M2 Pro ve M2 Max Çipli MacBook Pro Ortaya Çıktı

resim39037778
resim39037778

WWDC22 etkinliğinde yeni M2 çipli MacBook Air ve MacBook Pro modellerini tanıtan Apple, ürün geliştirmelerine devam ediyor. M2 Pro ve M2 Max çipine haiz MacBook Pro için bir tarih ortaya çıktı. İddialara göre firma bu modelleri bir sonraki etkinlikte piyasaya sürecek.

Mark Gurman tarafınca haftalık olarak paylaşılan Power On bülteninde bulunan bilgiler ürün için beklenen zamanı ortaya çıkarıyor. Gurman’ın ifadelerine göre yeni M2 MacBook Pro ve birtakım Mac modelleri 2022 yılının sonbaharı ile 2023 yılının ilkbaharı içinde bir tarihte kullanıcılara sunulacak.

Bilindiği suretiyle Apple MacBook Pro cihazlarını üç değişik boyutta piyasaya sürüyor. 13 inç boyutunda olan MacBook Pro standart M2 çipi ile tanıtıldı. Ancak 14 inç ve 16 inç MacBook Pro için hemen hemen bir tanıtım etkinliği gerçekleşemedi.

Fakat ortaya çıkan bilgiler yeni MacBook Pro modellerinin 2022 sonbaharında kullanıcılar ile buluşacağını gösteriyor. Üstelik M2 çipinden daha kuvvetli işlemcilere haiz olacak bu cihazlar için birkaç malumat de gündemde. Gurman, ürünün genel hatlarının bundan önceki nesil ile benzeyeceğini vurguluyor.

Apple’ın yeni M2 Pro ve M2 Max işlemcileri için getireceği birkaç yenilik de mevcut. Gurman tarafınca ortaya atılan bilgilere göre Apple, MacBook Pro için yeni bir dizayn üstünde çalışıyor. Ayrıca üründe daha çok irtibat girişi ve MagSafe şarj desteği de yer alacak gibi gözüküyor. Bunlara ayrıca daha iyi bir monitör ve gelişmiş bir kamera da laf konusu.

M2 Pro ve M2 Max Grafik Geliştirmeleriyle Geliyor

Yeni cihazların standart M2 çipine haiz olmayacağı da anlatım ediliyor. Gurman, yeni bilgisayarların geçtiğimiz sene piyasaya çıkan M1 Pro ve M1 Max çiplerinin tasarlanmış versiyonlarına haiz olacağını belirtiyor.

Ayrıca M2 Pro ve M2 Max çipleri ile ilgili birtakım bilgiler paylaşıyor. Yeni çiplerde Apple’ın odaklandığı kısmın grafik kısmı bulunduğunu belirtiyor. Standart M2 çipinde de grafik bölümünde geliştirmeler yer alıyordu. Bu sayede Gurman, yeni M2 çipli MacBook Pro modellerinin bilhassa video düzenleme ve kodlama gibi alanlarda çalışanlar için kolaylık sağlayacağını anlatım ediyor.

M2 Pro ve M2 Max MacBook Pro cihazlarının güz da tanıtılması muhtemel. Ancak ürünün ne vakit satışa çıkacağı şimdilik kestirilemiyor. Gurman, tedarik zincirindeki zorlukları vurgulayarak bu hususta net bir tarih vermenin olası olmadığını dile getiriyor.