra kendiliğinden güvence süresini başlatıyor. Bu doğrultuda “Hakkında” sayfasında yer edinen “Sınırlı Garanti” seçeneği, cihazın güvence süresini göstermektedir. Sizler de iPhone’unuzun güvence süresinin ne vakit dolacağını “Sınırlı Garanti” alanından öğrenebilirsiniz.

Web Sitesi Üzerinden iPhone Garanti Sorgulama

Apple, kullanıcılarıyla paylaştığı detayları muhtelif yöntemlerle kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda Apple kullanıcıları, kendilerine göre basit olan yöntemle istedikleri bilgilere ulaşabiliyorlar. Şirket, iPhone’lar için güvence sorgulama konusu ile alakalı da kullanıcılarına alternatif sağlıyor. Cihazı üstünden güvence bilgisini sorgulamak istemeyen kişiler şu yöntemle iPhone’unun güvence bilgisine ulaşabilmektedirler:

  • Apple, paylaştığı çoğu bilgiyi kendi internet sitesi üstünden kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda iPhone kullanıcıları, Apple’ın sitesi üstünden güvence bilgilerini sorgulayabilmektedirler. Bunun için öncelikle buraya tıklayarak Apple’ın güvence durumu sorgulama hizmetine ulaşmanız gerekmektedir.
iPhone Modellerinde Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır
  • Apple, güvence sorgulama hizmetinde kullanıcılarından cihazlarının seri numarasını istek etmektedir. iPhone’unuzun seri numarasına iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk olarak cihazınızın kutusunun arkasında yer edinen bilgilerden cihazınızın seri numarasını bulabilirsiniz. Eğer cihazınızın kutusuna erişiminiz yoksa cihazınız üstünden seri numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle “Ayarlar”a giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra Genel > Hakkında adımlarını takip etmelisiniz.
  • iPhone’larda yer edinen “Hakkında” sayfası, cihazın muhtelif bilgilerini kullanıcılara sunmaktadır. Bu sayfa üstünden iPhone’unuzun seri numarasını rahatlıkla bulabilirsiniz. Cihazınızın seri numarasını öğrendikten sonra Apple’ın kendi internet sitesi üstünden sağladığı güvence sorgulama hizmetinden cihazınızın güvence durumunu öğrenebilirsiniz.

iPhone Garanti Süresi Uzatmak Mümkün mü?

Apple, üretmiş olduğu mamüller kadar sunduğu hizmetlerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Şirket, Türkiye’de kullanıcılarına 2 sene güvence hizmeti sunuyor. Fakat birtakım iPhone kullanıcıları için bu süre kifayetsiz gelebiliyor. Bundan kaynaklı çoğu teknoloji kullanıcısı, iPhone’ların güvence süresini uzatmak olası mü diye merak ediyorlar.

Teknoloji şirketleri, standart güvence süresinin yanı sıra ekstra hizmetler ile güvence süresini uzatma imkanı sunabiliyorlar. Bu şirketlerden birisi de Apple oluyor. Teknoloji devi Apple, birtakım ülkelerde kullanıcılarına AppleCare hizmet sunuyor. AppleCare, firmanın ürünlerine ek güvence süresi sağladığı bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında iPhone kullanıcıları, güvence sürelerini uzatabiliyorlar. Fakat bu durum, bütün iPhone’lar için geçerli olmuyor. Apple, cihazların güvence süresini birtakım şartlar altında uzatıyor.

İlk olarak şirket, 60 günlük cihazlar için AppleCare hizmeti sağlamaktadır. Yani yeni bir iPhone alan kişiler, 60 gün süre içinde AppleCare kapsamında güvence süresini uzatmak için başvuruda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra Apple, cihazın alındığı ülkeye dikkat etmektedir. Yani şirket, her ne kadar çoğu ülkede AppleCare hizmeti sağlasa da birtakım ülkelerde genelde güvence uzatma hizmeti sağlamamaktadır.

Apple kullanıcılarının AppleCare hizmetinden faydalanabilmeleri için öncelikle başvuruda bulunmaları gerekiyor. iPhone kullanıcıları, güvence süresini sorgulayabildikleri Apple internet sitesi üstünden AppleCare uygunluk durumlarını da denetim edebiliyorlar. Apple tarafınca makul olduğu belirleme edilen aygıt kullanıcıları, güvence sürelerini uzatmak için başvuruda bulunabiliyorlar.

Şirket, güvence uzatma hizmetini ücretli olarak kullanıcılarına sunuyor. Yani AppleCare hizmetinden faydalanmaya makul görülen kişiler, güvence sürelerini uzatabilmek için Apple tarafınca belirlenen tutarı ödemek durumundalar. Böylece iPhone kullanıcıları, muayyen şartlar altında güvence sürelerini uzatma şansına sahipler.

iPhone Garanti Sorgulama: Sıkça Sorulan Sorular

iPhone güvence süresi ne kadar?

Apple, hizmet verdiği ülkelerde ülkelerin belirlemiş olduğu kurallara hareket etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Apple Türkiye, Türkiye’de belirlenen tüketici hakları kapsamında 2 senelik güvence hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra iPhone kullanıcıları, Apple tarafınca onaylanmaları tarafınca AppleCare hizmeti kapsamında ek güvence süresi alabilmektedirler.

iPhone güvence kapsamına neler giriyor?

Apple, en kapsamlı güvence hizmeti sunan şirketlerin başlangıcında gelmektedir. Şirket, iPhone modelleri için bütün araç-gereç ve işçilik hatalarını güvence kapsamında değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra Apple; monitör kırılması, sıvı teması gibi belirgin kullanıcı yanlışı olmayan durumlarda cihazları güvence kapsamında değerlendirmeye itina göstermektedir. Tabii ki bu aşamada cihazların 2 senelik güvence sürelerini doldurmamaları gerekmektedir.

Apple, hangi durumlarda iPhone değişimi yapıyor?

Apple, güvence hizmetinde cihazın durumuna göre muhtelif süreçler izlemektedir. Şirket, onarılabilecek düzeydeki cihazları güvence kapsamında servislerinde onararak kullanıcılarına göndermektedir. Bunun yanı sıra Apple, onarılamayacak düzeydeki iPhone modellerinde ise değişiklik ya da para iadesi yapmaktadır. Şirket, genelde anakart, kamera gibi mühim donanımları hasar görmüş bir halde üretilen cihazlarında değişiklik yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada iPhone’larda değişiklik yapılıp yapılmayacağı, servisin vereceği karara göre belirlenmektedir.

Başka ülkelerden alınan iPhone’ların garantisi var mıdır?

Apple, hizmet verdiği ülkelerde kullanıcılarına güvence vermeye çalışmaktadır. Fakat şirket, izlemiş olduğu satış politikası gereği güvence kapsamını yalnızca cihazın satın alındığı ülkeyle sınırı olan tutmaktadır. Yani Apple örnek olarak Fransa’dan alınan bir iPhone modeli için Türkiye’deki servislerinde güvence hizmeti sunmamaktadır. Hatta şirket, belirlemiş olduğu kurallarda yurt dışından alınan birtakım cihazlar için servis hizmeti bile sunulamayabileceğini belirtiyor.

Genel Değerlendirme

Garanti hizmeti, teknoloji kullanıcıları için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü teknoloji şirketleri, ne kadar dikkat etseler de birtakım durumlarda hatalı mamüller üretebiliyorlar. Bu ürünlere haiz olan kullanıcılar, kendilerinden kaynaklanmayan durumlardan ötürü cihazlarını kullanamayabiliyorlar. Bundan kaynaklı teknoloji şirketlerinin sunmuş oldukları güvence hizmeti, kullanıcılar için olabildiğince önemlidir.

Bu durumun bilincinde olan Apple, kullanıcılarına gelişmiş bir güvence hizmeti sunmaktadır. Şirket, Türkiye’de iPhone kullanıcılarına 2 senelik bir güvence hizmeti sağlamaktadır. Apple, cihazların güvence süresini aygıt satın alındığı andan itibaren başlatmaktadır. Bundan kaynaklı cihazını satın almış olduğu zamanı hatırlamayan iPhone kullanıcıları, güvence sürelerini iyi mi sorgulayabileceklerini merak etmektedirler.

Apple, kullanıcılarına temelde 2 teknik üstünden iPhone’larının güvence süresini sorgulama imkanı sunuyor. Kullanıcılar, cihazları üstünden ya da Apple’ın internet sitesi üstünden iPhone güvence sorgulama prosedürünü rahatlıkla yapabiliyorlar. Şirket, güvence süresi sorgulamanın yanı sıra bu hizmet kapsamında makul bulmuş olduğu kullanıcılarına güvence süresi uzatma imkanı da sunuyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için bu aşamaları iyi mi yapabileceğinizi ayrıntılı bir halde açıkladık. Bunun yanı sıra Apple’ın güvence hizmetleriyle alakalı mühim detayları paylaştık. Böylece sizler de rehberimizde yer edinen adımları izleyerek iPhone’unuzun kalan güvence süresini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız iPhone güvence sorgulama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de iPhone modellerinde güvence sorgulama işlemiyle alakalı sorularınızı aşağıda yer edinen yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.