LSI Nedir? SEO için LSI Nasıl Kullanılır?

LSI anahtar kelimelerinde yeni misiniz? İşte internet sitenizi/blog SEO’nuzu geliştirmek için gizli saklı semantik indeksleme anahtar kelimeleri ile alakalı bilmeniz gerekenler!

Neler Okuyacaksınız? →

LSI Anahtar Kelimeleri Nedir?

LSI anahtar kelimeleri (gizli semantik indeksleme), sayfanızın mevzuyla alakalı anahtar kelimelerdir. Sadece eş anlamlıları değil, bunun yanı sıra muayyen bir mevzu ile alakalı yazıldığında ortaya çıkan öteki kelimeleri de içerir.

Örneğin, bir internet sitesi Apple ile alakalı konuşuyorsa, arama motorları internet sitesinin marka ya da meyve ile alakalı konuştuğunu iyi mi bilir? Bu, arama motorlarının sayfanın ne ile alakalı konuştuğunu idrak etmek için gizli saklı anlamsal dizine alınmış anahtar kelimeler aramış olduğu yerdir.

LSI Nedir? SEO için LSI Nasıl Kullanılır? LSI Ne Anlama Gelir? Web Sitesi SEO İçin LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanırım?

Google, LSI Anahtar Kelimelerini Nasıl Kullanır?

Google’ın amacı, kullanıcılarına en alakalı içinde ne olduğu en yüksek kalitede sunmaktır. Bazı nitelik göstergeleri internet sitesinin backlink profili, tesir alanı yetkisi ve spam olmama durumu.

Alaka düzeyi göstergelerine gelince, Google’ın arama algoritmasının Panda Güncellemesinden bu yana, Google ilgi düzeyini belirleme etme yaklaşımını bir anahtar kelime eşleme algoritmasından, bir topikal eşleme yöntemine daha oldukça kaydırıyor. 

Topikal eşleme, ilgi düzeyine karar verirken anahtar kelimeleri eşleştirmek yerine bir internet sayfasının anlamını anlamaya çalışmış oldukları anlamına gelir.

Dolayısıyla bu, eklediğiniz hedef mevzunuzun LSI Anahtar Kelimeleri (alakalı anahtar kelimeler) ne kadar fazla olursa, içeriğiniz o mevzu için Google’la o denli alakalı görünür. Bu, daha yüksek bir sıralamaya yol açacaktır zira Google, içeriğinizin kullanıcının aramış olduğu şeyi karşılayacağını bilecektir (tabii ki yukarıda belirtilen kalitenizin de üstünde olması gerekir).

LSI Anahtar Kelimelerini Nasıl Kullanırım?

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım: içeriğinizi anahtar kelimelerle ve hatta LSI anahtar kelimelerle yinelemek ve doldurmak mutlaka sizi arama motorları tarafınca cezalandırır. Sıralamanıza destek olmak için LSI anahtar kelimeleri kullanın, ancak içeriğinizin kalitesini etkilemelerine izin vermeyin.

LSI anahtar kelimelerinin fikri, onları yalnızca yazdıkça eklemenizdir. Bunu akılda tutarak, onları olası olduğunca tabi dahil etmeye çalışmalısınız. Anahtar kelimeleri kolaylıkla doldurursanız, okunabilirliği azaltırsınız ve Google bunu ayrım eder.

Mesela, bulduğunuz yeni bir dinlence yeri ile alakalı yazılan bir yolculuk blogcusu. “Uçuş”, “konaklama”, “ziyaret” vb. ile alakalı konuştuğunuzdan emin olmak istersiniz. Arama motorları, yolculuk konularının genelde alakalı anahtar kelimeleri içereceğini bilir.

Bu yüzden bir LSI anahtar kelime aracı kullanmak size destek olabilir. İçeriğinizde LSI jeneratörleri ya da LSI teknolojisi ile alakalı öteki anahtar kelimelerden bahsedebileceğinizi görmek katiyen zarar vermez.

Bu LSI anahtar kelimelerini ne kadar oldukça kullanırsanız, makaleniz mevzuyla o denli alakalı olur ve içeriğiniz onu arayan tüketicilere daha süratli erişir.

LSI Anahtar Kelimeleri (Doğal Olarak) Nereye Koymalıyım?

Yine, onları olası olduğunca tabii bir halde dahil etmek isteyeceksiniz. Aşağıda mühim olacak birtakım yerlerin sıralaması bulunmaktadır.

  • Sayfaların ve resimlerin başlığı
  • Başlık etiketleri
  • Paragrafların başlangıcı ve bitişi
  • Metin başlıkları
  • İstediğiniz sayfalar süresince daha üst sırada
  • Meta Açıklaması
  • PPC kampanyaları

Bu yerlerin her biri ve ne oldukları ile alakalı daha oldukça detay için, web sitenize anahtar kelimeleri nereye koyacağınızla alakalı makalemizi daha oldukça okuyabilirsiniz.

Kaç Tane LSI Anahtar Kelimesi Dahil Etmeliyim?

Doğal olarak yapabildiğiniz kadar. LSI anahtar kelime araçlarının size verdiği alakalı kelimeleri dahil ederken, kullanıcıyı daima göz önünde bulundurun. Sizin nihai hedefi kullanıcıya destek olmaktır ve bunun üstüne Google, size daha oldukça anlamamıza destek olurlar.

LSI Anahtar Kelime Listeleri Kullanımı Örneği

Aşağıda, LSI anahtar kelimelerini ve yazının her bir sürümünün ilgi düzeyi puanını dahil etmeden önceki ve sonraki bazı metinlerin bir örneği verilmiştir .

LSI anahtar kelime önerileri eklemeden önce

Burada “LSI anahtar kelime araçlarının yardımı olmadan yazılmış” “bir tuvaletin dalgıç olmadan iyi mi açılacağını” açıklayan yönergelerimiz var:

ADIM 1: Tıkanmış wcye bolca bulaşık deterjanı ya da şampuanı dökün.

2. ADIM: Kaseye oldukça sıcak (ancak kaynamayan) su dökün.

ADIM 3: Birkaç dakika bekleyin ve izleyin. Su tuvalet kağıdını kırmalı ve sabun boruyu aşağı kaydırmasına yardım etmelidir.

LSI Anahtar Kelime Önerileri Dahil Ettikten Sonra

Aşağıda aynı metin var, ancak LSI anahtar kelimelerle geliştirilmiş.

ADIM 1: Bol oranda bulaşık deterjanı ya da şampuanı banyonuzdaki ya da tuvaletteki tıkanmış tuvalete boşaltın .

2. ADIM: Kaseye oldukça sıcak (ancak kaynamayan) su dökün.

ADIM 3: Birkaç dakika bekleyin ve izleyin. Su tuvalet kağıdını kırmalı ve sabun boruyu aşağı kaydırmasına ve tesisatınızı temizlemesine destek olmalıdır.

Konu ile Alaka Düzeyi Puanının Sonuçları

Metin benzerliği teknolojisini kullanarak, mevzuyla ne kadar ilişkili olduklarını görmek için yazının önceki ve sonrasındaki ilişkilerini karşılaştırabiliriz.

Bizim test ettiğimiz uygulamada Orjinal metin, “klozetsiz bir tuvaletin tıkanması” ile karşılaştırıldığında 0.47’lik bir benzerlik puanı aldı. Birkaç LSI anahtar sözcüğü içeren gözden geçirilmiş metin 0.51 puan aldı. Gördüğünüz gibi, kaçırmış olabileceğiniz yalnızca birkaç kelimeyi kullanmak içeriğinizin ilgi düzeyini artırabilir.

Ücretsiz LSI Anahtar Kelime Araçları

Konunuz için LSI anahtar kelimeleri almanıza destek olabilecek ücretsiz LSI araçlarının bir listesi.

Bilmeden esasen LSI araştırması yapıyor olabilirsiniz. Ancak, neyi kaçırmış olabileceğinizi görmek için bir vasıta kullanmak katiyen zarar vermez.

Unutma, okuyucularına iyi bak. Kitlenizle ilgilendiğiniz sürece, Google sonunda size yetişecektir. SEO’nuzun geleceğini denetim etmekten bahsediyorum. Şu an üst sıralarda yer almıyor olabilirsiniz, fakat internet sitenize gelen ziyaretçilerle ne kadar oldukça ilgilenirseniz, Google’ın gitmek istediği yere o denli hizalanmış olursunuz: kullanıcıyı memnun etmek.