Maillerin Spama Düşmemesi için ipuçları

Attığınız e-postların spama düşmemesi ya da maillerin spama düşmemesi için ve okunmadan silinmesini hangi reklam şirketi ya da toplu e-posta gönderen bir şahıs istemez ki doğal olarak lüzumsuz maillerin gelip de boşu beyhude vakit kaybı yaşamakta kimse istemez.

Neler Okuyacaksınız? →

Maillerin Spama Düşmemesi için ipuçları

E-posta marketing ya da reklam kuruluşlarının maksimum tercih etmiş olduğu maliyeti düşük olan iyi bir kitle iletişim araçlarının başlangıcında gelmektedir. Gelin görün ki meydana getirilen araştırmalara göre ülkemiz Türkiye maksimum spam e-posta gönderilen ülkeler içinde ilk 10 da ki ismini uzun zamandır korumakta.

Apsis Türkiye Ülke Müdürü Turgut Taneli, alınabilecek önlemlerle topluca gönderilen e-postaların spam olarak işaretlenmesinin ve okunmadan silinmesinin önüne geçilebileceğini belirterek, ipuçları verdi.

Maillerin Spama Düşmemesi için ipuçları

E-posta gönderim hizmetleri alanında dünyanın en muteber firmaları içinde bulunan Apsis’in Türkiye Ülke Müdürü Turgut Taneli, “Göndericinin kara listeye alınmasına ve gelecekteki e-postalarının engellenmesine kadar gidebilecek bu süreci önlemek için kullanılabilecek servisler mevcut. Kullanıcılar, kolay birkaç tedbir ile gönderimlerinin spam ’da sonlanmasının önüne geçebilir ve e-posta gönderme güçlerini artırabilirler,” diye konuştu.

Gönderilen Mailin Spam’a Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

  1. Sadece görselden oluşan bir e-posta gönderilmemeli. Gönderilen mailin bünyesinde mutlaka minimum 10 cümlelik bir metin olmasına dikkat edilmeli. Sadece resimlerden oluşan bir mailin sistem tarafınca spam olarak idrak etme payı yüksektir.

  2. Konu başlığını kısa tutmalısınız. E-postanın ‘subject’ şeklinde de adlandırılan mevzu başlığının yazıldığı kısmı 40 karakterden fazla olmaması, okunurluğu ciddi anlamda artırır. Yani gönderilen maili tanımlayacak 40 harflik ya da karakterlik bir antet olması gerekmekte.
  3. ‘Abonelikten ayrıl’ seçeneğini gönderilen maillerde görünür yapın. Mail gönderimi derli topluca yapılıyorsa, ‘Abonelikten ayrıl’ opsiyonunun maili alan şahıs tarafınca ‘Spam’ olarak etiketleme seçeneğinden daha görünür olması sağlayınız.

  4. Görselin boyutuna dikkat edin. Mesajınızın bünyesinde resim yer alıyorsa, boyutunun 150-200 KB ’yi geçmemesine dikkat etmelisiniz. Büyük boyutlu görseller, mesajın e-posta sunucuları tarafınca otomatik olarak ‘spam’ olarak işlenebilmekle de bazende blacklist yani kara sıralama diye tabir edilen listeye alınmanıza neden olabilmekte.
  5. Bilinen makale tiplerini kullanın. Metinlerde, genel kabul görmüş, sanayi standardı halini almış makale tiplerini (font) kullanın. Mail gönderim yapacağınız sistemin makale tiplerini kullanmanız iyi olacaktır. Ayrıca e-posta bünyesinde bold diye tabir ettiğimiz kalın yazma işlevini oldukça sık değil asla kullanmayınız.
  6. Ekli dosya göndermeyin. Mesajınızı e-postanın gövdesinde vermeye, ekli dosya göndermemeye itina gösterin. Zira e-posta sunucuları virüslü de görüp engelleyebilmekte. Ekinde dosya bulunan e-postaların hem boyutu artar hem de spam olarak işaretlenme olasılıkları yükselir.

  7. Sadeliği tercih ediniz abartılı bir e-posta gönderimin den kaçınınız. E-postanın arka planının tek ve olası olduğunca sade bir renkten oluşması okunurluğu artırmakla beraber mailinizi okuyan kişiler tarafınca da müspet yaklaşılacaktır.
  8. İlgili panellerden spf kaydı olarak tabir edilen kaydını da yapmanız sizin için yararlı olacaktır.

SPF Kaydı Nedir?

SPF  kaydı Microsoft ‘un spam mailleri engellemek, e-posta atılan domainin reel bir sunucuda barınıp barınmadığını denetlemek  için geliştirmiş olduğu bir sistemdir.

Sunucunun ip adresini black listler de denetim ettiğinizde blacklistte görünmemesine karşın sunucudan atılan mailler spama düşüyor ise bunun tek bir açıklaması vardır bu spf kaydıdır.

Önemli bir hatırlatma SPF kaydınızı mutlaka yapmalısınız bu hususta bilginiz yoksa yorum bölümünde emareniz yardımcı olmaya çalışalım.

Maillerin spama düşmemesi için ipuçları değişik bir öneriniz var ise bize yorum bölümünde bunu bildirebilir ya da bu makaleyi paylaşarak bize yardımcı olabilirsiniz.