LG Elektrikli Araç Şarjı için Harekete Geçti

resim40532339
resim40532339

LG, elektrikli vasıta şarjı ve şarj istasyonları mevzusundaki çalışmalarını hızlandıracağını duyurdu. Bu kapsamda yeni bir firma satın alan LG, önümüzdeki dönemde elektrikli vasıta şarjı konusu ile ilgili önde gelen adlar arasında olmak istiyor.

AppleMango adlı bir elektrikli vasıta pili üreticisini satan LG, sektördeki yerini sağlamlaştırıyor. Geleceğin teknolojisi gözüyle bakılan elektrikli araçlar için birçok firma şarj istasyonu üretimi gerçekleştiriyor. LG de bu şirketlerle daha iyi bir savaşım verebilmek için yeni hamleler yapıyor.

LG’nin AppleMango’yu satın almak için yapmış olduğu anlaşmada iki ortak daha mevcut. Bunlardan birisi GS Energy adlı bir elektrikli vasıta şarj istasyonu işletmecisi olarak belirtiliyor. Bir öteki ise GS Neotek adlı bir malumat prosedür sağlayıcı firma oluyor. Bu satın almayla beraber LG’nin elektrikli vasıta şarjı konusu ile ilgili mühim bir avantaja yakalayacağını söylemek mümkün.

Gelecek dönemde LG’nin tam donanımlı şarj istasyonları üreteceği anlatım ediliyor. Ayrıca bu şarj istasyonlarının kullanıcı dostu arayüzlere ve anlık denetim mekanizmalarına haiz olacağı da paylaşılan basın bülteninde yer alıyor.

Satın almanın detaylarına bakıldığında %60 değerinde bir LG hissesi görmek mümkün. AppleMango’nun geriye kalan %40’lık hissesi ise öteki iki firma arasında paylaşılıyor. Anlaşma kapsamında %34’lük pay GS Energy şirketine, %6 tutarındaki pay ise GS Neotek şirketine veriliyor. Bunun kararında AppleMango’nun LG Electronic firması altında bir yan kuruluş olacağı belirtiliyor.

Anlaşmada bahsi geçen şirketlerden finansal detaylar ile ilgili bir izahat yer almıyor. Ancak TechCrunch’ın haberine göre mahalli medya kuruluşları anlaşmanın 7.8 milyon dolar değerinde bulunduğunu anlatım ediyor.

LG Yeni Ufuklara Yelken Açıyor

Elektrikli vasıta pazarı büyümeyi sürdürürken firmalar de sektörde yer edinmek için çaba gösteriyor. Bu firmalar arasında bulunan LG Electronics ise geçtiğimiz sene kapattığı akıllı telefon bölümünü değişik alanlara yöneltmeye devam ediyor. Bunun dışında IoT konusu ile ilgili da çalışmalar yapmış olduğu belirtiliyor.

Paylaşılan yazıda LG’nin AppleMango’yu satın almasıyla firma içerisinde tasarlanan ve yeni gelecek teknolojilerin entegre edileceği anlatım ediliyor. Böylece LG’nin kapsamlı bir çözüm sağlayıcı olarak sektörde bulunacağı vurgulanıyor. Buna ayrıca elektrikli vasıta bataryası üretimi ve gelişimi gibi mevzularda da LG’nin daha etken olacağının sinyalleri veriliyor.

Şirketin elektrikli vasıta şarjı için hedef gösterdiği tarih ise bu sene oluyor. LG Digital Park içerisinde elektrikli vasıta şarj istasyonu üretim hattı oluşturulacağı belirtiliyor. Ayrıca; hususi konutlar, avmleri ve oteller gibi alanlarda da şarj çözümlerinin yer alacağı anlatım ediliyor. Tüm bunların ise yakın bir gelecekte gerçekleşeceği bildiriliyor.