Kablosuz Hızınızı Geliştirmek İçin 6 Farklı Yol ve Teknik

İndirilecek bir şey için saatlerce beklemek zorunda kalmaktan sıkıldıysanız, ağınızı optimize etmeyi düşünmeye başlama tarihi gelmiş olabilir. Aşağıda, kablosuz hızlarınızı (WiFi) iyileştirmenin en iyi yollarından kimilerini tartışacağız.

Neler Okuyacaksınız? →

Kablosuz Hızınızı Geliştirmek İçin 6 Farklı Yol ve Teknik

Aşağıda ki farklı yolları kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.. Biraz pahalı ya da beleş çözümler şu şekildedir;

1. Daha Hızlı Hızlar İçin Ödeme Yapın

Daha süratli hız almak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri planınızı İnternet servis sağlayıcınızla güncellemektir.

Tabii ki, bu yalnızca daha düşük bir seviyedeyseniz ve böylelikle daha düşük kablosuz hızlarda çalışırsanız çalışır.

Eğer daha yüksek bir seviyedeyseniz ve sizin için ödediğiniz hızları alamıyorsanız, bu kablosuz hızınızı arttırmak için etkili olmayacaktır.

2. Daha İyi Kablosuz Hız İçin Fibere Geçin

Şu anda kablolarınız var ise ve fiber alabilirseniz, kablosuz hızınızı çoğaltmak için fiber anahtarı yapmalısınız.

Fiber kusursuz bir ağdır ve olağanüstü süratli indirme ve yükleme hızları sunar. Her şeyden önemlisi, darboğazların olduğu zamanlarda, hepimiz işten eve geldiği vakit ağın yavaşlamasına maruz kalmazsınız.

3. Daha Hızlı Bir Yönlendiriciye Yani Switch’e Geçin

Halihazırda yüksek süratli Internet’e haiz biriyseniz ve esasen bir kablo ya da fiberiniz var ise ve hala WiFi’nizle daha azca hız kazanıyorsanız, dar boğazınıza yol açan yönlendiriciniz muhtemelen olasıdır.

Şu anda ISS tarafınca sağlanan modem / yönlendiriciyi kullanıyorsanız ve / ya da onlardan satın aldığınız takdirde, derhal durdurmak isteyeceksiniz. Bunun yerine, AC işlevselliğine haiz kendi yönlendiricinizi satın almalısınız.

Ülkemizde farklı markalar var fakat şuan için Netgear gibi güvenilir bir marka ile gitmeniz önerilir. Yeni AC teknolojisiyle görülmemiş bir yönlendirici satın alarak, satın aldığınız son WiFi özellikli cihazlara mühim bir yardımcı sağlayacaktır.

Daha yeni kablosuz cihazlarınızın tümü daha eski bir yönlendiriciye göre daha yüksek hızlara ve daha iyi bir genel menzile ulaşmanızı sağlayacak AC özelliklerine haiz olacak. Herhangi bir AC cihazınız olmasa bile, yönlendiricinizi satın almak için hala bir AC yönlendiricisine yatırım yapmak isteyeceksiniz.

4. Örgü Sistemi

Büyük bir eviniz ya da mülkünüz varsa, bunun için bir ağ sistemi ağına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde, bütün ağınızın kapsamını en üst düzeye çıkaracak ve bütün eviniz süresince tek bir ağa problemsiz bir halde haiz olmak için genişlete bileceksiniz. WiFi bağlantılı cihazlarınız ile odaya odadan diğerine geçiş yapmak, bir düğümden diğerine geçiş yapmak kusursuz bir deneyim.

Tüm evinizde mutlak kesintisiz kapsama sağlayabilir. Ağ ağları ile ilgili en iyi bölüm onların güvenilirliği ve kullanım kolaylığıdır. Bir oldukça örgü ağ, oldukça tüketici dostu ve hem kurulum hem de bakımı kolaydır.

BestInTech.reviews’a göre, ev kullanıcıları mesken WiFi yükselticisini kullanmak isteyebilir. Makalelerinde belirttikleri gibi,

“Sinyalinizi geliştirmek için yaygın ve oldukça etkili bir yöntem, bir WiFi güçlendirici kullanmak olacaktır. Bu ufak araçlar genelde ucuzdur, fakat evinizin içerisinde ve etrafında kuvvetli ve sağlam bir sinyal oluşturulmasında oldukça etkilidir. ”

5. Yönlendiriciniz Yani Router İçin Doğru Yeri Bul

Tek bir yönlendirici çözümüne bağlıyorsanız, yönlendiricinizi yerleştirmek için İdeal konumu bulmak için mülkünüzün kapsamlı bir analizini yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Evinizin kapsamlı bir analizini yaparak, evinizde geniş kapsama alanı sağlamak için doğru yeri bulabilmeniz gerekir.

Birçok insan yalnızca İdeal yeri seçebilir ya da yönlendiricilerini saklamak için dolabına yapıştırabilir. Şu anda bu hatayı yapıyorsanız, kablosuz deneyiminizi mahvedebilir.

Yönlendiricinizin geniş kapsama için İdeal yere yerleştirilmesini ve tıkanıklıktan uzak bir yere yerleştirilmesini istiyorsunuz. En iyi yer tipik olarak merkezi bir yer olacak fakat bu hepimiz için açıkça olası değil.

6. Daha Az Kullanılan Ağ Kanallarını Bul

Yakınlarda iletilen kablosuz sinyaller kendi sinyallerinizi etkileyecek. Bu nedenle, kullanmak için doğru kablosuz kanalı saptamaya çalışmak için bir çeşit ağ analizörü kullanmaya devam etmek istersiniz. Tüm komşularınız muayyen bir kanal kullanıyorsa, kendi kendinize müdahale edebilir. Bu nedenle, daha azca kullanılan bir kanala geçerek, uğraşmanız ihtiyaç duyulan müdahale miktarını azaltmalıdır.

Sonuç:

Genel olarak, kablosuz sinyalimizi ve hızımızı arttırmak için yapabileceğiniz bir oldukça şey var. İnternet planınızı belirlediğiniz İnternet Servis Sağlayıcınız ile güncellemenin dışında, ağınızı çözümleme ederek en makul şekilde optimize etmenizi sağlamak için emin olmak isteyeceksiniz. Bu şekilde, WiFi ‘nizle alabileceğiniz ağ hızlarını mühim seviyede artırabilirsiniz.

Yeni bir yönlendiricinin genellikle şaşırtıcı bir halde yardımcı olacak. Ancak, esasen yeni bir yönlendiriciniz var ise ve hala fena sonuçlar alıyorsanız, elde etmek istediğiniz hızları elde etmek için yukarıdaki muhtelif problem yok etme ipuçlarını uygulamanız gerekir.