M2 Çipli MacBook Air için Tarih Verildi

resim58523750
resim58523750

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen WWDC etkinliğinde tanıttığı M2 çipli MacBook Air için tarih verildi. İddialara göre yeni MacBook Air, 15 Temmuz 2022 tarihinde satışa çıkacak. Buna ayrıca ürünün ön sipariş zamanı ile ilgili da bir iddia mevcut.

MacRumors tarafınca meydana getirilen habere göre yeni M2 çipli MacBook Air modeli için oklar temmuz ayını gösteriyor. Ürünün tanıtımı esnasında da temmuz ayında satışa çıkacağı anlatım edilmişti. Ayrıca Apple’ın resmi web sitesinde de temmuz ifadesi olduğunu belirtelim. Üstelik ürün ile ilgili muayyen bir tarih iddiası da gündemde.

M2 çipli MacBook Air için yayınlanan tarih 15 Temmuz oluyor. Bu tarihte ürünün çıkış gerçekleştirmesi bekleniyor. Buna ayrıca 8 Temmuz tarihinde cihaza ait ön siparişlerin başlamış olacağı da belirtiliyor. Fakat her iki tarihin de şimdilik birer iddia olduğunu hatırlatmakta yarar var.

M2 Çipli MacBook Air Özellikleri

Apple tarafınca tasarlanan yeni M2 çipi bilgisayarın en mühim parçası olarak dikkat çekiyor. Çip içinde 8 çekirdekli bir CPU ve 8 çekirdekli bir GPU bulunuyor. Buna ayrıca 8 GB birleşik hafıza vasıtası ile her iki işlemci birimi de görevlerini yerine getirebiliyor. Ayrıca 16 çekirdekli Neural Engine desteği de üründe mevcut.

Yeni MacBook Air aynı zamanda 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU sunmuş olduğu değişik bir sürümle de karşımıza çıkıyor. Bu versiyon ise en az 512 GB SSD’ye sahip. Ancak 8 GB hafıza ve 16 çekirdekli Neural Engine bu modelde de varlığını sürdürüyor. Her Mac cihazında olduğu gibi ürünün konfigürasyonlarını değişim yapmak de mümkün.

Ekran özelliklerine baktığımızda 13.6 inç boyutunda bir Liquid Retina monitör bizleri karşılıyor. Ayrıca ekranda True Tone özelliği olduğu da belirtiliyor. Ekran çözünürlüğü ise 2560 x 1664 olarak anlatım ediliyor. Ekran kısmında dikkat çeken bir öteki ayrıntı ise 1080p HD FaceTime kamerası oluyor.

Ürünün pil özelliklerinde ise 52.6 watt-saat gücünde bir batarya görmek mümkün. Ayrıca 67 W süratli şarj desteği de yeni MacBook Air’da yer alıyor. MagSafe 3 ile şarj etme ve iki tane Thunderbolt irtibat noktası da cihazın özellikleri arasında.

Ürünlerin fiyatı ise konfigürasyonlara göre değişim gösteriyor. Ancak 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU bulunduran yeni MacBook Air 25.999 TL; 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU bulunduran model ise 32.299 TL’den başlayan fiyatlara sahip.