M2 Çipli MacBook Pro SSD’si ile Hayal Kırıklığına Uğrattı

resim27181556
resim27181556

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan M2 çipli MacBook Pro modeli ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Donanım testlerine giren cihazın ortaya çıkardığı sonuçlar ise bekleyenleri hüsrana uğratıyor. Baz model MacBook Pro, M2 çipi ile dikkat çekse de SSD’si bekleneni sağlayamayacak gibi gözüküyor.

Apple’ın geçtiğimiz senelerde tanıttığı işlemcisinin yeni versiyonu olan M2, WWDC22 etkinliğinde kullanıcılara sunuldu. Çipin tanıtımı ile birlikte işlemciden güç alacak cihazlar da ortaya çıktı. Bunların içinde en tanınmış MacBook modelleri içinde bulunan MacBook Pro da yer alıyor.

Ancak ortaya çıkan son testler MacBook Pro modelinde bazı şok edici sonuçlara sahne oluyor. MacRumors tarafınca paylaşılan habere göre yeni M2 çipli MacBook Pro, bundan önceki nesil MacBook Pro’ya kıyasla daha düşük SSD hızına sahip.

256 GB depolama seçeneğine haiz üründe dikkat çeken SSD performansı Max Tech ve Created Tech adlı YouTube kanalları tarafınca gündeme getirildi. Bir disk testi uygulaması üstünden yapılan testlerde M2 çipli MacBook Pro aletinin okuma ve yazma hızı aşağı yukarı 1.450 MB/s şeklinde ortaya çıktı.

Yaklaşık iki yıl ilkin piyasaya çıkan M1 MacBook Pro modelinde ise SSD yazma hızı 2.215 MB/s olarak anlatım ediliyor. Dahası M1 MacBook Pro baz modelinde okuma hızı 2.900 MB/s olarak belirtiliyor. Bir öteki deyişle yeni M2 MacBook Pro’da %50 daha yavaş bir SSD okuma hızı performansı mevcut.

Yalnızca 256 GB MacBook Pro’da Yavaş SSD Yer Alıyor

Bir bilgisayarda hız için en mühim nedenler içinde yer edinen SSD’nin MacBook Pro’da yavaş olması kullanıcıları hüsrana uğratacak gibi gözüküyor. Ancak bu durumun bütün MacBook Pro modellerinde olmadığı anlatım ediliyor.

Max Tech adlı YouTube kanalının MacBook Pro’yu demonte etmiş olduğu belirtiliyor. 256 GB depolama alanına haiz modelde sadece bir tane NAND Flash depolama çipi kullandığı vurgulanıyor. Öte taraftan M1 çipli MacBook Pro modelinde iki tane çip olduğu bildiriliyor. Ayrıca öteki M2 MacBook Pro modellerinde SSD hızlarının önceki nesille aynı olduğu anlatım ediliyor.

Ürünler arasındaki fiyat farkı da olabildiğince yüksek. 256 GB SSD’ye haiz M2 MacBook Pro’nun fiyatı aşağı yukarı 28.000 TL olarak belirtiliyor. Ancak 512 GB SSD depolamalı modelde bu fiyat 32.000 TL’ye kadar yükseliyor.

Apple’ın niçin bu şekilde bir atılım yaptığına dair birkaç tahmin mevcut. En olası ihtimal ise çip teminatı ve maliyet konusu ile ilgili yaşanmış olan sıkıntılar oluyor. Henüz yeni M2 çipli MacBook Pro SSD’si ile ilgili Apple cephesinden bir izahat mevcut değil.