iPhone ve Android WhatsApp Depolama Alanını Silme

WhatsApp grupları resimler ve videolarla boğulmuş olabilir. Tüm bu paylaşımlar iPhone ya da Android telefonunuzda oldukça fazla depolama kapasitesi kaplar. Böylece uygulamayı silmeden WhatsApp depolama kapasitesini silmek istersiniz.

WhatsApp, Android ve iPhone için entegre bir hafıza idare aracına sahiptir. Araçla, maksimum depolama kapasitesini hangi konuşmanın kullandığını çabucak görebilir ve sonrasında değişik türdeki ortamları ayrı ayrı okuyabilir ve silebilirsiniz. Örneğin, videoları sadece öbek sohbetinden kaldırabilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Android’de WhatsApp Depolama Alanını Silme işlemi

Android’de WhatsApp depolama kapasitesini silme işlemi için izlenecek adımlar şunlar.

Depolama yönetimi aracını “Ayarlar” bölümünde bulabilirsiniz. Android akıllı telefonunuzdaki WhatsApp programını açın ve üç noktalı menü butonuna dokunun.

Burada, “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

Şimdi “Veri ve Depolama Kullanımı” listesini seçin.

Burada bir “Depolama Kullanımı” kısmı göreceksiniz. Android akıllı telefonunuzda WhatsApp’ın ne kadar depolama kapasitesi kullandığını size söyleyecektir.

“Depolama Kullanımı” kısmına dokunduktan sonra, WhatsApp’taki bütün ileti dizilerinin ne kadar depolama kapasitesi kullandıklarına göre sıralanmış bir listesini görürsünüz. Listenin üst kısmındaki bir görüşmeye dokunun.

Artık görüşmeyle kaç metin mesajı, resim, video ve GIF ilişkilendirildiğini göreceksiniz. Ekranın sağ alt köşesindeki “Yer Aç” butonuna dokunun.

Şimdi, silmek istediğiniz ortam türünün tarafındaki onay işaretine dokunun. Ardından, “Öğeleri Sil” butonuna dokunun.

Açılır pencereden “Mesajları Temizle” seçeneğine dokunun.

Mesajlar ve medya WhatsApp deposundan silinecek ve depolama kapasitesini geri alacaksınız.

iPhone’da WhatsApp Depolama Alanını Silme işlemi

iPhone’da WhatsApp depolama kapasitesini silme işlemi birazcık farklıdır.

iPhone ve Android WhatsApp Depolama Alanını Silme

iPhone’unuzda WhatsApp programını açın ve “Ayarlar” sekmesine gidin. Burada, “Veri ve Depolama Kullanımı” seçeneğine dokunun.

Şimdi aşağı kaydırın ve “Depolama Kullanımı” seçeneğine dokunun.

Artık bütün WhatsApp görüşmelerinin boyuta göre sıralanmış bir listesini göreceksiniz. Depolama alanı kullanımıyla alakalı ayrıntıları görmek için bir görüşmeye dokunun. Ekranın alt kısmından “Yönet” butonuna dokunun.

Şimdi silmek istediğiniz ortam türlerini seçin.

Oradan, “Temizle” butonuna dokunun.

Onaylamak için açılır mesajdaki “Temizle” butonuna bir kez daha dokunun.

Şimdi, alakalı veriler WhatsApp depolama alanından kaldırılacak ve depolama kapasitesini geri alacaksınız.

iPhone’unuz da ki kullanmak mümkün depolama kapasitesini denetlemek için Ayarlar > Genel > iPhone Depolama’ya gidebilirsiniz .

Birincil mesajlaşma servisiniz olarak WhatsApp kullanıyorsanız, gelen medya için otomatik kaydetme hususi durumunu kapatabileceğinizi bilmelisiniz. Gereksiz konuşmaları temizledikten sonra, otomatik kaydetme ve otomatik indirme özelliklerini ayarlardan dönem dışı bırakmanızı öneririz. Bu şekilde, WhatsApp sohbetlerini yeniden bir daha silmekten kurtulacaksınız.