Microsoft Edge Nedir?

resim76086109
resim76086109

Tarayıcılar, internete bilgiye erişim sağlayabilmek için en mühim araçların başlangıcında gelmektedirler. Bu doğrultuda internetin yaygınlaşmasıyla beraber tarayıcı sayısı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Microsoft Edge, son zamanlara damgasını vurmayı başaran tarayıcılardan birisidir. Fakat bu tarayıcıyı hemen hemen keşfetmemiş kişiler, Microsoft Edge nelerdir diye merak ediyorlar.

Microsoft Edge, sağlamış olduğu özelliklerle hızlıca olabildiğince tanınmış hale geldi. Ancak tabii ki bu tarayıcının ne işe yaradığını bilmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için Microsoft Edge nedir, özellikleri nelerdir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Böylece sizler için hazırladığımız rehberimize göz atarak Microsoft Edge ile alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İçindekiler

Microsoft Edge Nedir?

Teknoloji devi Microsoft, muhtelif sektörlerde kullanıcılarına hizmet sunmaya çalışıyor. Genellikle işletim sistemi teknolojileri üstüne yapmış olduğu çalışmalarla malum Microsoft hem Windows’un kullanılabilirliğini çoğaltmak hem de teknoloji kullanıcılarına muhtelif hizmetler sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Şirket, uzun süredir tarayıcı sektöründe de hizmet sağlıyor. 1995 senesinde Internet Explorer ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıkan Microsoft, bu tarayıcı ilk etapta muhtelif ortaklıklar ile geliştirdi. Sonrasında Internet Explorer, Microsoft’un muhtelif platformlarda desteklediği fakat sıklıkla Windows sürümlerinin tarayıcısı olarak ön plana çıkmaya başladı.

Internet Explorer, muhtelif eleştirilere karşın muayyen bir kullanıcı kitlesine hitap etmeyi başardı. Ancak yakın zamanda Internet Explorer, teknoloji kullanıcılarının gereksinimlerine lüzumlu karşılıkları verememeye başladı. Bunun üstüne Microsoft, Windows 10 ile beraber yeni bir tarayıcı üstüne çalışmalar gerçekleştirdi.

2014 senesinde Microsoft, yeni nesil tarayıcısı üstüne ciddi çalışmalar sürdürdü. Bu doğrultuda “Spartan” olarak adlandırılan bir tarayıcı kullanıcılarına sunulmaya hazır hale getirildi. Hatta Microsoft, bu tarayıcının tanıtımını da yaptı. Microsoft, bu tarayıcı Internet Explorer’dan ayrı bir tarayıcı olarak tanıttı.

Microsoft, tanıtımdan sonra pazar araştırmalarına devam etti. Bu doğrultuda şirket, 2015 senesinde yeni bir açıklamayla “Spartan” olarak tanıtılan tarayıcının Microsoft Edge olarak devam edeceğini belirtti. Bunun yanı sıra Microsoft, Internet Explorer’ın vadesinin dolduğunun da farkındaydı. Microsoft, ilk etapta Edge’in Explorer’ın bir devamı olmasını hedefledi. Bundan kaynaklı Edge’in logosu dahil olmak suretiyle markalaşması, Explorer ile bağlantılı olacak şekilde tasarlandı.

2015 senesinde Microsoft, Edge’i hem bilgisayar hem de mobil kullananların kullanımına sundu. Bunun yanı sıra Microsoft, çok vakit geçmeden Edge’in ilk sürümünden memnun kalınmadığını ayrım etti. Bu doğrultuda çabucak çalışmalara başlayan Microsoft, 2019 senesinde da günümüzde de kullanımda olan yeni Edge versiyonu ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Microsoft Edge, günümüzde Windows 7/8/10/11, macOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca Microsoft, Edge’in mobil versiyonunu de Android ve iOS kullanıcılarına sağlamaktadır. Böylece Edge’i hem mobil cihazlarınızda hem de bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge Özellikleri Nelerdir?

Tarayıcı performansı, teknoloji kullanıcıları için çok mühim olabilmektedir. Çünkü tarayıcıların hız performansı başta olmak suretiyle güvenlik, gizlilik gibi özellikleri teknoloji kullanıcılarının internette gezinme deneyimlerini direkt olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı insanlar, kendileri için İdeal internet tarayıcıyı seçmeye çalışıyorlar.

Microsoft, geçmiş senelerde tarayıcı performansı konusu ile alakalı fazla tenkit alıyordu. Ancak şirket, 2019 senesinde geliştirdiği yeni Edge versiyonuyla beraber kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başardı. Microsoft, tarayıcının yeni sürümünde Google Chrome ile aynı işleme motorunu kullanmayı tercih etti. Yani şirket, sektörde en kuvvetli rakibi olarak görülen Google Chrome ile aynı yolu izledi. Microsoft Edge, günümüzde kullanıcılarına şu özellikleri sunmaktadır:

Modern Tasarım

Microsoft Edge’in ilk özelliği, modern ve kullanışlı tasarımı oluyor. Web tarayıcılar için dizayn olabildiğince önemlidir. Tarayıcının tasarımı ne kadar sadeyse kullanması o denli kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra bir çok teknoloji kullanıcısı, günümüzde modern tasarımlar kullanmak istiyorlar. Edge, tam da bu aşamada hem mobil hem de bilgisayar kullanıcılarının isteklerine yanıt vermeyi başarıyor.

Microsoft Edge, haiz olduğu neredeyse bütün özellikleri sade bir kullanıcı arayüzü üstünden kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede tarayıcı üstünden eklentilere ve ayarlara erişim sağlayabilmek olabildiğince kolay. Ayrıca Edge, bilgisayar sürümünde bir kenar çubuğuna da sahip. Bu kenar çubuğuna muhtelif kısayollar eklemek mümkün. Böylece tarayıcı kullanırken muhtelif sitelere ve araçlara çabucak erişim sağlayabiliyorsunuz.

Kapsamlı Gizlilik Seçenekleri

Tarayıcılardaki gizlilik seçenekleri, internet kullanıcıları için olabildiğince önemlidir. Çünkü gizlilik seçeneklerinin zayıf olması, teknoloji kullanıcılarının verilerinin çekince altında bulunmasına niçin olacaktır. Bu yüzden Edge, gelişmiş kapsamlı gizlilik seçeneklerine sahip. Edge tarafınca sağlanan gizlilik seçenekleri vasıtası ile kullanıcılar, gizlilik seviyelerini kendilerine göre ayarlayabiliyorlar.

İlk olarak Edge, kullanıcılarına seyretme önleme özelliği sağlıyor. Bunun yanı sıra Edge, emniyet konusu ile alakalı da kullanıcıları için çok muhtelif özellikler geliştirdi. Ayrıca Edge, ayarlar sayfasında hizmetler kategorisi altında da muhtelif gizlilik ve emniyet özellikleri sağlıyor. Böylece Microsoft Edge, kapsamlı gizlilik alternatifleriyle ön plana çıkan tarayıcılardan birisi olmaktadır.

Gelişmiş Oyun Sekmesi

Oyun sektörü, devamlı gelişim göstermeye devam ediyor. İnsanlar hem eğlenmek hem de vakit geçirmek için oyun oynamayı tercih edebiliyorlar. Bu doğrultuda Microsoft Edge, kullanıcılarına gelişmiş bir oyun sekmesi sağlıyor. Microsoft Edge ana sayfasından “Oyunlar” başlığı altından bu oyunlara erişim sağlayabilmek mümkün.

Microsoft Edge, oyun sekmesi altından kullanıcılarına kart, strateji ve spor oyunları başta olmak suretiyle muhtelif kategorilerden kolay oyunlar sağlıyor. Her ne kadar oyunlar kolay olsalar da gün içinde tarayıcıda gezinirken kafa dağıtmak için bu oyunlar, fazlasıyla tercih edilebiliyorlar. Bundan kaynaklı Edge’in en dikkat çeken özelliklerinden birisi de gelişmiş oyun sekmesi olmaktadır.

Okuma Modu

Bir internet sitesinde okuma yapmak bazen çok zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü birtakım internet siteleri, okumaya makul tasarımlara haiz değiller. Bunun yanı sıra font tercihi, font boyutu gibi etkenler de okuma prosedürü üstünde etkili olabilmektedirler. Bu noktada Edge, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için gelişmiş bir okuma moduna sahip. Edge kullanıcıları, tam monitör modunda gezinti yaparak internet sitelerini rahatlıkla okuyabilmektedirler.

Bunun yanı sıra Edge, sesli oku özelliğine de sahip. Böylece dilediğiniz vakit internet sitelerini okumak yerine yazılanları dinleme şansına da sahipsiniz. Ayrıca Edge, internet soruşturma ve tarzı özellikleriyle okuma tecrübesini daha da geliştiriyor.

Kapsamlı Eklenti Mağazası

Günümüzde tarayıcılar, dahili özelliklerinin yanı sıra harici özelliklerle de geliştirilebiliyorlar. Yani eklenti geliştiricileri, tarayıcılar için eklentiler geliştirebiliyorlar. Böylece tarayıcıların kullanılabilirlikleri ciddi ölçüde artış gösteriyor. Günümüzde eklenti konusu ile alakalı en etkin tarayıcıların başlangıcında kuşkusuz ki Google Chrome gelmektedir.

Google Chrome’un izlediği şekilleri takip eden Microsoft, Edge kullanıcılarına da kapsamlı bir eklenti mağazası sağlıyor. Hatta Microsoft, yeni Edge versiyonuyla beraber eklenti konusu ile alakalı değişik bir yol izledi. Yeni Edge versiyonuyla beraber Edge kullanıcıları, Chrome mağazasında yer edinen eklentileri de kullanabilmeye başladılar. Böylece Microsoft Edge kullanıcıları, kapsamlı eklenti mağazasından kendi gereksinimlerine mukamele veren eklentileri kurarak kullanabilmektedirler.

Microsoft Edge Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Microsoft Edge, son versiyonuyla beraber tarayıcı sektöründe çabucak yükselmeyi başardı. Bunun yanı sıra bu tarayıcıyı hemen hemen keşfetmemiş teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bundan kaynaklı Microsoft Edge’in kullanıcı sayısı bir taraftan artış gösterirken bir taraftan da Microsoft Edge nelerdir diye merak eden teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bu teknoloji kullanıcıları, tarayıcı keşfettikten sonra kullanıp kullanmama konusu ile alakalı kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bundan kaynaklı Edge’in üstünlükleri ve dezavantajlarına da değinmek gerekiyor.

Microsoft Edge’in ilk avantajı, aktüel bir tarayıcı olması oluyor. Microsoft, yakın zamanda geliştirdiği tarayıcı ile teknoloji kullanıcılarının bir tarayıcıda gereksinim duyabilecekleri neredeyse bütün özellikleri sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, noksan kalan özellikleri de kapsamlı eklenti mağazası üstünden kullanıcılarına sunuyor. Bundan kaynaklı Microsoft Edge’in aktüel olması, birden fazla özelliğe ve eklentiye haiz olması en büyük avantajlarından birisi olmaktadır.

Microsoft Edge’in bir öteki büyük avantajı, hızı olmaktadır. Hız, internet tarayıcılar için olabildiğince önemlidir. Web tarayıcının süratli çalışmaması, kullananların sitelere yavaş erişim sağlamlarına niçin olmaktadır. Bu noktada Edge, hız performansıyla kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Öyle ki Edge, son versiyonuyla beraber meydana getirilen kontrol sonuçlarında en süratli tarayıcılardan birisi bulunduğunu kanıtladı.

Birçok tarayıcının olduğu gibi Edge’in de avantajlarının yanı sıra dezavantajları da mevcut. Tarayıcının ilk dezavantajı boyutu oluyor. Bilgisayarlarda Edge’in boyutu rahatsız edici seviyelerde olmasa da mobil kullanıcılar için tarayıcının boyutu dezavantaj olabiliyor. Bunun yanı sıra her ne kadar kapsamlı gizlilik seçeneklerine haiz olsa da Edge, bir noktadan sonra veri gizliliği konusu ile alakalı zayıf kalabiliyor.

Tarayıcı, izlenmeyi muhtelif ölçüde önleme hizmeti veriyor. Fakat Microsoft, bu nitelikte izlenmeyi tamamiyle engellemiyor. Bu özellik, birtakım kullanıcılar için dezavantaj gibi görülürken birtakım kullanıcılar ise öteki tarayıcılar da aynı şekilde işledikleri için bu özelliğe takılmamaktadırlar.

Microsoft Edge Güvenilir mi?

Teknoloji kullanıcıları, günümüzde internette gezinirken güvenliklerinden kaygı duymaktadırlar. Çünkü dijital ortamda iyi niyetli kişilerin yanı sıra fena amaçlı kişiler de mevcut. Hacker olarak adlandırılan kişiler, teknoloji kullanıcılarının verilerini ele geçirmek isteyebiliyorlar. Bundan kaynaklı insanlar, kullandıkları yazılımlara dikkat etmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda Microsoft Edge güvenilir mi diye merak edilmektedir.

Microsoft Edge, kullanıcılarına çok muhtelif emniyet ve gizlilik seçenekleri sağlıyor. Böylece Edge kullanıcıları, izlenme tercihleri başta olmak suretiyle muayyen bir ölçüye kadar emniyet ve gizlilik düzeylerini kendi seçenekleri doğrultusunda belirleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra Edge, muayyen aralıklarla yenilenen bir tarayıcıdır. Microsoft, Edge’in emniyet düzeyini artırabilmek için yoğun gayret sarf ediyor.

Tabii ki tarayıcının emniyet önlemleri ve özellikleri muayyen bir düzeye kadar etkili oluyor. Bazı internet siteleri, insanların güvenliklerini tehdit edebiliyorlar. Bu tür internet sitelerine erişim sağlamanız durumunda tarayıcının emniyet önlemleri kifayetsiz gelebilir. Bundan kaynaklı tecavüz açısından emniyet endişeleriniz bulunuyorsa tarayıcının emniyet seçeneklerine ek cihazınızda antivirüs programı da kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge Nedir: Genel Değerlendirme

Microsoft, geliştirdiği hizmet ve ürünlerle dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olmaktadır. Şirket, muhtelif kategorilerde teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kategorilerden birisi de tarayıcı kategorisi olmaktadır. Internet Explorer ile malum Microsoft, yakın zamanda da Edge adındaki tarayıcısını kullanıcılarına sundu. Ancak bu tarayıcıyı keşfetmemiş kişiler, Microsoft Edge nelerdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Microsoft Edge nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Tarayıcının geliştirilme sürecini ve özelliklerini ayrıntılı bir halde açıklarken bunun yanı sıra tarayıcının üstünlük ve dezavantajlarını da belirttik. Böylece rehberimizi inceleyerek Microsoft Edge ile alakalı ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Microsoft Edge rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün daha da popülerleşen Microsoft Edge ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.