ISO Dosyası Nasıl Açılır? ISO Dosyası Nedir?

resim66217882
resim66217882

Dijital ortamda çoğu dosya türü mevcut. ISO dosyaları da bu dosya türlerinin içinde en yaygın kullanılanların başlangıcında geliyor. Bazı kullanıcılar, dosya türlerine pek hakim olmadıklarından ISO dosyası nelerdir ve iyi mi açılır diye sorguluyorlar.

Biz de bu yazımızda sizler için uzun süredir kullanımda olan ISO dosya türü nelerdir ve iyi mi açılır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Lafı daha fazla uzatmadan ISO uzantısı nelerdir hep beraber yakından bakalım.

İçindekiler

ISO Dosyası Nedir?

Geçmiş yıllarda CD ve DVD’ler çok yaygındı. Bilgisayar kullanıcıları, verilerini genellikle CD ve DVD’lerde saklıyorlardı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber bu araçlar önemlerini kaybetmeye başladılar. Çünkü CD ve DVD’ler olabildiğince titiz araçlardı. Bu araçlar, küçük bir hasarda bile kullanılamaz hâle geliyorlardı.

Bundan kaynaklı kullanıcılar da artık verilerini daha güvenilir yerlerde saklamaya karar verdiler. Bu noktada sanal sürücüler ve depolama hizmetleri devreye girdi.

ISO, CD ve DVD’lerin tanınmış olduğu vakit da mevcuttu. Fakat bu dosya türü, daha fazla CD ve DVD’lerin önemlerini kaybetmesiyle popülerleşmeye başladı. Çünkü ISO, CD ve DVD mantığıyla çalışan bir arşiv biçimidir.

Yani kullanıcılar, verilerini ISO dosya biçimiyle sakladıklarında aynı CD ve DVD’lerde olduğu gibi “bootable” (dosya açıldığında doğrudan kullanabilme) halde kullanma olanağına sahipler. Kısacası ISO dosyaları, verilerin sanal bir diskte boyutları küçültülerek saklanmasıyla oluşuyorlar.

ISO Dosyası Nedir

Sıkıştırılmış dosya dendiğinde çoğu kişinin aklına öncelikle ZIP ve RAR dosya türleri geliyor. Ancak bu dosya türleri, ISO ile karşılaştırılınca birazcık daha eski kalıyorlar. Bu yüzden de günümüzde ISO dosyalar, ZIP ve RAR dosyalarına göre daha fazla karşımıza çıkmaya başladılar.

Bahsettiğimiz gibi ISO dosyalarında veriler, tamamiyle sanal bir disk üstünde depolanıyorlar. Bundan kaynaklı dosyadaki verileri kullanmak isteyen kişilerin öncelikle ISO dosyasını açmaları gerekiyor.

Bu noktada kullananların aklı birazcık karışabiliyor. Çünkü ISO, sanal bir disk kullandığı için kullanıcılar birtakım işletim sistemlerinde dosyaları doğrudan açamıyor. Fakat endişelenmenize gerek yok. Rehberimizde bahsedeceğimiz yöntemler ile ISO dosyalarınızı rahatça açabileceksiniz.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Rehberimizde değindiğimiz gibi macOS, Windows 7, Windows 8 ve daha eski Windows sürümleri, dahili bir sanal disk açma ve okuma özelliğini sunan değiller. Bu işletim sistemlerini kullanan kişiler, ISO dosyalarını açabilmek için üçüncü parti programlara gereksinim duyuyorlar.

Bunun dışında Windows 10 kullanıcıları ise ISO dosyalarını daha kolay bir halde açabiliyorlar. Çünkü Microsoft, Windows 10 ile beraber kullanıcılarına dahili bir sanal disk görüntüleme özelliği sundu. Bu özellik, kullanıcılara üçüncü parti bir uygulamaya gerek kalmadan doğrudan sanal diskleri görüntüleme imkânı sunuyor.

Bu nedenle şayet Windows 10 işletim sistemine haiz bir bilgisayara sahipseniz, yüklü gelen araçlar ile ISO uzantılı dosyaları açabilirsiniz. Ancak değilseniz de yapmanız gerekli olanlar olabildiğince kolay. Biz, bu yazımızda sizler için programlı ve programsız olarak ISO dosyalarının iyi mi açılacağından bahsedeceğiz.

En İyi Sanal Sürücü Görüntüleme Programları

Bazı işletim sistemini kullanan kişilerin, ISO dosyalarını görüntüleyebilmeleri için bir uygulamaya gereksinim duyduklarını belirtmiştik. Bu kişiler için tatbik geliştiricileri, çoğu sanal şoför görüntüleme programını kullanıcılarla buluşturuyor.

Bizler de rehberimizde Windows ve macOS için en iyi sanal şoför görüntüleme programı önerilerinde bulunacağız.

En iyi sanal şoför görüntüleme uygulamaları listemize geçmeden ilkin bir hatırlatma yapmak ve öneride bulunmak isteriz.

ISO dosyası iyi mi açılır - EaseUS Data Recovery Wizard

Hepimiz biliyoruz ki ISO dosyaları genellikle büyük dosya boyutlarına sahiptirler. Büyük boyutlu dosyaların indirilmesi hem çok vakit almaktadır, hem de web kotanızı harcamaktadır. Yanlışlıkla silinen ya da kaybedilen ISO dosyaları vakit içinde büyük sorunlara neden olabilir. Bu sebeple sizlere EaseUS Data Recovery Wizard programını öneri ediyoruz. Bu tatbik (Win/Mac) ile kolay adımlarla yitik ISO’larınızı kolay bir halde geri getirebilirsiniz. Hatırlatmamızı da yaptıktan sonra artık listemize geçebiliriz.

Daemon Tools

Önerilerimizin ilk esnasında Daemon Tools yer alıyor. Disc Soft tarafınca tasarlanan program, en tanınmış sanal şoför görüntüleme programlarının başlangıcında geliyor. Çünkü Daemon Tools, bu hususta olabildiğince etkin diyebiliriz. Aslında, uzun uzun yıllardan beri kullanılması bunun en büyük kanıtlarından.

Kullanıcılar, tatbik ile ISO dosyası üstünde çoğu prosedür yapabiliyorlar. Bunların başlangıcında da tabii ki ISO dosyalarını görüntülemek geliyor. Kullanıcılar, programı indirip kurduktan sonra açmak istedikleri ISO dosyasını rahatça açabiliyorlar.

En İyi Sanal Sürücü Görüntüleme Programları - Daemon Tools

Disc Soft, programın muhtelif sürümlerini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Programın Lite versiyonu, reklamlı bir halde bedava olarak kullanılabiliyor. Diğer versiyonlar için ise kullananların muayyen bir lisans tutarı ödemeleri gerekiyor.

Windows ve macOS için kullanıma sunulan Daemon Tools, en etkin ISO görüntüleme programlarından birisi diyebiliriz. Üstelik, rastgele bir bedava olarak ISO dosyalarını açmanız da mümkün.

PowerISO

2004 senesinde piyasaya çıkan PowerISO, bilgisayar kullanıcıları tarafınca en etkin ISO görüntüleme programlarından birisi olarak biliniyor. PowerISO Computing tarafınca tasarlanan tatbik olabildiğince kolay bir kullanıma sahip.

PowerISO, kullanıcılarına ISO dosyasını açma ve çıkartma imkânı tanıyor. Bunun dışında kullanıcılar, tatbik üstünden mevcut ISO dosyalarını düzenleyebiliyorlar. Kısacası PowerISO, kullanıcılarına ISO dosyası üstünde muhtelif özellikler sunuyor.

Programın kullanması olabildiğince kolay. Kullanıcılar, programı kurduktan sonra programın arayüzü üstünden ISO dosyalarını rahatça açabiliyorlar. Bunun dışında kullanıcılar, ISO dosyasına sağ tıklayıp beraber aça tıkladıktan sonra PowerISO seçeneğini seçerek de dosyalarını açabiliyorlar.

PowerISO Computing, programın ücretli ve bedava versiyonunu piyasaya çıkarttı. Programın bedava sürümü, reklam içeriyor. Bunun dışında bedava versiyonu kullanan kullanıcılar, tek seferde maksimum 250 MB boyutundaki ISO dosyalarını düzenleyebiliyorlar.

Kullanıcılar, programı Windows’un yanı sıra macOS ve Linux’ta da kullanabiliyorlar. Eğer ISO dosyanızı açmak için bir tatbik arıyorsanız PowerISO’yu deneyebilirsiniz.

UltraISO

Bilgisayar kullanıcıları tarafınca maksimum kullanılan ISO görüntüleme programlarından bir öteki de UltraISO oluyor. EZB System tarafınca tasarlanan program, 2004 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan kaynaklı UltraISO bunun yanı sıra piyasada en uzun süredir bulunan ISO görüntüleme dosyalarından birisi şeklinde de dikkat çekiyor.

Program, temelde ISO dosyalarını görüntüleme ve düzenleme işlemleri için kullanılıyor. Bunun dışında kullanıcılar, tatbik vasıtası ile ISO dosyası oluşturma, dijital ses oynatıcısı yapılandırması gibi işlemlerini de rahatça yapabiliyorlar.

UltralSO

En son 2017 senesinde yenilenen program, rakiplerine göre birazcık daha kolay bir arayüze haiz diyebiliriz. Bundan kaynaklı kullanıcılar, uygulamaya önyargılı yaklaşabiliyorlar. Her ne kadar programın arayüzü birazcık eski olsa da UltraISO performansıyla kullanıcılarını memnun bırakıyor diyebiliriz.

EZB System, programı ücretli bir halde kullanıcılarıyla buluşturuyor. Eğer programı almayı düşünüyorsanız, programın web sitesi üstünden kısıtlı özelliklere haiz olan tecrübe etme versiyonunu indirebilirsiniz. Böylece tatbik ile ilgili birazcık daha malumat edinerek programın lisansını satın alıp almamaya karar verebilirsiniz.

Virtual CloneDrive

En çok kullanılan sanal disk görüntüleme programlarından Virtual CloneDrive, rehberimizde kendisine yer bulmayı başardı. Popüler ve uzun süredir kullanımda olan Virtual CloneDrive, kolay kullanılabilirliği vasıtası ile kullanıcılarını olabildiğince etkiliyor.

Program, bahsetmiş olduğumuz gibi temelde sanal disk görüntüleme amacıyla oluşturuldu. Bundan kaynaklı kullanıcılar, tatbik üstünden ISO dosyalarının yanı sıra BIN, UDF gibi muhtelif dosya türlerini de görüntüleyebiliyorlar.

ISO Dosyası Nasıl Açılır - Virtual CloneDrive

Belirli aralıklarla yenilenen program, aynı anda 15 adet sanal şoför açma özelliğine sahip. Bu özellik, birtakım vakit olabildiğince kullanması kolay olabiliyor. Çünkü birden çok ISO dosyasına haiz olan kullanıcılar, bu dosyaları ayrı ayrı açmakla vakit kaybedebiliyorlar. Virtual CloneDrive, kullananların vakit kazanabilmesi amacıyla 15 adet sanal sürücüyü aynı anda açabiliyor.

Bunun dışında programın kullanması olabildiğince kolay. Virtual CloneDrive, sade bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, yapmak istedikleri işlemleri rahatça halledebiliyorlar. Windows kullanıcıları programı kendi sitesinden bedava bir halde indirebiliyorlar.

WinRAR

En iyi ISO dosyası açma programı önerilerimizin son esnasında WinRAR yer alıyor. 1995 senesinde piyasaya sürülen WinRAR, neredeyse bütün bilgisayar kullanıcılarının minimum 1 kere muadil geldiği bir tatbik diyebiliriz.

Basit ve kullanması kolay arayüzüyle malum program, bunun yanı sıra performansıyla da kullanıcılarını olabildiğince memnun bırakıyor. Çünkü WinRAR, RAR dosyasından ISO dosyasına kadar çoğu dosya çeşidini görüntüleme seçeneğine sahip.

En İyi Sanal Sürücü Görüntüleme Programları - WinRAR

WinRAR, sunmuş olduğu imkânlarla olabildiğince kullanması kolay bir program. Ancak WinRAR kullanmaya kabul eden kişilerin dikkat etmesi gereksinim duyulan bir nokta var. Programı kurarken hangi dosya türlerinin açılacağını siz seçiyorsunuz. Bu noktada, açmak istediğiniz dosya türlerinin hepsini seçmeniz gerekiyor.

Windows kullanıcıları programı kendi sitesinden indirerek kullanabiliyorlar. WinRAR, muhtelif dil seçeneklerine sahip. Kullanıcılar, programı kullanacakları dilde indirebiliyorlar.

Üçüncü Parti Programlar Güvenilir mi?

Kullanıcılar, düzgüsel olarak bir programı oluşturmak istediklerinde iki kere düşünüyorlar. Çünkü teknoloji geliştikçe sanal korsanların sayısı da artıyor. Bundan kaynaklı da sanal dünyada gezinen her kullanıcı aslında risk altında diyebiliriz.

Bu durumda bilgisayar kullanıcıları ISO görüntüleme uygulamaları güvenilir mi değil mi diye sorguluyorlar. Öncelikle bu programların, görüntülemek istediğiniz dosyalara eriştiğini unutmamak gerekiyor. Bundan kaynaklı ISO görüntüleme uygulamaları mutlaka güvenilir ya da riskli demek pek olası değil.

Çünkü çoğu alanda olduğu gibi ISO görüntüleme uygulamaları içinde da güvenilir ve riskli uygulamalar mevcut. Bu noktada programın güvenilir olup olmadığı aslında kullananların seçimine bağlı.

Eğer güvenilir geliştiriciler tarafınca piyasaya sürülen ISO görüntüleme programlarını tercih ederseniz programı daha güvenilir bir halde kullanabilirsiniz.

Bunun dışında indirilme sayısı düşük ve meçhul geliştiriciler tarafınca piyasaya sürülen ISO görüntüleme programlarını tercih etmemenizi öneri ediyoruz. Aksi taktirde bilgisayarınıza virüs bulaştırma ihtimaliniz çok yüksek olacak.

Windows 11 ve Windows 10’da ISO Dosyası Programsız Nasıl Açılır?

Rehberimizin başlangıcında bahsetmiş olduğumuz gibi ISO dosyası iyi mi açılır sorusunun temelde iki yanıtı mevcut. Eğer macOS ve eski Windows sürümlerini kullanıyorsanız, ISO dosyalarını açabilmek için üçüncü parti bir tatbik kullanmanız gerekiyor.

Fakat Windows 10 kullanıcıları için bu vaziyet birazcık farklı. Çünkü Microsoft, Windows 10 ile beraber kullanıcılarına dahili bir ISO dosyası görüntüleme özelliği sundu. Bu hususiyet vasıtası ile kullanıcılar, rastgele bir üçüncü parti uygulamaya gerek kalmadan ISO dosyalarını basitçe açabiliyorlar.

Windows 11 ve 10 kullanıcıları, şu adımları uygulayarak ISO dosyalarını basitçe açabilirler:

  • İlk olarak açmak istediğiniz ISO dosyasının üstüne gelmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra dosyaya sağ tıklayıp en üstte çıkan “Bağla” seçeneğine tıklayın.
  • Bağla seçeneğine tıkladıktan sonra ISO dosyasını görüntüleyebiliyorsunuz. Eğer dosya içinde ne olduğu doğrudan açılmadıysa, Bilgisayar kısayoluna girerek sürücüler kısmından dosyanızın açılmış hâline erişebilirsiniz.

ISO Dosyası Nasıl Açılır: Sıkça Sorulan Sorular

ISO uzantısını hangi tatbik açar?

İşletim sistemlerinde ISO dosyalarını açmak için çok muhtelif uygulamalar mevcut. Günümüzde maksimum tercih edilen ISO programlarının başlangıcında Daemon Tools ve PowerISO gelmektedir. Bunun yanı sıra Microsoft, Windows 10 ile beraber kullanıcılarına rastgele bir ek uygulamaya gerek kalmadan ISO dosyalarını görüntüleyebilme imkanı da sunmuştur.

ISO dosyası ne demek?

ISO dosyası, sanal ortamda verilerin sanal bir sürücüde saklanmasını anlatım eden veri türüdür. Geçmiş senelerde insanlar, verilerini CD gibi disklerde saklıyorlardı. ISO dosyası, fizyolojik disklerin kullanımını azalttı. Çünkü teknoloji kullanıcıları, ISO vasıtası ile CD’lere yazdırmış oldukları verileri sanal bir disk olarak geçen ISO dosyalarına rahatça yazdırıp saklayabiliyorlar.

Mobil cihazlarda ISO dosyası açılır mı?

ISO dosyası, işleyiş şekliyle sanal bir şoför üstünde çalışıyor. Yani bilgisayarlarda ISO dosyası açmak istediğiniz vakit bilgisayarınız sanal bir şoför oluşturarak dosyanın içerisindeki verileri o şoför üstünden sizlere gösteriyor. Mobil cihazlarda bu şekilde bir seçenek bulunmadığı için akıllı telefonlarda ISO dosyası açmak çok olası değil. Ancak tatbik marketlerinde yer edinen birtakım uygulamalar, ISO dosyalarını kısıtlı şekilde görüntüleme imkanı sağlıyorlar.

Genel Değerlendirme

ISO dosyaları, azca yer kaplamaları ve süratli olmalarından kaynaklı olabildiğince fazla tercih ediliyorlar. Bundan kaynaklı çoğu kullanıcı, ISO dosyası iyi mi açılır diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için ISO dosyalarının programlı ve programsız iyi mi açılacağından bahsettik. Eğer eski Windows sürümlerini ya da macOS kullanıyorsanız ISO dosyalarını açabilmek için üçüncü parti bir uygulamaya gereksinim duyacaksınız. Sizler için rehberimizde ISO dosyası görüntüleme programı önerilerinde bulunduk.

Fakat şayet Windows 10 kullanıcısıysanız dahili hususiyet vasıtası ile ISO dosyalarını rastgele bir uygulamaya gerek kalmadan basitçe açabilirsiniz. Rehberimizde Windows 10 kullanıcılarının, ISO dosyasını iyi mi açabileceklerini ayrıntılı bir halde anlattık.

Sizler için hazırladığımız ISO dosyası nelerdir ve iyi mi açılır rehberimiz, burada sona eriyor. ISO dosyası hakkındaki sorularınızı ve öneri ettiğiniz ISO dosyası görüntüleme programlarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!