Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli – 2022

resim90057478
resim90057478

Yazın gelmesi ile birlikte hava sıcaklıkları gittikçe artıyor. İnsanlar da bu sıcakta tabi bir halde serinlemek istiyor. Özellikle ülkemizin kıyı şeritleri bilinmiş olduğu suretiyle çok sıcak bir iklime sahip. Tabii bu yerlerde de insanların iki çeşit serinleme tekniği bulunuyor. Birincisi denize gitmek ve yüzmek, ikincisi klimanın altında serinlemek. İşin teknolojik bölümüne değineceğimiz için klima kısmını ele alacağız. Klima alırken nelere dikkat etmeli hepsini bu içeriğimizde inceleyeceğiz.

Kapı girişlerine asılan hasırlardan evlerin dibine kazılan hendeklere, kanyonlara kurulan evlerden yelpazelere kadar çoğu yol denedi insanlar. Fakat daha sonra Willis Carrier bugün kullandığımız modern klimaların temelini attı. Sizlere daha önceden buna dair çok hoş bir içerik hazırladık. “Willis Carrier: Modern Klimanın Mucidi” hakkındaki ayrıntılı yazımızı okumanızı da öneri ediyoruz.

Şimdi aslolan amacımız klima çeşitleri nelerdir, iyi mi özelliklere sahipler ve klima alırken nelere dikkat etmeli gibi mevzulara değinmek. Her bir maddeyi dikkatlice okumanızda yarar var. Çünkü ileride klima almak dilerseniz bu durumlara dikkat etmeniz gerekecek.

İçindekiler

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klimaların çeşitleri kullanılacak alanlara göre değişim gösteriyor. Split klimalar, duvar tipi multi split klimalar, percere tipi klimalar gibi çoğu çeşidi bulunmaktadır. Burada mühim olan sizin ihtiyacınıza makul olan klima çeşidini belirleyebilmek. Çünkü klima alırken nelere dikkat etmeli diye yönelttiğimiz vakit karşımıza öncelikle klima çeşitleri çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz çeşitlerine göre klimalara bir göz gezdirelim.

Split Klimalar

Günümüzde sık sık kullanılan klima çeşitlerinden birisidir. Hatta modern evlerde daireye dahil olarak yer alıyorlar. Split klimaların en mühim özelliği ise düşük ses seviyesinde yüksek performans sergilemeleridir. Bu cihazlar iki değişik üniteye sahiptir. İç üniteler ve dış üniteler bu klima türünde yer almaktadır.

Duvar Tipi Multi Split Klimalar

Bildiğiniz suretiyle klimaların evlerin dışında bulunan bir ünitesi bulunur. Duvar tipi multi split klimalarda birden çok klima tek bir üniteye bağlı olur. Yani birden çok split klima aslında tek bir üniteye bağlı şekilde çalışıyor. Daha çok ticari işletmelerde tercih ediliyor.

Yer ve Tavan Tipi Split Klimalar

Evlerde ve ticari işletmelerde kullanılan split klimaların tavana ya da yere monte edilen türü diyebiliriz. Daha çok cam bulunmayan yerlerde tercih ediliyor. Örneğin spor salonlarında, hastanelerde ya da bodrum kat gibi yerlerde bulunan ofis ortamlarında kullanılıyor.

Salon Tipi Split Klimalar

Adı her ne kadar salon tipi olarak geçse de ülkemizde genel hatlarıyla bankalar, kafeler ya da bunlar gibi çok insan sirkülasyonunun olduğu yerlerde tercih ediliyor. Çünkü en benzeşik hava dağılımını bu klimalar sağlıyor.

Portatif Klimalar

Portatif klimaların altında teker bulunmuş olduğu ve ufak olduğundan taşınabilirlik açısından olabildiğince avantajlı. Zaten ismini da buradan alıyor. Küçük alanlarda olabildiğince sık tercih edilen klima türlerinden birisi.

Pencere Tipi Klimalar

Bu klimaların en büyük özelliği direkt olarak pencereye monte edilmeleri. Alandan tutum etmek isteyenlerin tercih etmiş olduğu bir klima türü. Fakat son vakit çok fazla tercih edildiğini de söyleyemeyiz.

Peki Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Klimaların çeşitlerini öğrendiğimize göre artık seçim bölümüne geçebiliriz. Aslında klima alırken öncelikle klima türüne dikkat etmemiz gerekiyor. Alacağınız klimayı kullanmak istediğiniz alanda hangi klima türünün size makul bulunduğunu yukarıda bahsetmiş olduğumuz klima türlerinden belirleyebilirsiniz.

Örneğin bir iş yeri için çok sayıda klima kullanacaksanız multi split klimayı tercih edebilirsiniz. Bir öteki örnekte ise ofisinizde çok fazla bir alan yoksa portatif klimalar size destek olabilir. Klima seçerken başlarda bu tekniği kullanabilirsiniz.

Fakat iş bununla da sınırı olan kalmıyor. BTU hesaplama, enerji sınıfı, dbA kıymeti ve öteki işlevlerini da denetim etmemiz gerekiyor. Şimdi de ayrıntılı olarak bunlara değineceğiz.

BTU Hesaplama Nasıl Yapılır?

Seçtiğiniz klima, bulunduğunuz bölge şartlarına ve kullanım alanına makul olmalı. Bu nedenle BTU hesaplama aslında olabildiğince kritik. Bunu kendinizde hesaplayabileceğiniz gibi almak istediğiniz yere de yaptırabilirsiniz. Aslında çok zor değil.

Yaşadığınız coğrafi bölge katsayısı ile klimayı kullanmak istediğiniz alanın metrekaresini çarpmanız gerek. Ardından evde çıkan sonuca evde yaşayan şahıs sayısı kadar 600 eklemeniz gerekiyor.

Ayrıca kullanacağınız alanda 500 Watt üstü tenvir yer alıyorsa her Watt başına 3.412 eklemeniz kafi olacaktır. Merak etmeyin, aşağıda coğrafi yerlere ait katsayıları sizinle paylaştık. Siz de kendi bölgeniz için bu kıymeti denetim edebilirsiniz:

 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
 • İç Anadolu Bölgesi: 346
 • Marmara Bölgesi: 385
 • Karadeniz Bölgesi: 385
 • Ege Bölgesi: 423
 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462

Enerji Sınıfı Nasıl Olmalı?

Enerji sınıfına aslında yalnızca klima mevzusu ile ilgili değil çoğu teknolojik aleti alırken dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta sizlere daha ilkin sizlere “En İyi Televizyon Önerileri” adlı içeriğimizde de birazcık bahsetmiştik. Tabii klimalar mevzusu ile ilgili da titiz olmanız gerekiyor. Çünkü klimalar olabildiğince fazla enerji tüketen cihazlar olarak biliniyor.

Klimalar da öteki teknolojik cihazlar gibi enerji sınıfına göre elektrik tüketiyor. Bu nedenle klima seçerken en fena ihtimalle “A” sınıfı bir klima tercih etmeniz gerekiyor. Hatta “A+,A++,A+++” modeller daha iyi olacaktır.

Unutmayın, “A” harfinin yanısıra ne kadar “+” var ise bütçeniz ve dünya için o denli iyidir. Bu sayede hem daha azca elektrik faturası ödersiniz hem de tabiata daha çok katkınız olur. Fakat bu vaziyet eski enerji sınıflandırması için geçerli. Yeni sınıflandırmada harfin “A”ya ne kadar yakın olduğuna dikkat etmelisiniz.

dbA Değeri Kaç Olmalı?

dbA aslında klimanızın kaç desibel ile çalıştığını gösterir. Kimse yüksek gürültü çıkartan klimanın bulunmuş olduğu ortamda uzun süre durmak istemez. En iyisi sessiz çalışmasıdır. İşte bu nedenden kaynaklı klima alırken nelere dikkat etmeli maddeleri içinde klimanın sesi de büyük ehemmiyet taşıyor.

Düşük desibel ile çalışan klimaları kura çekmek olabildiğince önemli. Hatta şayet imkanınız var ise sessiz mod özelliği bulunan klimaları tercih etmeniz daha makul olacaktır. Bu sayede klimanız sessiz sessiz çalışırken siz de serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Klimaların Ek Özellikleri

Tabii gene öteki teknolojik cihazlarda bize sunulan ek özellikler bunun yanı sıra klimalarda da sunuluyor. Peki hangi ek fonksiyonlar neye yarıyor?

Örneğin filtre mevzusu olabildiğince önemli. Kolay çıkarılabilir toz filtresine haiz olan klimaları temizlemek olabildiğince basit oluyor. Bunun için devamlı servis çağırmanıza gerek kalmıyor. Bunun yanı sıra alerjisi olanlar için anti-alerjen nitelikte klimalar da sıhhat mevzusu ile ilgili olabildiğince faydalı. Alerjiniz var ise mutlaka bu özelliğe dikkat etmeniz gerekir.

Bir de Lonzier+ ismi verilen teknoloji var. Bu teknoloji vasıtası ile klimanız odada bulunan olumsuz parçacıkların zararlı etkilerini yok ediyor. Oldukça hoş bir hususiyet bulunduğunu söylemek gerek. Ayrıca Inverter klimalara takılabilen çift yönlü taze hava sistemi, duşlama tekniği ile taze havayı odaya eşit bir halde dağıtıyor.

Aslında bunlar gibi çoğu değişik ek fonksiyon mevcut. Fakat biz burada sizlere en mühim olanlarını sıralamak istedik. Siz gene klima satın alırken öteki ek fonksiyonlara da göz gezdirmeyi unutmayın.

Marka

Bugün bir klima almak istediğinizde karşınızda çoğu markanın durduğunu göreceksiniz. Her birisi değişik tasarımlarda, değişik özelliklerde olan bu klimalar içinde hangisine güveneceğinizi bilemeyebilirsiniz. Adını sanını bilmediğiniz bir klima markasından seçim yapmak ilerleyen vakit sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için güvenilir markaları göz önünde bulundurmanızda büyük yarar var.

Hatta markaların size sunmuş olduğu servis imkanlarına da dikkat etmeniz gerek. Bazı markalar size bedava bakım servisi gibi hizmetleri sunabiliyor. Eğer güvenilir bir marka ise klima alırken bu biçim ek servisler sunan markaları da tercih edebilirsiniz.

Fiyat

Birim fiyatı açısından baktığımız vakit klimalar tabii ki o denli da ucuz cihazlar değil. Genellikle klima alırken öncelikle fiyat fiyat etiketine bakıyoruz. Aslında bu çok büyük bir hata. Çünkü fiyat en son dikkat edilecek mevzular içinde yer alıyor.

Zaten ayrım ettiyseniz klima alırken nelere dikkat etmeli mevzusu ile ilgili da en sona bu maddeyi ekledik. Çünkü ilkin size makul olan klimaları belirlemek gerekiyor. Daha sonra bunlar arasından İdeal fiyatlısını seçmeniz daha doğru olacaktır.

Hiçbir vakit en ucuz klima en iyi klimadır diye düşünmeyin. Sağlığınız cebinizden çok daha önemlidir. Ucuz olarak aldığınız bir klimada alerjen filtresinin olmaması sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ya da basit çıkmayan bir filtresi var ise sizi saatlerce uğraştırabilir.

Kim bilir kim bilir ucuz diye “A” sınıfından daha düşün bir enerji sınıfına dahil olan klima seçtiniz ve her ay elektrik faturanız astronomik sayılara ulaşacak. Fakat en pahalı klimayı da tercih etmek doğru bir yaklaşım değildir. İşte bu nedenden kaynaklı ilkin ihtiyacınız olan şeyleri belirleyin. Daha sonra ürünün fiyatına bakın.

Son Sözler

Modern klimanın mucidi olan Willis Carrier’ın zamanında beri aslında klimalar çok değişti. O dönemden bu yana gelişen teknoloji ile artık giyilebilir klimalar bile ortaya çıktı. Zaten bunu sizlere daha duyurmuştuk. Sony Reon Pocket 2 klima mevzusu ile ilgili yeni bir teknolojinin kapılarını bize açmıştı. Bugün klima teknolojisinin bu noktalara gelmesi ileride nelerin olabileceğini bize azca çok işaret ediyor.

Klima alırken nelere dikkat etmeli bünyesinde sizlere birkaç antet altında toplamaya çalıştık. Kısaca son bir kez üstünden geçmekte yarar var.

 • Klimanın kullanım amacını belirlemek gerekiyor. Ev için mi yoksa iş yeri için mi olacağı çok önemli.
 • Daha sonra BTU hesaplamasını mutlaka yapmalısınız. Doğru hesaplama sayesinden aldığınız klimadan en çok verim alabilirsiniz.
 • Enerji sınıfı hem bütçeniz için hem de tabiat için çok önemli. Düşük enerji sınıflarını seçmemeye itina gösterin.
 • “Klima çalışırken çok ses çıkarmasın” diyorsanız dbA değerine dikkat edin. Ne kadar düşük desibelle çalışan bir klima alırsanız o denli azca baş ağrısı çekersiniz.
 • Klimaların ek özellikleri size daha çok imkân sağlayacaktır. Anti-alerjen, filtre türü gibi ek fonksiyonlar klimadan alacağınız verimi artıracaktır.
 • Bilmediğiniz markaları seçmekten kaçının. Mümkün olmasıyla birlikte uzak durun ki daha sonra size problem çıkartmasın.
 • Ekonomik bir klima alayım derken sonra kendinize daha çok harcama çıkartmayın. En ucuz klima en iyi klima olacak diye bir koşul yok.

Bunların dışında en son dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir vaziyet daha var. Klimalar en çok haziran, temmuz ve ağustos aylarında satılır. Öncelikle bu aylarda klima satın alacaksanız birazcık daha çok ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Sezon dışında alacağınız klimalar nispeten daha ekonomik olacaktır. Ayrıca bu aylarda klima satın alırsanız yoğunluktan kaynaklı montaj kısmında da birtakım gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz suretiyle klimaların montajını servis ekipleri tarafınca bizzat yapılıyor.

Bu nedenle klima satın almak için güz aylarını beklemeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede hem rötar yaşamaz hem de ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca en iyi fiyat için kampanyaları da takip etmenizi öneri ediyoruz.

Klima seçerken nelere dikkat etmeli adlı içeriğimizde yeni klima alacaklara ya da klimalarını değiştirmeyi düşünen okurlarımıza destek olmak istedik. Umarız yazmış olduğumuz bilgiler işinize yarar. Eğer sizin de aklınıza gelen dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar var ise bizimle yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyin.