Marc Benioff Kimdir?

resim58211331
resim58211331

Teknoloji endüstrisinde inkilap durumunda olan çoğu teşebbüs hikayesi mevcut. Bunlardan bir tanesi de bulut bilişim tabanlı uygulama firması Salesforce‘dur. Peki genç yaşta teknolojiye olan merakıyla en mühim bu girişimin kurucusu kimdir? Salesforce’un kurucusu Amerikan girişimci Marc Russell Benioff olarak karşımıza çıkıyor. Peki Marc Benioff kimdir?

Bulut bilişim teknoloji firması Salesforce’un kurucusu olarak tanınmış Marc Benioff, Amerikan girişimcidir. Henüz 15 yaşlarında kod yazmaya başlayan Benioff’un ilk firması Liberty Software olarak öne çıkmıştır. Teknolojiye olan merakı ile malum Benioff’un aslolan dönüm noktası ise Apple şirketinde yapmış olduğu yetişim olmuştur. Bu stajı esnasında girişimcilik hayallerinin gerçekleşebileceğini keşfetmiştir.

Ardından bir öteki teknoloji devi Oracle şirketinde vazife almaya başlayan Benioff, genç yaşlarında başarıları ile dikkat çekmiştir. Yaklaşık 13 senelik görevinin sonrasında Benioff, yeni bir işe adım atmak için Oracle’dan ayrılmıştır. Bu yeni iş ise Salesforce.com olmuştur. O dönemde çoğu şahıs işin büyük risk olarak değerlendirilse de bugün geldiği noktada Salesforce mühim bir firma olmayı başarmıştır.

Temel olarak Salesforce, teknoloji endüstrisinde bulut tabanlı bir uygulama hizmeti olarak biliniyor. Şirket dünyanın en beğenilen, en yenilikçi ve çalışılacak en iyi yer gibi muhtelif tanımlamalarda ödül almıştır. Dahası Salesforce, Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin (CRM) bir numaralı sağlayıcısıdır.

Peki dünyaca meşhur bir uygulama firması Salesforce’un kuruculuğu ile tanınmış Marc Benioff’un hikayesi iyi mi başladı? Bugün geldiği noktada tanınmış olmayı iyi mi başardı? Salesforce iyi mi kuruldu? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını arıyorsanız ve Marc Benioff kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Marc Benioff Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Marc Benioff Kimdir?

Marc Russell Benioff, Amerikan web girişimcisi ve iş insanıdır. Bir hayırsever şeklinde de tanınmış Benioff, bulut bilişim firması Salesforce’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Aynı zamanda sahibi ve başkanı olduğu bir öteki firma Time Dergisi olarak bilinmektedir. Ayrıca bir melek yatırımcı şeklinde de çoğu teknoloji girişimini destek verdiği bilinenler içinde yer alıyor. Peki ya Marc Benioff’un etkin hikayesi iyi mi başladı? Marc Benioff aslında kimdir? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Marc Benioff, 25 Eylül 1964 doğumludur. Şimdilerde 57 yaşlarında olan Benioff, Amerika Kaliforniya San Francisco’da dünyaya gelmiştir. Yahudi bir ailenin zengin evladı olarak doğmuştur. Benioff, San Francisco’nun Körfez Bölgesi’nde büyümüştür. Benioff’un babası bir kıyafet mağazası zincirine sahiptir.

Öte taraftan Benioff eğitimini 1982 senesinde Burlingame Lisesinde tamamlamıştır. 1986 senesinde ise Güney Kaliforniya Üniversitesinden mezun olmuştur. Güney Kaliforniya Üniversitesinde işletme alanında lisans derecesini almıştır. Peki Benioff eğitimlerinin sonrasında kariyer hayatına iyi mi başladı?

Marc Benioff’un Kariyeri

Daha genç yaşlarda Marc Benioff, kariyeri ile ilgili başarılara imza atmış bir iş insanı olarak karşımıza çıkıyor. Lise döneminde Benioff, ilk uygulaması olan How to Juggle’ı geliştirmiştir. Ardından How to Juggle programını 75 dolara satmıştır. Ayrıca 1979’lu yıllarda hemen hemen 15 yaşlarındayken Benioff, Atari 8-bit için Flapper ve King Arthur’s Heir gibi oyunlar satmaya başlamıştır. Böylece Liberty Software’i kurmuştur. Dahası bu oyunlardan elde edilmiş telif hakları vasıtası ile kolej için olan ödemesini gerçekleştirmiştir.

Üniversite eğitimi esnasında Benioff bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’da programcı olarak yetişim yapmıştır. Bu yetişim programı onun için bir dönüm noktası olmuştur. Üniversite mezuniyetinin peşinde ise Oracle Corporation şirketini müşteri hizmetleri departmanında etkinlik göstermiştir. Beş sene sonra ise Benioff, firmanın başkan yardımcılığına yükselmiştir.

Yaklaşık 13 sene Oracle’da vazife alan Benioff, satış, marketing ve ürün geliştirme de etken rol almıştır. Dahası hemen hemen 23 yaşlarındayken Oracle şirketinde “Yılın Çaylağı” olarak seçilmiştir. Aradan geçen üç senenin sonrasında firma tarihinde başkan yardımcısı unvanını kazanan en genç iş insanı olmayı başarmıştı.

1999 yılına gelindiğinde ise Benioff, bugün anıldığı şirketini kurmuştu. San Francisco’daki bir apartman dairesinde Salesforce şirketini ortaya koydu. Şirketin misyonunu ise bir marketing bildirisinde “Yazılımın Sonu” olarak tanımlamıştı. Bu çarpıcı laf Web’de uygulama ile ilgili sıklıkla kullandığı terim oldu. Dolayısıyla Salesforce firması yazılımları hizmet olarak sunan bir ilk olmuştu.

Böylece kişilerin ve şirketlerin uygulamaları makinelere yüklemekten ziyade web üstünden uygulama kiralamasına imkân sağlamıştı. Dahası 2000’lerde Benioff, Salesforce’un tekliflerini, programlar oluşturmasına imkân elde eden bir platform geliştiricileri ile genişlemesine de destek oldu.

Tüm bunların yanı sıra Benioff’un kariyer hayatında Dünya Ekonomik Forumu da yer alıyor. Benioff, Dünya Ekonomik Forumu’nda Mütevelli Heyeti üyesidir. Aynı zamanda Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Mütevelli Heyeti’nde de vazife almaktadır. Öte taraftan 2018 yılının eylül ayında Benioff, Amerikan haber dergisi ve sitesi Time’ı satın almıştır. Time’ın karşılığı 190 milyon dolar olmuştur.

Ek olarak yatırımcılık kariyerine de aşağı yukarı 40 teşebbüs sığdırmıştır. Ayrıca yatırım turlarına süren Benioff, start-up projelerini desteklemektedir. Peki ya kariyerinin aslolan dönüm noktası olan Salesforce iyi mi kuruldu? Girişimin hikayesi nedir? Gelin bu problemin yanıtına yakından bakalım.

Salesforce’un Hikayesi

Önemli bir kariyer başlangıcı yapan Marc Benioff, Apple’da yapmış olduğu stajın sonrasında Oracle şirketinde aşağı yukarı 13 sene mühim pozisyonlarda yer aldı. O dönemde çoğu şahıs için risk olarak değerlendirilen bir davranış ile Benioff, Oracle’dan ayrıldı. Ardından riski göze alıp, girişimcilik isteğini takip etti. Böylece Marc Benioff, Parker Harris, Dave Moellenhoff ve Frand Dominguez’i de yanına alarak Salesforce şirketini kurdu.

Salesforce kurulur kurulmaz ilk yatırımını Larry Ellison‘dan aldı. Ellison, Benioff’un yakın arkadaşıydı. Yatırımın kıymeti ise 2 milyon dolardı. Ayrıca vakit için yatırımcı Ellison’ın yanına Magdalena Yesil, Halsey Minor, Stewart Henderson ve Mark Iscaro gibi ilgi cazibeli adlar de dahil oldu.

Dolayısıyla Salesforce, 1999 yılının ekim ve kasım aylarında satış otomasyon yazılımları geliştirerek işe başladı. 2004 senesinde ise New York Borsası üstünden pay senetlerinin ilk kez halka arzı gerçekleşti. Böylece 110 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştı.

Bugün bulunmuş olduğu şehrin en büyük işveren unvanını kazanan uygulama devi Salesforce, Benioff’un liderliğinde dünya çapında 1 numaralı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı sağlayıcısıdır. Aynı zamanda dünyanın en süratli büyüyen kurumsal uygulama firması olarak etkinlik göstermeye devam etmektedir.

Marc Benioff’un Başarıları

Marc Benioff etkin kariyer yaşamı ile dikkat çeken iş insanlarından biri. Forbes verilerine göre Benioff, anlık net değere göre aşağı yukarı 7,6 milyar dolar servete sahip. Ancak bütün bu kariyerinin yanı sıra muhtelif haysiyet ödülleri ve hayırseverlik çalışmaları da mevcut. Peki bunlar neler? Gelin Marc Benioff’un imza attığı başarılara yakından bakalım.

Elde etmiş olduğu onurlara bakıldığında Benioff, 2003’de Başkan Bush tarafınca Bilgi Teknolojileri Danışma Komitesi’nin eş başkanı olarak seçilmesi göze çarpıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Mütevelli Heyeti’nde bulunan Benioff, 2009’da Genç Küresel Lideri şeklinde de seçilmiştir.

2012 senesinde Amerikan Dergisi Barron’s tarafınca Benioff, “Dünya’nın En İyi CEO’ları” içinde yer almıştır. Aynı sene The Economist’in İnovasyon Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. 2014’de Fortune Dergisi okuyucuları Marc Benioff’u “Yılın İş Adamı” olarak seçmiştir. 2016’da ise gene Fortune tarafınca “Dünya’nın En Büyük 50 Lideri” içinde yer almıştır.

Tüm bunlara ayrıca Benioff iş ve teknoloji alanında yazarı olduğu dört kitabı ile de öne çıkıyor. 2004 senesinde Karen Southwick ile “Şefkatli Kapitalizm” kitabını yayınlamıştır. 2006’da ise Carlye Adler ile beraber “The Business of Changing the World: 20 Great Leaders on Strategic Corporate Philanthropy” kitabının yazarlığını yapmıştır.

2009 senesinde “Behind the Cloud: The Untold Story of Salesforce.com” kitabını yayınlamıştır. Son olarak 2019 senesinde Monica Langley ile “Trailblazer: The Power of Business as the Greatest Platform for Change” kitabını tekrar yazmıştır.

Benioff’un Hayırseverlik Çalışmaları

Tüm bu başarıların sonrasında Benioff hayırseverlik çalışmaları ile de öne çıkıyor. Hatta Marc ve eşi Lynne Benioff, Forbes ve Chronicle of Philantrophy tarafınca maksimum bağış yapanlar sıralamasında yer alıyor. 2000 senesinde öncelikle Benioff, Salesforce Foundation’ı kurmuştu.

2010 senesinde UCSF Çocuk Hastanesi’ne 100 milyon dolar bağış yapmış olduğu biliniyor. Aynı zamanda 2014’de hastaneye ayrıca 100 milyon dolar ve erken doğum araştırmalarını finanse etmek için ise 50 milyon dolar bağışı laf konusu.

Ekim 2020’de ise Marc ve Lynne Benioff, Prens William’ın Earthshot Ödülü’nün kurucu ortakları oldu. Bu uygulama çevresel problemleri çözüm bulmayı amaçlıyordu. 2021’de ise ağaç dikmek ve ekolojik odaklı girişimcileri finanse etmek için 200 milyon dolar bağış lafında bulunmuştu. Öte taraftan 2019’da Benioff çifti, evsizlik, barınma ve sıhhat etkilerin araştırılması için Savunmasız Nüfus Merkezi’ne 30 milyon dolar bağışlamışlardı.

Marc Benioff Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde girişimci kişiliği ile en mühim uygulama firması Salesforce’un kurucusu Marc Benioff kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Aynı zamanda Benioff’un kariyer hayatına ve Salesforce’un kuruluş hikayesine değindik. Ayrıca bir hayırsever olarak tanınmış Benioff’un hayırseverlik çalışmalarını ve başarılarını inceledik.

Özetle Marc Benioff, Salesforce’un başkanı, kurucu ortağı ve CEO’sudur. Aynı zamanda bulut bilişimin de öncüsüdür. Tüm bunların yanı sıra Benioff, hayırseverliği ve melek yatırımcılığı ile de tanınmış bir isim. Bugün anıldığı Salesforce şirketini 1999 senesinde dört temel kıymet üstüne kurmuştur. Bunlar; güven, müşteri başarısı, yenilikçilik ve eşitliktir.

Salesforce, 2018 senesinde Fortune “Çalışılacak En İyi 100 Şirket” sıralamasında ilk başta yer almıştır. Ayrıca Forbes tarafınca “En Yenilikçi Şirket” olarak anılmıştır. Benioff ise Fortune tarafınca “Dünyanın En Büyük 25 Liderleri” sıralamasında yer almıştır. Öte taraftan Harvard Business Review tarafınca “En İyi Performans Gösteren 10 CEO” arasındadır. Üstün liderliği vasıtası ile Benioff, “EmPOWerment Ödülü” ile onurlandırılmıştır.

Farklı türde bir firma kuran Benioff, Salesforce’u sadece ürün geliştirmek üstüne kurmamıştır. Ayrıca dünya çapında müspet bir tesir yaratmayı da amaçlamaktadır. Bu nedenle de dünya topluluklarını iyileştirmek adına Salesforce kaynaklarından bir hayırseverlik modeli yaratmıştır. Öte taraftan Benioff ve eşi Lynne’de hayırseverlik çalışmaları için muhtelif alanlara odaklanmıştır. Bu alanlar içinde sağlık, çevre, halk eğitimi ve evsizlik gibi odak mevzular laf konusu.

Son olarak Marc Benioff Kimdir rehberimizi, Benioff’un lafı ile tamamlamak istiyoruz: “Tek başına bir düşünce bir taktiktir, fakat birkaç değişik şekilde uygulanabilirse, mükemmel bir strateji haline gelir.” Peki ya sizler bulut tabanlı uygulama firması Salesforce’un kurucusu Marc Benioff ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Benioff’un girişimcilik öyküsünü iyi mi buldunuz? Marc Benioff hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.