M2 Çipli MacBook Air için Ön Sipariş Tarihi Verildi

resim67045693
resim67045693

Apple’ın merakla beklenen yeni M2 çipli MacBook Air modeli için ön sipariş ve satış zamanı resmi olarak açıklandı. Şirket tarafınca paylaşılan basın bülteninde cihazın ön sipariş ve teslimat tarihleri ortaya çıktı. Apple’ın belirttiğine göre MacBook Air için ön siparişler 8 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen WWDC22 etkinliğinde Apple yeni MacBook Air modelini tanıttı. Tamamen güncellenmiş bir aygıt olan M2 çipli MacBook Air için ön sipariş ve satış zamanı ise etkinlikte duyurulmayan detaylar arasındaydı. Fakat Apple ürünün temmuz ayında piyasaya çıkacağını anlatım etmişti. Şirket aradan geçen bir ayın sonrasında resmi zamanı de duyurdu.

Yeni M2 çipli MacBook Air 8 Temmuz 2022 tarihinde TSİ 15:00’de dünya çapında ön siparişe başlayacak. Ayrıca 15 Temmuz Cuma gününden itibaren de müşterilere ulaşmaya başlamış olacağı anlatım ediliyor. Apple’ın yeni MacBook Air modelleri 25.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. Eğitim indirimi ile ise 23.999 TL’den başlamış olacağı belirtiliyor.

M2 Çipli MacBook Air Özellikleri

Yeni MacBook Air modelinin tamamiyle değişen bir tasarıma haiz olduğu belirtiliyor. Apple, alüminyumdan oluşan gövdesi ve fansız tasarımıyla son aşama kuvvetli bir aygıt sunuyor. Cihazın monitörü ise 13.6 inç boyutunda Liquid Retina teknolojisine haiz bir halde kullananların karşısına çıkıyor.

500 nit parlaklık değerine ulaşan cihazın monitör çözünürlüğü ise 2560 x 1664 olarak anlatım ediliyor. Ayrıca ekranda True Tone teknolojisi yer alıyor. IPS LED panelin P3 geniş renk gamına haiz olduğu belirtiliyor. 1 milyar renk desteği sayesinde de dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Cihazın en dört gözle beklenen yanı ise yeni M2 çip oluyor. 8 çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdeğe kadar GPU alternatifleriyle sunulan M2 çipi cihazın temel enerjisini sağlıyor. Buna ayrıca 24 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar depolama opsiyonu cihazda mevcut.

Ürünün kamera ve ses özelliklerinin de gelişmiş olduğu belirtiliyor. Yeni MacBook Air modeli 1080p HD çözünürlüğe haiz bir FaceTime kamerasıyla kullananların karşısına çıkıyor. Geliştirmeler arasında daha etkin düşük fer performansı ve iki katına çıkan çözünürlük desteği yer alıyor.

Ayrıca cihazda dört tane hoparlör ve üç mikrofon yer alıyor. Dolby Atmos desteği sayesinde de ürünün etkin bir ses tecrübesi sağladığını belirtelim. Özellikle uzamsal ses konusu ile ilgili yeni MacBook Air modelinin olabildiğince etkin olduğu dile getiriliyor.

Her ne kadar M2 çip performansı ile merak edilse de geçtiğimiz günlerde çıkan bir haber kullananların aklında sual işareti uyandırdı. M2 çipli MacBook Pro’nun SSD’sinin bundan önceki jenerasyondan çok daha düşük performans göstermesinin sonrasında gözler MacBook Air’a çevrildi.