Kodi Nedir? Kodi Nasıl Kullanılır? (2023)

Kodi nedir? günümüzde olabildiğince tanınmış olan medya oynatıcısıdır. Aynı anda müzik çalabilir, film izleyebilir ve televizyonda da izleyebildiğiniz çok amaçlı medya aracı olmuştur. XBMC’nin geliştirdiği Kodi gittikçe de yaygınlaşmaktadır.

Kodi 18 son olarak güncellemesi olmuştur. Video akışlarını çok daha süratli ve basit yapabilmek için kullanıcı deneyimlerini de göz önüne alarak değişik özellikler getirdi. Kodi içerik akışına ulaşmak için kodi eklentilerini yüklemeniz gerekmektedir.

Kodi iyi mi kullanılır, gayet fazla fonksiyona haiz olmasada aşağı yukarı tüm işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Linux, windows, android, mac olmak suretiyle kodi hepsinde çalışmaktadır.

Kodi Nedir?


Kodi çok yönlü medya oynatıcısıdır. 2002 senesinde kurulan Xbox media player olarak malum Kodi, XBMC tarafınca alınarak adı Kodi olarak değiştirildi. App Store ve Google Play’den rahatlıkla indirebilirsiniz. Macbook kullanıcıları şayet bilgisayarına programı indirmek isterlerse, kodi.tv websitesine gitmeleri gerekiyor.

Kodi Nasıl Çalışır?


İçerikleri tek bir ortamda saklamanıza imkân tanıyan kodi depoları bulunmaktadır. Kodi medya sağlamaz, kullanıcılar içeriklerini kendileri yönlendirmek zorundadır. İnternet ortamı kullanıcılar için birebirdir. Özellikle Netflix severler için çok idealdir. Kodi tüm video ve ses ortamını desteklemektedir. Eklenti yardımı ile vimeo ve youtube gibi yerlerde video yayınlanabilmektedir. Tüm Platformlarda indirmek için resmi Kodi.tv websitesine gitmeniz gerekiyor.

Android İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Kodi çok yönlü medya oynatıcısı nedeniyle tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Bunlardan biride android de çalışmasıdır. Android de kodi iyi mi çalışır hadi beraber bakalım.

 • İlk olarak Google Play’i açalım.
 • Arama kutusuna Kodi yazalım ve yükleyelim.
 • İndirdikten sonra Kodi’yi açalım artık Tv, film ve medya çalar olarak Android’de kullanabilirsiniz.

Windows İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Windows uygulamasında kurulumu olabildiğince basittir. Bilgisayarınıza indirdikten sonra filmler ve Tv canlı kanallarını aynı anda izleyebilirsiniz, yalnız kurulumu için bir iki adımı var gelin beraber bakalım.

 • İlk olarak buraya  https://kodi.tv/  tıklayalım daha sonra sağ üstte bulunan DOWLOAD tıklayalım.
 • Sayfayı aşağı indirdiğimizde değişik platformları göreceksiniz, buradan Windows’u seçelim.
 • Son versiyon olan  Kodi 18’i indirelim. Kendi sisteminize göre 32 veya 64 bit seçelim.
 • Kodi for windows seçelim ve indirelim. Dosyayı çalıştıralım ve kuralım.
 • Son olarak Kodi kurulum sihirbazı sizi yönlendirecektir. Adım adım takip edin ve prosedür tamam.

iPhone İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Burada sistem birazcık daha farklıdır. Kod iOS işletim sistemlerinde kullanılmamaktadır. Kodi açıklamasında iPhone’da Kodi’nin çalışması için iOS 6.0 veya bir üst sürümleri olmak zorunda. Birde Jailbreak entegreli iPhone aletine sahipseniz, https://kodi.tv/  buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mac İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Aslında burada Kodi’nin ekstra geliştirdiği programlar mevcuttur. MacOs işletim sistemi üzerinde bilgisayarınız var ise Kodi’yi indirmek ve kullanmak için, bir iki adımı var beraber bakalım.

 • İlk olarak burayı tıklayalım. https://kodi.tv/ sitesinin sağ üst de bulunan DOWNLOAD bölümüne dokunalım.
 • Sayfanın alt kısmında bulunan işletim sistemlerinden MacOS’u seçelim.
 • MacOS’da 64 bit yükleyiciyi indirelim. Çünkü Kodi 18 Leia böylece çalışacaktır.
 • İndirme tamamlandıktan sonra, Uygulamalar klasörüne sürükleyip bırakalım. Kodi aç diyelim artık hazır.

Kodi Yasal Mı?

Bazı kullanıcılar Kodi’nin güvenilir mi, Kodi yasal mı? diye sorular sormaktadır. Kodi yasaldır ve güvenlidir. Kodi hiçbir medyayı kendi yayınlamaz. Kullanmak isteyenler kendi içeriklerini kendi yüklemek zorundadır.

Kodi Kullanıcılarından Kodi Hakkındaki Yorumları

Kodi kullananlar ve bunlarla alakalı deneyime haiz olan kodi kullanıcı yorumlarını sizler için derledik. Her kullanıcının edinmiş olduğu deneyimler farklı  ve ilginç.

 • Xbox için tasarlanmış olan en iyi media player olan kodi, ilaveten dosya yöneticisi programlarından en iyisi bence
 • Özelliklerine bakın şampiyonlar ligi gibi asf, dvd, divx, wmv gibi bir sürü video formatını mükemmel desteklemektedir. m3u formatında play list özelliği Xbox’tan dinleyenler için mükemmeldir.
 • Şu ana kadar asla sevmediğim hatta ayar olduğumu tatbik idi, ama VLC’nin açamadığı rmvb dosyalarını açarak takdirimi kazanmıştır diyebilirim.

İLGİLİ HABER

En iyi Film İndirme Programı 2023 [Ücretsiz Film indir] | Güncel