Karaciğer Yetmezliğini Önlemenin 5 Yolu

Karaciğer yetmezliği çocuklarda kalıtımsal ya da annesinin hamileliği esnasında yaşamış olduğu birtakım sıkıntılar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan safra yolları yokluğu ve karaciğerin günlük fonksiyonlarını gerçekleştiren birtakım maddelerin eksikliğinden meydana gelen metabolik hastalıklar, çocuklarda karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır. Önlem alınmadığı takdirde evlatların bir yaşına ulaşmadan yaşamını kaybetmesine niçin olan hastalığın tek çözümü karaciğer naklidir. Yetişkinlerde görülen karaciğer yetmezliklerinin önlenmesi için şu noktalara dikkat edilmelidir:

Neler Okuyacaksınız? →

Karaciğer Yetmezliğini Önlemenin 5 Yolu

Hepatit Aşısı Olma

1) Hepatit aşısını dikkatsizlik etmeyin: Karaciğer yetmezliklerinin en mühim nedenlerinden birisi olan hepatit virüslerinin bulaşma riski aşı vasıtası ile önlenebilir. Aşı yaptırarak bulaşıcı hepatit virüslerine karşı kendilerini koruma dibine almayan kişiler, bilincinde olmadan Hepatit B ve C virüslerine yakalanabilir. Virüsler, kuaförlerde tıraş olurken, diş tedavisinde, muhtelif tedaviler esnasında temizliğine itina gösterilmeyen aletlere bulaşan kan vasıtasıyla kişilere asla tanımadıkları insanlarından bulaşabilir. Hepatit B ve C virüsleri uzun solukta yavaş yavaş ilerleyerek siroza, siroz ise karaciğer işlevini bozarak süreğen karaciğer yetmezliğine niçin olabilir.

Alkol Kullanmama

2) Alkolden uzak durun: Aşırı alkol tüketimi modern çağın en mühim karaciğer hastalıklarının nedenlerinin başlangıcında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün limitini belirlediği alkol payı aşılmış olduğu andan itibaren karaciğer zarar görmeye başlamaktadır. Alkol, vakit içinde kişinin hayat standardını de bozarak siroza ve karaciğer yetmezliğine niçin olmaktadır. Sirozun yol açtığı karaciğer yetmezliğinin tek tedavisi de organ naklidir.

Düzenli Beslenme

3) Beslenme bozukluğuna dikkat edin: İnsanlar sağlıklıyken karaciğerini iyi mi koruyacağını ya da iyi mi zarar verdiğini düşünmemektedir. Ne vakit ki karaciğer değerleri yükselmeye adım atar o vakit mucize yiyecekler ya da ilaçlar aranarak karaciğerler korunmaya çalışılır. Oysa kişiler sağlıklıyken derli toplu beslenerek aşırı kilo almadan karaciğerlerini koruyabilirler. Çünkü gayri muntazam beslenme aşırı kilolara niçin olarak karaciğer yağlanmasına, bu da ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliğine niçin olabilmektedir.

Bilinçli Mantar Tüketimi

4) Zehirli mantarlara dikkat edin: Bilinçsiz tüketilen mantar her insanda karaciğer yetmezliğine niçin olabilir. Her sene birden fazla insan mantar zehirlenmesi sebebi ile yaşamını kaybetmektedir. Zehirli mantarı diğerlerinden ayırt etmek zor olduğundan kültür mantarı haricinde doğadan toplanan mantarın tüketilmemesi gerekmektedir.

Doğuştan Gelen Hastalıklar

5) Doğuştan gelen rahatsızlıkları dikkatsizlik etmeyin: Genç yaşta ortaya çıkan karaciğer yetmezlikleri doğuştan gelen demir, bakır ve metabolizma bozukluklarıdır. Genetik bozukluk gibi nedenlerle erken yaşta ortaya çıkan karaciğer yetmezliklerine karşı erken teşhis hayati ehemmiyet taşımaktadır. Bu nedenle bu tür genetik rahatsızlıkları olanların hastalıklarını denetim altında tutarak dikkatsizlik etmemesi gerekir.