Lensa AI Nedir?

resim47539638
resim47539638

Son vakit toplumsal medya platformlarında yükselen bir trend var. Hepimiz bir çok değişik kişinin suni zeka kullanılarak açılan portreleri ile karşılaşıyoruz. Eğer siz de son günlerde toplumsal medya hesabınızda devamlı olarak suni zeka tarafınca üretilen “Magic Avatars’lar” ile karşılaşıyorsanız inanın yalnız değilsiniz. Farklı biçimlerde açılan bu portreler olabildiğince dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla bu yaratıcı portrelerin iyi mi oluşturulduğu bir çok şahıs tarafınca merak ediliyor. Peki insanların fotoğraflarını kullanarak büyüleyici fotoğraflar yaratan Lensa AI nelerdir ve bu tatbik iyi mi kullanılır?

Yapay zeka son dönemde olabildiğince alaka çeken mevzular arasında yer alıyor. İnsanların bir çok suni zekayla yakından alakalı olmasalar da bazı zamanlar suni zeka temelli muhtelif programlar ile karşılaşmanın insanları büyülediği bir gerçek. Geçtiğimiz son birkaç haftada Lensa AI uygulamasının bu kadar tanınmış olması da bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Sizler için hazırladığımız bu içerikte Lensa AI nelerdir sorusunun cevabı ve daha fazlasına yer verdik.

İçindekiler

Lensa AI Nedir?

Sosyal medya platformları bazı zamanlar değişik trendlerin yükseldiği mecralar olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu vakit “akım” olarak adlandırılan bu trendler sık sık farklılaşıyorlar. Kullanılan resim filtreleri de bu trendler arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak neredeyse her gün değişik resim filtrelerinin ortaya çıkması mevzubahis oluyor. Böylece teknoloji kullanıcıları kendi fotoğrafları üstünde çok değişik görünümler elde edebiliyorlar.

Aslında bu filtreler uzun bir zamandır insanların hayatında yer alıyorlar. Bunun yanı sıra filtrelerin büyük değişiklikler geçirdiğini de söylemek mümkün. Ancak son vakit bütün bu filtrelerden değişik olan bir trendin yükseldiğini görüyoruz. Son birkaç haftadır varlığını sürdüren bu trende bağlı olarak aşağı yukarı her platformda değişik kişilerin eşi benzeri olmayan bir biçimde oluşturulmuş portreleri ile karşılaşıyoruz.

Hepimizin defalarca karşılaşmış olduğu o büyüleyici portrelerin arkasında bulunan tatbik “Lensa AI” olarak karşımıza çıkıyor. “Magic Avatars” trendinin bu kadar yükselmesi ise Lensa AI nelerdir sorusunun milyonlarca şahıs tarafınca merak edilmesine niçin oldu. Gelin Lensa AI uygulamasının ne olduğuna beraber daha yakından bakalım.

Temel olarak Lensa AI, suni zeka destekli bir resim düzenleme uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamanın geliştiricisi ise Amerikalı bir şirket olan Prisma Labs. Aslında Lensa AI birkaç senedir teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak uygulama, günümüzde büyük bir alaka ile tanınmış olmuş durumda. Bunun nedeninin ise programa yeni eklenmiş olan “Magic Avatars” özelliği bulunduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar Lensa AI, “Magic Avatars” özelliğiyle tanınan olsa da uygulamanın yapmış olduğu tek şey fotoğrafları muhtelif avatarlara dönüştürmek değil. Bunun yanı sıra Lensa, fotoğraflarda vazgeçtiğiniz nesneleri silme, fotoğraflardaki kusurları yok etme gibi düzenlemeler yapmanıza da imkân tanıyor. Öyle ki Lensa’nın olabildiğince geniş bir vasıta yelpazesine haiz bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lensa AI’nin sunmakta olduğu “Magic Avatars” özelliğiyle kendi fotoğraflarınız üstünden görülmemiş avatarlar oluşturmanız mümkün. Üstelik tatbik sizin fotoğraflarınızı tekrardan tasarım ederek gerçeküstü portreler de oluşturabiliyor. Uygulamayı hem Android hem de iOS işletim sistemine haiz akıllı cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

Lensa AI ile Neler Yapılabilir?

Her ne kadar uygulamayı tanınmış yapan “Magic Avatars” özelliği olsa da aslında Lensa olabildiğince değişik özellikleri de içeriğinde barındırıyor. Yapay zeka tabanlı bir tatbik olan Lensa temelde bir resim düzenleme uygulaması olarak hizmet veriyor. Dolayısıyla suni zekadan faydalanarak fotoğrafların daha mükemmel bir halde düzenlenmesine destek oluyor.

Lensa AI ile Neler Yapılabilir

Lensa, resim düzenleme alanında bir çok değişik aracı kullanmanıza imkân tanıyor. Böylece olabildiğince mükemmel fotoğraflar ortaya çıkarmanız olası hale geliyor. Lensa’nın kullanıma sunmuş olduğu özellikler arasında diş beyazlatma, kaş ve göz düzenleme, illüstrasyon oluşturma, mercek düzeltme, saç rengi değiştirme, sivilce yok etme gibi muhtelif araçlar yer alıyor.

Bunun yanı sıra uygulamanın sunmuş olduğu hazır filtrelerden de faydalanabilirsiniz. Pek çok değişik filtre vasıtası ile hayalinizdeki resim karelerini oluşturabilir, ışığı düzenleyebilir ya da değişik efektleri kullanabilirsiniz. Peki Lensa AI ile öteki neler yapabilirsiniz?

 • Lensa AI kullanarak fotoğraf arka planını dilediğiniz miktarda bulanıklaştırabilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızın arkasında bulunan istenmeyen nesneleri silebilirsiniz. Bunun yanı sıra arka plana ekleme de yapabilirsiniz.
 • Dış mekanda çekilmiş fotoğraflarınızda sema görüntüsünü düzenleyebilirsiniz.
 • Lensa AI ile çektiğiniz videoları düzenleyebilirsiniz.
 • Çektiğiniz fotoğrafları güzelleştirmek amacı ile düzenleyebilir, fotoğraftaki kusurları rahatlıkla düzeltebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı daha ayrıntılı bir halde tanzim etmek için gelişmiş düzenleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Selfie çekimlerinde yüzünüzde kusurlu gördüğünüz kısımları ortadan kaldırabilirsiniz.

Lensa AI Nasıl Çalışır?

Günümüzde bir çok değişik resim düzenleme uygulaması mevcut. Bunların pek çoğunun çabalama mekanizması ise aşağı yukarı aynı. Ancak suni zekanın yaşamımıza girmesi bu biçim uygulamaların da değişmeye başlamasına yol açtı. Bunun son örneklerinden bir tanesi de Lensa olarak karşımıza çıkıyor. Lensa AI nelerdir sorusunun yanı sıra Lensa’nın iyi mi çalmış olduğu da merak edebilirsiniz.

Yapay zeka tabanlı bir tatbik olması nedeni ile Lensa’nın öteki resim düzenleme uygulamalarına kıyasla çok daha değişik çalıştığını söylemek mümkün. Lensa’nın araçlarından yararlanmak için öncelikle fotoğraflarınızı programa yüklemeniz gerekiyor. Lensa, öteki uygulamaların aksine bu fotoğrafları Google ya da Amazon bulut sunucularına alıyor.

Sunuculara yüklenen bu fotoğraflar üstünde değiştirmek için ise Lensa CLIP ismi verilen bir veri kümesini kullanıyor. Bu veri kümesinde toplamda 400 milyondan daha çok imaj yer alıyor. Uygulamanın temel özelliği de bu aşamada karşımıza çıkıyor. Lensa, bu veri kümesini kullanan suni zeka ile yeni görünümlü fotoğraflar kurmak için “stable diffusion” ismi verilen bir teknoloji kullanıyor.

Bu teknoloji vasıtası ile suni zeka, yüklediğiniz bütün fotoğrafları ayrıntılı şekilde inceliyor. Böylece tatbik bir çok değişik biçimde yeni sahneler oluşturabiliyor. Lensa’nın “Magic Avatars” oluştururken birazcık vakit almasının nedeni de aslında bu teknolojide yatıyor. “Stable Diffusion” bulutta çalıştırıldığından kaynaklı büyük bir hesaplama gücü gerekiyor. Bu nedenle avatarlar 20 ila 40 dakika arasında oluşturulabiliyor.

Lensa AI Kullanarak Avatar Oluşturma Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bu bölümüne kadar Lensa AI nelerdir sorusunu yanıtladık. Bunun yanı sıra merak edenler için uygulamanın iyi mi çalıştığını da açıklamaya çalıştık. Ancak bunlar haricinde dört gözle beklenen bir soru daha var, Lensa AI ile iyi mi avatar oluşturulur? Bu kısımda sizler için uygulamayı kullanarak iyi mi büyülü avatarlar oluşturabileceğinizi anlatacağız.

Lensa AI Kullanarak Avatar Oluşturma Nasıl Yapılır
 • İlk olarak Lensa AI programını indirmelisiniz. İndirmenin tamamlanmasının sonrasında ise uygulamayı açmalısınız.
 • Ardından karşınıza bir tanıtım monitörü çıkacaktır. Bu monitörü “İleri” düğmesine basarak kademe derece geçmelisiniz. Böylece programa erişim sağlayacaksınız. Bu aşamada karşınıza gelecek olan “Başlayın” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonraki kısımda ise “Ücretsiz Dene ve Abone Ol” seçeneğini işaretleyerek bedava denemenizi başlatın.
 • Ardından Lensa AI menüsünde karşılaştığınız “Şimdi Dene” düğmesine tıklayıp “Magic Avatars” seçeneğini seçin. Bu aşamada cinsiyetinizi belirlemek amacı ile bir monitör ile karşılaşacaksınız. Cinsiyetinizi seçerek devam edin.
 • Karşınıza çıkan ekrandan kaç avatar istediğinizi seçin. (Lensa AI’nin bu hususi durumunu kullanmak bedava değildir. Bu nedenle bu kısımda belirlediğiniz avatar sayısı için bir ücret ödemeniz icap ettiğini unutmamalısınız.)
 • Lensa ile avatarlar kurmak için tatbik sizden birkaç resim yüklemenizi istemektedir. En azca 10 maksimum 20 selfie yükleyerek devam edebilirsiniz. Bu aşamada tatbik size iyi mi fotoğraflar yüklemeniz icap ettiğini gösterecektir. Mümkün olduğunca yakından çekilmiş, yüz hatlarınızı doğru şekilde belirten, net görünümlü selfieler tercih etmelisiniz.
 • Uygulama içi ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra Lensa AI sizin için büyüleyici portreler kurmak için çalışmaya başlayacak. Ancak avatarların oluşturulması birazcık vakit alıyor. Bu nedenle telefonunuzu kullanmaya devam etmek için “Tamamlandığında Bana Bildir” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • İşlemin tamamlanmasının sonrasında uygulamayı tekrardan açarak fotoğrafları indirmeniz gerekmektedir.

Lensa AI Alternatifi Uygulama Önerileri

Her ne kadar Lensa’nın öteki resim düzenleme uygulamalarından değişik bulunduğunu söylesek de türünün tek örneği bulunduğunu söylemek yanlış olur. Günümüzde suni zeka destekli olarak çalışan değişik resim düzenleyiciler de mevcut. Hatta bu resim düzenleme uygulamalarından bazıları tıpkı Lensa gibi büyülü avatarlar oluşturmanıza imkân tanıyor.

Lensa AI Alternatifi Uygulama Önerileri

Dolayısıyla bu prosedürü gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz tek tatbik Lensa AI değil. Her ne kadar suni zeka ile oluşturulmuş portreler trendi Lensa ile başlamış olsa da bu fonksiyonu gören değişik programlar olduğu da bir gerçek. Öyle ki bu programlar da olabildiğince kaliteli sonuçlar veriyor. Gelin Lensa için ne gibi alternatifler olduğuna beraber göz atalım.

Dawn AI

Lensa AI’nin yanı sıra toplumsal medya platformların suni zeka portreleri trendi için maksimum kullanılan programlardan bir tanesi de Dawn AI olarak karşımıza çıkıyor. Splice Video Editor tarafınca tasarlanan Dawn AI ile olabildiğince kaliteli sonuçlar elde etmek mümkün. Dawn, Lensa ile aynı şekilde çalışıyor. Ancak Dawn’ın mükemmel bir özelliği var: İlk 50 avatarı bedava olarak alabilmeniz mümkün!

Voi – AI Avatar App by Wonder

Codeway tarafınca tasarlanan bir tatbik olan Voi, suni zeka tarafınca açılan avatarlar için sık sık kullanılıyor. Voi’nin de olabildiğince kaliteli çıktılar verdiğini söylemek mümkün. Bu tatbik da tıpkı Lensa ve Dawn gibi ücretli bir halde hizmet sunuyor. Bunun yanı sıra Voi ile avatarlarınızda görmeyi beklediğiniz seçimi seçmeniz de mümkün.

Wonder – AI Art Generator

Wonder hem iOS hem de Android cihazlarda problemsiz bir halde çalışan AI tabanlı resim düzenleme uygulamalarından biri. Bu uygulamanın geliştiricisi ise gene Codeway olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli bir tatbik olan Wonder’a 5 tane fotoğrafınızı yükleyerek büyülü avatarlar yaratabilmeniz mümkün.

Remini – AI Photo Enhancer

Bending Spoons tarafınca tasarlanan Remini, ücretli sürümü ile AI avatarlar oluşturmanıza imkân tanıyan programlar arasında yer alıyor. Yine ücretli olarak hizmet sunan Remini PRO ile fotoğraflarınızı kullanarak benzersiz portreler elde etmeniz mümkün.

Lensa AI Nedir

Lensa AI Nedir: Genel Değerlendirme

Geçtiğimiz haftalarda yükselen yeni bir trend olan suni zeka ile porte oluşturma her insanın ilgisini çekiyor. Bu trendin arkasındaki tatbik ise Lensa AI olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bir çok şahıs Lensa AI nelerdir sorusunun cevabını merak ediyor.

Temelde Lensa, bir resim düzenleme uygulamasıdır. Ancak onu değişik kılan şey suni zeka destekli çalışıyor olmasıdır. Dolayısıyla Lensa AI, suni zeka tabanlı bir tatbik diyebiliriz. Aslında bu tatbik birkaç senedir teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak son günlerde uygulamanın tanınmış olmasını elde eden şey “Magic Avatars” özelliği oldu diyebiliriz.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte Lensa AI nelerdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizi inceleyerek Lensa’nın iyi mi çalmış olduğu ve iyi mi kullanıldığı hakkında malumat edinebilirsiniz. Ayrıca sizler de son zamanların yükselen uygulaması olan Lensa AI hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.