Küresel Esnek Ekran Pazarının Büyümesi Bekleniyor

resim79969010
resim79969010

Transparency Market Research (TMR) tarafınca meydana getirilen bir inceleme küresel esnek monitör pazarı için yeni bir tahmini gündeme getirdi. Tahminlere göre geçtiğimiz sene sektörün ekonomik kütlesi 14,9 milyar dolardı. 2031 yılına kadar ise küresel esnek monitör pazarının büyümesi bekleniyor.

Bunun kararında incelenen devre sonunda esnek ekranlar için küresel pazar kütlesi 242,6 milyar dolara ulaşacak. Yine tahminlere göre önümüzdeki birkaç sene içerisinde tüketici elektroniği, otomotiv, ulaşım, medya, eğlence, havacılık ve askeri sektörlerinde esnek monitör kullanması artacak. Dolayısıyla esnek monitör pazarında yükselme gerçekleşecek.

Esnek ekrana haiz telefonların tasarımı mobil cihazların gelişiminde ümit vaat ediyor. Dolayısıyla akıllı telefonlar, esnek monitör pazarını da hareket geçirecek. Bunun yanısıra küresel pazarda bu vizyonun gelişmesine yönelik artan bir masraf da kaydediliyor.

Esnek Ekran Pazarı %33,1 Büyüyecek

Esnek ekranlı cihazlar, esnek bir alt katman üstünde olması dışında temelde öteki ekranlarla aynıdır. Ayrıca bu cihazlar, plastik aynısı incelik, hafiflik ve dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Bu sayede de kişiler, akıllı cihazlarını kullanırken elastikiyet özelliği ön planda oluyor. Esnek monitör üreticileri, minyatürleştirme ve organik elektronikler gibi modern elektronik atılımları konusu ile ilgili da muhtelif çalışmalar yapıyor.

Bilindiği suretiyle esnek monitör olarak adlandırılan ekranlar oldukça sayıda türde karşımıza çıkıyor. Bunların arasında katlanabilir, bükülebilir, kavisli gibi monitör türleri bulunuyor. Asya-Pasifik bölgesi de esnek ekranları maksimum tüketen bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre bu bölge, geçen yılki tüm satışların aşağı yukarı olarak %34’ünü oluşturuyor. Tüketici elektroniği sektöründe TV ve akıllı telefon üretimi için kavisli vizyonun kullanımında da artış gözlemleniyor. Bu artış sebebiyle kavisli monitör kategorisinin pazarın mühim bir bölümünü tutması muhtemel.

Analistler, şu anda esnek ekranlar segmentinde süratli bir büyüme bulunduğunu belirtiyor. Bu monitör türü de organik fer yürüyerek diyotlar (OLED) üstünde yapılıyor. Araştırmaya göre tüketici elektroniği endüstrisinde; akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar ve etraf birimleri için esnek monitör kullanması artmış olacak. Önümüzdeki yıllarda, otomotiv endüstrisi de ana pazar güçlerinden biri olmaya devam edecek.

Dijital tabela, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar için esnek monitör teknolojisine yönelik istek artışı, küresel esnek monitör pazarını yönlendireceğe benziyor. Şu anlık ise bu monitör türünün akıllı telefon dünyasında yerini sağlamlaştırma gayretinde bulunduğunu söylemek mümkün.