iPhone Modellerinde Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır?

resim70467076
resim70467076

Teknoloji kullanıcıları için gizlilik ve emniyet büyük ehemmiyet taşımaktadır. Günümüzde sanal korsanların sayısının artması, insanların muhtelif emniyet önlemleri almalarına neden oluyor. Bu kapsamda teknoloji üreticileri de kullanıcılarının gizlilik düzeylerini artıracak muhtelif özellikler geliştiriyorlar. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple, bu şirketlerin başlangıcında gelmektedir. Teknoloji devi, iPhone kullanıcılarına resim saklama özelliği sağlıyor. Ancak bu özelliğin iyi mi kullanılacağını bilmeyen Apple kullanıcıları, iPhone modellerinde resim saklama iyi mi yapılır diye merak ediyorlar.

Apple, iPhone’lar için geliştirmiş olduğu bir çok hususiyet gibi resim saklama hususi durumunu de olabildiğince basit kullanmak mümkün bir halde geliştirdi. Fakat yeni iPhone kullanıcıları ve bu özelliği daha ilkin kullanmayan kişiler, iyi mi fotoğraflarını gizleyebileceklerini merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için iPhone modellerinde fotoğrafların iyi mi gizlenebileceğini açıklayacağız.

İçindekiler

iPhone Modellerinde Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Apple, kullanıcılarının emniyet ve gizliliğine maksimum ehemmiyet veren teknoloji şirketlerinin başlangıcında geliyor. Teknoloji devi, kullanıcılarının güvenliğini denetim altında tutmak adına muhtelif özellikler geliştiriyor. Bu kapsamda firmanın kullanıcılarına sunmuş olduğu özelliklerden birisi de resim saklama özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, üretmiş olduğu muhtelif cihazlarda resim saklama özelliği sağlıyor. Bu cihazların başlangıcında da iPhone modelleri geliyor.

Apple, iPhone’lar için resim saklama hususi durumunu olabildiğince basit kullanmak mümkün bir halde geliştirdi. Fakat daha ilkin bu prosedürü yapmadıysanız resim saklama iyi mi yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Sizler de iPhone’unuzda aşağıdaki adımları izleyerek fotoğraflarınızı rahatça gizleyebilirsiniz:

Not: iPhone modellerinde resim saklama hususi durumunu kullanabilmek için cihazınızın minimum iOS 14 sürümünde olması gerekiyor.

  • iPhone’larda resim gizleyebilmek için öncelikle “Fotoğraflar”a gitmeniz gerekiyor. Fotoğraflar kısmından gizlemek istediğiniz fotoğrafları bulmalısınız.
  • Apple, kullanıcılarına ayrı ayrı resim saklama imkânı verdiği gibi toplu resim saklama şansı da veriyor. Bunun için fotoğraflarınıza geldikten sonra gizlemek istediğiniz resim ya da fotoğrafları seçmelisiniz.
  • Gizlemek istediğiniz fotoğrafları belirledikten sonra iPhone’larda yer edinen “Paylaş” düğmesine tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza muhtelif seçenekler çıkacaktır. Karşınıza çıkan menüden “Gizle” seçeneğine tıklayarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Son aşamada cihazınız, bu prosedür için onay vermenizi istek edecektir. Bunun için son aşamada karşılaştığınız ekrandan onay düğmesine basmalısınız.

iPhone modellerinde seçmiş olduğunuz fotoğrafları gizlemek için yapmanız gerekenler bu kadar kolay! Bunun yanı sıra Apple, iPad kullanıcılarına da aynı özelliği sağlıyor. Eğer iPad’inizde resim gizlemek istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları uygulamanız kafi olacaktır.

Çünkü Apple, iPhone ve iPad modellerinde bu özelliği aynı şekilde kullanıma sundu. Bunun yanı sıra iPad modellerinde de bu özelliğe erişmek için cihazınızın minimum iPadOS 14 sürümünde olması icap ettiğini unutmamalısınız.

iPhone Modellerinde Uygulama ile Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Apple, kullanıcılarının gereksinim işitebileceği özellikleri geliştirmiş olduğu işletim sistemlerinde dahili olarak sunmaya çalışıyor. Fakat şirket, birtakım özellikleri işletim sistemlerine sonradan ekliyor. Örneğin resim saklama hususi durumunu kullanabilmek için minimum iOS 14 versiyonu gerekiyor. Bundan kaynaklı birtakım iPhone kullanıcıları, Apple’ın sağladığı resim saklama hususi durumunu kullanamıyorlar.

Bu durumda iPhone kullanıcıları, alternatif çözüm yöntemlerine yöneliyorlar. Uygulama geliştiricileri, Apple tarafınca tasarlanan özelliklere alternatif programlar geliştirebiliyorlar. Bu kapsamda App Store’da resim saklama özelliği elde eden bir çok tatbik mevcut. Bu sayede Apple’ın bu özelliğinden faydalanamayan ya da kifayetsiz bulan kişiler, App Store’da yer edinen bu programları kullanabiliyorlar.

Apple kullanıcıları tarafınca maksimum kullanılan uygulamaların başlangıcında Keepsafe geliyor. Keepsafe, App Store üstünden bedava bir halde kullanıcılarıyla buluşuyor. Ancak uygulama, sağladığı birtakım özellikler için ücret istek ediyor. Bundan kaynaklı uygulamadan tamamiyle yararlanmak isteyen kişilerin tatbik içi hususiyet satın alımı yapmaları gerekebiliyor.

iPhone Modellerinde Uygulama ile Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Keepsafe, kullanması olabildiğince basit bir fotoğraf/video saklama uygulamasıdır. Uygulamayı indirdikten sonra dilediğiniz resim ve videoyu rahatça gizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulama, albümlerinize gizyazı koyma hizmeti de sağlıyor. Böylece fotoğraflarınızı ya da videolarınızı gizlemeye gereksinim duymadan doğrudan albümlerinize gizyazı atayarak sadece siz erişim sağlayabilirsiniz.

App Store, tatbik çeşitliliği konusu ile alakalı kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Bu kapsamda tatbik marketinde Keepsafe dışında birden fazla resim saklama hizmeti sunan tatbik mevcut. Fakat bu uygulamaların birçoğu emniyet ve işlevsellik konusu ile alakalı kullanıcılarını memnun edemiyor. Bundan kaynaklı App Store’da yer edinen bir çok resim saklama uygulaması, Keepsafe’in gölgesinde kalıyor diyebiliriz.

Yine de Keepsafe için alternatif bir tatbik arıyorsanız App Store üstünden inceleme yapabilirsiniz. Ufak bir inceleme kararında tatbik marketinde birden fazla resim saklama programını rahatça bulabilirsiniz. Böylece kullanmak istediğiniz uygulamayı daha basit bir halde belirleme edebilirsiniz.

iPhone’larda Gizlenen Fotoğraflar Nasıl Görüntülenir

Apple, iPhone kullanıcılarına basit bir halde fotoğraflarını ve videolarını gizleyebilme imkanı sağlıyor. Bu özellikten faydalanan kişiler, gizlemiş oldukları fotoğrafları sonra iyi mi görüntüleyebileceklerini merak ediyorlar. Apple, bu hususta da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Çünkü şirket, resim saklama özelliği gibi saklanan fotoğrafları görüntüleyebilmeyi de olabildiğince basit bir halde geliştirdi. Sizler de gizlemiş olduğunuz fotoğrafları görüntülemek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz kafi olacaktır:

  • Cihazınızda gizlemiş olduğunuz resim ve videoları görebilmek için öncelikle “Fotoğraflar”a gitmeniz gerekiyor.
  • Fotoğraflara giriş yaptıktan sonra bu alanda yer edinen “Albümler”e tıklayarak devam etmelisiniz. Albümlere tıkladıktan sonra cihazınızda kayıtlı olan resim ve videolar, muhtelif kriterlere göre klasörlerde yer alacaktır. Burada aşağı tarafta yer edinen “İzlenceler” opsiyonunun alt kısmında yer edinen “Gizli” ifadesine tıklayarak devam ediyoruz.
  • Gizli ifadesine tıkladıktan sonra cihazınızda gizlemiş olduğunuz resim ve videolar karşınıza çıkacaktır.
  • Bu alanda karşılaştığınız resim ve videoları yeniden görünür yapabilirsiniz. Bunun için görünür yapmak istediğiniz fotoğrafları seçerek paylaş seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra oluşturulan seçenekler arasından “Gizleme”yi seçmelisiniz. Böylece daha ilkin gizlemiş olduğunuz resim ve videoları görünür hale getirebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar, gizlemiş oldukları resim ve videoların tamamiyle görünmemesini istek edebiliyorlar. Yani bu kullanıcılar, gizledikleri ögelerin gizli saklı klasöründe bile görünmesini istemiyorlar. Bu noktada Apple, dileyen kullanıcılarına gizli saklı klasörünü de saklama şansı tanıyor. Sizler de şu aşamaları izleyerek gizli saklı klasörünü kaldırabilirsiniz:

  • İlk olarak cihazınızın ayarlarını yapabildiğiniz “Ayarlar”a erişmeniz gerekiyor. Ayarlara tıkladıktan sonra bir çok seçenek karşınıza çıkacaktır. Buradan “Fotoğraflar”ı seçerek devam ediyoruz.
  • Apple, fotoğraflar kısmında bir çok özelliği kullanıcılarına sağlıyor. Bu noktada gizlenmiş resim ve videoların bulunduğu gizli saklı klasörünü gizlemek için “Gizli Albüm” hususi durumunu kapatmanız kafi olacaktır. Gizli albüm, fotoğraflar menüsünün alt kısımlarında yer almaktadır. Bundan kaynaklı ayarlar sayfasında fotoğraflara girdikten sonra menüde aşağılara inerek “Gizli Albüm” seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Gizleme Özelliğinin Avantajları Nelerdir

Teknoloji kullanıcıları, cihazlarında yer edinen şahsi verilerini korumaya itina gösteriyorlar. Özellikle son vakit yaşanmış olan veri hırsızlıkları, insanları daha tedirgin hale getirdi. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, bilhassa resim gibi şahsi verilerinin sızdırılmaması için olabildiğince dikkatli davranıyorlar. Bu noktada bir çok kişi, hususi fotoğraflarını gizlemeyi tercih ediyor.

Teknoloji üreticileri de kullanıcılarının gizliliğini güvenliğini sağlamak adına resim ve video saklama özelliği hizmeti veriyorlar. Bu şirketlerden birisi de Apple oluyor. Apple, cihazlarında dahili olarak resim saklama hususi durumunu en etkin şekilde sunan şirketlerin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Şirket, iPhone kullanıcılarından Mac kullanıcılarına kadar neredeyse bütün ürün gruplarında bu özelliği sağlıyor.

iPhone Fotoğraf Gizleme Özelliğinin Avantajları Nelerdir

Apple tarafınca sağlanan bu özelliğin en büyük avantajı, kullananların diledikleri fotoğraflarını rahatça gizleyebilmeleri oluyor. Kullanıcılar, bu prosedür için rastgele bir üçüncü taraf yazılıma gereksinim duymuyorlar. Böylelikle Apple kullanıcıları, fotoğraflarını gizlemek istedikleri vakit verilerini üçüncü taraf yazılımlarla paylaşmak halinde kalmıyorlar.

Bunun yanı sıra Apple, bir çok özelliği gibi bu hususi durumunu de olabildiğince kullanması kolay bir halde geliştirdi. Bu sayede kullanıcılar, fotoğraflarını gizlemek istediklerinde basit bir halde bu prosedürü gerçekleştirebiliyorlar. Aynı şekilde Apple, saklanan fotoğrafları görüntüleme konusu ile alakalı da kolaylık sağlıyor. Böylece Apple kullanıcıları, bu özelliği huzurlu bir halde kullanabiliyorlar.

Üstelik Apple, bu özelliği bütün kullanıcılarına bedava bir halde sağlıyor. Fotoğraf gizlemek üstüne tasarlanan uygulamalar, genelde ücretli şekilde hizmet sağlıyorlar. Bu noktada Apple, bir çok kullanıcının faydalanmış olduğu bu hizmeti bedava bir halde sunarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

iPhone Fotoğraf Gizleme: Sıkça Sorulan Sorular

iPhone galerideki resimler iyi mi gizlenir?

Apple, iPhone kullanıcılarına işletim sistemine dahil edilmiş bir resim saklama özelliği sunuyor. Apple tarafınca sunulan bu hususiyet vasıtası ile iPhone modellerinde basit bir halde fotoğraflarınızı gizleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle gizlemek istediğiniz fotoğrafları seçmelisiniz. Daha sonra fotoğraflarınızı paylaş düğmesine bakarak karşınıza gelecek olan “Gizle” seçeneğine tıkladıktan sonra gizleyebilirsiniz.

iPhone fotoğraflara iyi mi gizyazı koyulur?

Apple, programa orijinal gizyazı koyma hizmeti de sağlıyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle Apple kimliği oluşturmanız gerekiyor. Apple kimliğinizi oluşturduktan sonra Apple kimliği sayfasından “Güvenlik” sayfasına gitmelisiniz. Bu sayfada yer edinen Uygulamaya Özgü Parolalar seçeneğine tıklayarak “Fotoğraflar”a gizyazı koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra App Store’da yer edinen şifreleme programları üstünden de fotoğraflarınıza rahatça gizyazı koyabilirsiniz.

iPhone resim saklama güvenilir mi?

iPhone’larda yer edinen dahili resim saklama özelliği, Apple tarafınca geliştirildi. Yani Apple, iOS 14 ile beraber resim gizlemek için bir hususiyet geliştirdi. Bundan kaynaklı iPhone’larda yer edinen bu dahili özelliği güvenilir bir halde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra iPhone’lar için bu özelliği elde eden muhtelif üçüncü taraf programlar da mevcut. Bu uygulamalar, üçüncü kişiler tarafınca geliştirildiği için kullanım esnasında repertuvar tamamiyle sizlere ait olacaktır.

Genel Değerlendirme

Akıllı cihazlarda yer edinen fotoğraflar ve videolar, teknoloji kullanıcılarının en mühim şahsi verileri olabilmektedir. Son vakit bilhassa akıllı telefonlara saldırarak resim ve videoları sızdıran sanal korsanların sayısı ciddi şekilde arttı. Bu kişiler, başta virüsler olmak suretiyle muhtelif tecavüz yöntemlerini deneyerek cihazlara sızıyorlar. Daha sonra ele geçirdikleri fotoğraflar üstünden insanlara muhtelif tehditlerde bulunabiliyorlar.

Bundan kaynaklı insanlar, resim ve videolarını koruma dibine almak isteyebiliyorlar. Bu noktada Apple, kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor. Şirket, iOS 14 ile beraber kullanıcılarına dahili bir resim saklama özelliği sağladı. Yani Apple kullanıcıları, iOS 14 ile beraber cihazlarına rastgele bir ek tatbik indirmeden fotoğraflarını gizleyebilmeye başladılar.

Fakat bir çok Apple kullanıcısı, bu özelliğin iyi mi kullanılabileceğini bilmiyorlar. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için iPhone modellerinde resim saklama iyi mi yapılır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu bilhassa alakalı gayet fazla dört gözle beklenen sorulara da yanıt verdik. Böylece sizler de Apple cihazlarınızda resim ve videolarınızı rahatça gizleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız iPhone resim saklama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de iPhone modellerinde resim ve video saklama prosedürü hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.