Jim Lanzone Kimdir?

resim95376938
resim95376938

Teknoloji, medya ve internet ekosisteminde tanınmış ve deneyimleri ile dikkat çeken iş insanları öne çıkmaktadır. Pek çok firmanın kurucularının yanı sıra liderliği ve tecrübesi ile tanınmış yöneticiler de başarıları ile dikkat çeken adlar içinde yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de Yahoo CEO görevinde bulunan Jim Lanzone. Peki Jim Lanzone kimdir? Lanzone’un hikayesi iyi mi başladı?

Jim Lanzone, Tinder ve Yahoo CEO’luğu ile tanınmış Amerikan iş insanıdır. Bunlardan ilkin ise Lanzone, CBS Corporation’ın dijital operasyonlarını dijital baş yetkili ve CEO olarak yönetti. Aynı zamanda 2011 ve 2019 yılları aralığında firmanın dijital medya markasını denetledi. Ayrıca CBS’nin gösterim akışı yönetiminde yer aldı.

Birden fazla yöneticilik rolü ile tanınmış Lanzone, tanınmış bir iş insanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Şimdi ise Yahoo şirketinde CEO olarak yer edinen Lanzone, Apollo Global Management ile büyümeye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Böylece Lanzone, 2021’de CEO pozisyonuna dahil olarak aşağı yukarı 30 senelik internet efsanelerinden biri olan Yahoo’yu devralmış oldu. Yahoo ise küresel bir medya ve teknoloji firması olarak öne çıkıyor. Ayrıca dünya çapında aşağı yukarı 900 milyon şahsa ulaşıyor.

Teknoloji ve medya alanında 20 senelik liderlik ve girişimcilik deneyiminde kanıtlanmış bir sicile haiz olan Lanzone, etkin hikayesi ile dikkat çekiyor. Peki Lanzone’un kariyer yaşamı iyi mi gelişim gösterdi? Lanzone hangi başarılara imza attı? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Jim Lanzone kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Jim Lanzone Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

İçindekiler

Jim Lanzone Kimdir?

James Lanzone, Amerikalı bir iş insanıdır. Aynı zamanda Yahoo Inc.’in CEO’su şeklinde de bilinmektedir. Daha ilkin ise Tinder’ın CEO’su olarak vazife almıştır. Ayrıca mühim internet siteleri işleten CBS Interactive şirketinde eski başkan ve CEO olarak vazife yapmıştır. Hatta muhtelif teşebbüs projelerine de yatırımları ile yardımcı sağlamıştır. Peki Jim Lanzone aslında kimdir? Lanzone’un hikayesi iyi mi başladı? Gelin bu soruların cevaplarını yakından inceleyelim.

Jim Lanzone, 20 Ocak 1971 doğumludur. Şu anda 51 yaşlarında olan Lanzone, ABD Birleşik Devletleri, San Carlos’da dünyaya gelmiştir. Lanzone’un net değerine katkıda bulunan en mühim paylardan biri ise Yahoo’nun CEO’su olarak etkinlik göstermesidir. Aynı zamanda Jim Lanzone, en iyi 10 internet firması içinde yer edinen CBS Interactive’in eski başkanı ve CEO’su olarak tanınmaktadır. Böylece bütün bu etkin deneyimler net değerine katkıda bulunan proje ve şirketlerden elde edilmektedir.

Jim Lanzone, 1993 senesinde eğitimini Los Angeles California Üniversitesinde tamamladı. Lanzone, Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi ile mezun oldu. UCLA’da 1989 ve 1993 yılları aralığında eğitim gördü. Aynı zamanda Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İşletme Okulundan çift JD/MBA derecesine haiz oldu. Lanzone, Emory Üniversitesi’nde ise 1994 ve 1998 yılları aralığında eğitim aldı.

Jim Lanzone’un Kariyeri

Jim Lanzone’un kariyer yaşamının başlangıcı 1997 yılına dayanmaktadır. 1997’de “eTour” girişimini kurdu. eTour, web’de erken malumat alma ve müşteri talibi başına maliyet hizmetleri sağlayıcısıydı. Tam bir sene sonra 1998’de eTour, sektöründe bir numaralı site haline geldi. 2001 yılına kadar ise Lanzone, eTour’un başkanı olarak etkinlik göstermeye devam etti.

2001’de Lanzone’un girişimi eTour, daha sonra Ask Jeeves olarak malum “Ask.com” tarafınca satın alındı. Bu satın alımla beraber Jim Lanzone’da ürün yönetimi alanında işe alındı. Ask.com’da Lanzone, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür olarak vazife yaptı. Ardından 2005 senesinde Ask.com, Medya ve İnternet Şirketi IAC tarafınca satın alındı. InterActive Corporation (IAC) ise Barry Lider tarafınca kurulan bir bütün ortaklık olarak öne çıkıyordu.

Ask.com’un IAC tarafınca satın alımından sonra Jim Lanzone, Ask.com’un CEO’su oldu. 2008 yılına kadar Lanzone, şirkette CEO olarak etkinlik gösterdi. 2008’de IAC şirketinden ayrılarak, Redpoint Ventures’a katıldı. Redpoint Ventures’a Residence’da ise girişimci olarak yer aldı.

Şirketten ayrıldıktan sonra kurucu Barry Diller, Lanzone’u “Ask.com’un geri dönüşünden görevli baş yönetici” olarak anlatım etti. Jim Lanzone’un Ask.com şirketinde CEO olarak mühim başarılara imza attı. Bunlar; Ask Jeeves’in elden geçirilmesi ve tekrar markalanması olarak açıklandı.

Ayrıca Lanzone, arama motoru ve bulgu kılavuzu olan Clicker Media Inc.’in kurucu ortağı ve CEO’su olarak yer aldı. Clicker, 2019 senesinde TechCrunch 50’de beta olarak piyasaya sürüldü. Ardından 4 Mart 2011 tarihinde CBS Corporation tarafınca satın alındı.

Daha sonra Lanzone, CBS TV şirketinde dijital idare edici görevinde bulundu. Bu vazife süresince ise “Star Trek: Discovery, Star Trek: Picard” gibi özgün şovlara ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda 2014 senesinde CBS All Access lansmanı ve birden fazla akış hizmetinin gelişimini yönlendirdi. Lanzone, şirketteki dijital hususları denetleme, bölümler arası işbirliğine dayalı ve koordineli bir dijital medya stratejisi doğrultusunda etkinlik gösterdi.

CBS şirketinde CEO olarak etkinlik yayınlayan Lanzone, “CBSN, CBS Sports HQ, ET Live” ve muhtelif öteki mahalli versiyonların geliştirilmesine de şahit oldu. 2016 senesinde ise Lanzone, Leslie Moonves tarafınca CBS Corporation tarihli ilk Dijital Baş Yönetici olarak yer aldı. Lanzone, 2019 senesinde ise Paramount Global (CBS Corporation ve Viacom şirketlerinin birleşimi) şirketinden ayrıldı.

Tinder Şirketinde Lanzone

Tüm yöneticilik deneyimlerinin sonrasında Jim Lanzone, öteki projelere geçiş yaptı. CBS’den ayrıldıktan sonra Lanzone, yerleşik idare edici olmak amacı ile Benchmark Capital’a taşındı. Benchmark Capital, San Francisco merkezli bir teşebbüs sermayesi firması olarak yer alıyordu.

2020 senesinde ise Lanzone, Match Group tarafınca görevlendirildi. Match Group, Teksas’da Amerikan internet ve teknoloji firması olarak yer alıyordu. Jim Lanzone, Match Group tarafınca Tinder’ın yeni CEO’su olarak atandı. Ancak Tinder şirketinde CEO’luk rolü aşağı yukarı 14 ay sürdü.

Tinder, Android ve iOS platformları için tasarlanan bir flört, arkadaşlık uygulamasıdır. Jim Lanzone, Tinder platformunu “ikonik bir marka ve flört deneyiminin mühim bir parçası” olarak nitelendirdi. Lanzone, Tinder platformuna dahil olduktan sonra içerik ve video tabanlı irtibat araçlarının büyümenin anahtarı olacağını ayrım etti.

Lanzone’un Tinder’daki rolü esnasında en mühim detaylardan bir tanesi de sanal para birimi oldu. Sanal para birimi, değişik internasyonal pazarlarda kontrol edildi. Böylece sanal iktisat ortaya çıktı. Öte taraftan Lanzone, Tinder platformunun pandemi döneminde online alana kaydığını da anlatım etmişti. Böylece eskiden reel hayatta müşerref olmak için kullanılan tatbik şu an ise sanal flört amacı ile kullanılıyor.

Tinder’dan Yahoo Şirketine Lanzone

10 Eylül 2021 tarihinde Jim Lanzone Yahoo’nun yeni CEO’su olarak başladı. Yahoo, Verizon tarafınca Apollo Global Management’a satılmıştı. Böylece bu satın alımın sonrasında Yahoo şirketine yeni CEO, Amerikan iş insanı Lanzone geldi. Apollo Global Management, Jim Lanzone’un derin medya deneyiminden yararlanmanın şirkete yardımcı olacağını anlatım etti.

Apollo Global Management, hususi ana para ve yatırım firması olarak öne çıkmaktadır. Şirket, Yahoo ve Verizon’un medya varlıklarını 5 milyar dolar değerinde antak kalma ile satın aldı. Yahoo, dijital dünyada mühim oyuncular içinde yer alıyordu. Bu bağlamda Yahoo, Apollo’ya ait olan bağımsız bir hususi firma oldu.

Öte taraftan Apollo, Yahoo’nun kullanıcı deneyimine ehemmiyet veriyordu. Bu bağlamda haber ve teknolojideki markalarını geliştirebilecek yeni tekliflere mühim seviyede yatırım yapmayı planlıyordu. Böylece Lanzone, içerik ve reklam platformlarında gelecek nesil inovasyonun yönlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda Lanzone, Yahoo’nun reklam ve öteki gelir fırsatlarını, içeriklerinden para kazanmalarını ve dijital tüketici ile olan genel ilişkileri canlandırmak için kaynağa sahiptir. Lanzone yaptığı resmi açıklamada ise şu detaylara yer verdi: “Şirket için dönüşümsel yeni bir döneme giriş yaparken Yahoo’ya liderlik etme ve ikonik bir marka portföyünü temsil etme fırsatına haiz olduğum için haysiyet duyuyorum.”

Tüm bunlara ayrıca Lanzone, GoPro, Supernova Partners ve Newport Festival Foundation’ın idare heyeti üyesidir. GoPro, Amerikan teknoloji firması olarak etkinlik göstermektedir. Şirket, aksiyon kameraları, mobil tatbik ve video düzenleme yazılımı geliştirmektedir.

Newport ise Rhode Island’da her sene düzenlenen Newport Halk Festivali ve Newport Caz Festivali’nin yapımcısıdır. Aynı zamanda yatırım firması Founders Circle Capital’de etraf üyesi ve danışman olarak bulunmaktadır. Dahası, canlı etkileşimli gösterim platformu Ustream’de danışman olarak yer almaktadır.

Jim Lanzone Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde etkin kariyer hayatı, teknoloji ve medya sektöründeki tecrübesi ile en mühim Jim Lanzone kimdir sorusunun yanıt vermeye çalıştık. Tinder’dan CBS All Access’e kadar muhtelif markalara haiz ilk 10 küresel internet firması olan CBS Interactive’de yer edinen Lanzone, yenilikçiliği ve ustalaşmış başarılı bir şekilde dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Özetle Lanzone, büyük markaların yanı sıra altlarında yer edinen çoğu şemsiye markası yönetimi ile dikkat çeken bir liderdir. Birçok değişik portföy şirketini yönetti. Jim Lanzone, vazife almış olduğu şirketlerde mühim başarılara imza attı. Lanzone, 2011 senesinde CBS Interactive’de başkan olarak yer aldı. CBS’de hem finansal hem de seyirci alanında gelişme kaydetti. Böylece Lanzone’un liderliğinde, seyirci kitlesi iki katından daha çok bir artış yaşadı.

Öte taraftan Jim Lanzone, girişimlere yaptığı yatırımlar ile de bilinmektedir. Hali hazırda yaptığı 5 değişik yatırım laf konusu. En son yaptığı yatırım turunda, Rutter girişimine 27 milyon dolar fon sağladı. Tinder CEO görevinden Yahoo CEO görevine geçen Lanzone, Yahoo şirketinde mühim yatırım hazırlamaya da itina gösteriyor. Aynı zamanda Lanzone, Yahoo şirketini bir nevi üçüncü en büyük internet firması olarak nitelendiriyor.

Küresel medya ve teknoloji firması Yahoo ise firmanın kullanıcı deneyimine mühim seviyede yatırım yapmayı hedefliyor. Ayrıca spor, finans, haber, teknoloji ve aynısı alanlarda önde gelen markalarını geliştirmeye odaklanmaktadır. Dahası bu bağlamda yeni teklifler geliştirmeyi planladığını açıklıyor. Dolayısıyla Jim Lanzone’un Yahoo platformunu en uygun şekilde dönüşüm kazandıracağı çok açık. Şirket ise Lanzone’un deneyimleri doğrultusunda idare için doğru önder olmasından olabildiğince emin gözüküyor.

Şüphesiz dünya çapında tanınmış ve deneyimli yöneticiler içinde Amerikan iş insanı Jim Lanzone’da etkin hikayesi ile öne çıkmaktadır. Jim Lanzone, dijital alanda deneyimli liderlik özellikleri ve birden fazla idare edici pozisyonu ile kariyer hayatına devam etmektedir. Peki ya siz Tinder ve Yahoo CEO liderliği ile en mühim Jim Lanzone ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Lanzone’un teknoloji şirketlerindeki liderlik kariyeri yaşamını iyi mi buldunuz? Jim Lanzone hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.