Microsoft Edge’de Gizli Modu Kapatma

Bu eğitici, Microsoft Edge’de InPrivate Mode’un yani Microsoft Edge’de gizli saklı modu kapatma ya da iyi mi dönem dışı bırakılacağını açıklar.

Diğer çoğu tarayıcıda olduğu gibi Microsoft Edge de InPrivate modunu (diğer çoğu tarayıcıda Gizli pencere olarak bilinir) destekler. Daha fazla (üç yatay nokta) ve Yeni InPrivate penceresi seçeneğini ya da “Ctrl + Shift + P” kısayol tuşunu kullanarak Microsoft Edge’de etkinleştirebilirsinizInPrivate modunu geçici olarak kapatmak istiyorsanız, bunu basitçe yapabilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Microsoft Edge’de Gizli Modu Kapatma

Microsoft Edge’den InPrivate modunu kaldırmak için 2 teknik vardır. İlk yöntem, sadece Windows 10’un Enterprise, Pro ve Education sürümlerinde bulunan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni içerir. İkinci yöntem, Windows 10 Home dahil olmak suretiyle Windows 10’un bütün sürümlerinde bulunan Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni içerir.

Bu eğiticide Microsoft Edge’de gizli saklı (InPrivate) modunu iyi mi dönem dışı bıraktığımızı görebilirsiniz. Nasıl görelim.

Microsoft Edge’de Gizli Modu Kapatma Nasıl Olur?

Yöntem 1: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni Kullanarak Microsoft Edge’de InPrivate Modunu (Gizli Mod) Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Adım 1: Bu kolay adım, Windows 10 Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmaktır. Basit. Arama kutusuna gpedit yazın ve Enter’a basın.

2. Adım: Microsoft Edge klasörüne erişin. Bu, Kullanıcı Yapılandırması, Admininstrative Şablonları ve Windows Bileşenleri genişletilerek yapılabilir. Microsoft Edge klasörünü tıklattığınızda, düzinelerce seçenek görmüş olacaksınız (sağ tarafta). Burada “ InPrivtate taramaya izin ver ” seçeneğini bulun ve çift tıklatın.

3. Adım: InPrivate gözatma penceresinin, Yapılandırılmadı opsiyonunun seçili olduğu yerde açılmasına izin ver. Bunu “Devre Dışı” seçeneğine değiştirmeniz gerekiyor. Engelli seçeneğini seçin ve kaydedin.

Bu kadar! Microsoft Edge’de InPrivate penceresi seçeneğini dönem dışı bıraktınız.

Tekrar açmak için InPrivate taramasına izin ver seçeneğinde Yapılandırılmamış ya da Etkin Değil seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanarak Microsoft Edge’de Gizli Pencere Modunu Devre Dışı Bırakma

Adım 1: Kayıt Defteri’ni açmak için Windows 10 Arama kutusunu (regedit yazıp Enter tuşuna basın) kullanın. Kayıt defterini açtığınızda, Microsoft klasörüne erişin. Bu burada mevcut: HKEY_LOCAL_MACHINE→SOFTWARE→Policies→Microsoft .

Adım 2: Microsoft anahtarı altında yeni bir anahtar oluşturun (Microsoft tuşu üstünde sağ tuşla → Yeni → Anahtar). Adı “Microsoft Edge” olmalıdır.

Adım 3: MicrosoftEdge altında, Ana anahtar oluşturun. Şimdi Ana anahtarda, AllowInPrivateDWORD kıymeti oluşturmanız gerekir . Ana tuşa sağ tıklayın → Yeni → DWORD (32 bit) Değeri.AllowInPrivate ile yeni DWORD kıymetini tekrardan adlandırın.

Bu kadar! Bu anahtarı oluşturduğunuz anda, kıymet kıymeti kendiliğinden “0” olarak ayarlanır. Şimdi Microsoft Edge’de Gizli pencere dönem dışı bırakılmıştır.

Microsoft Edge’de InPrivate penceresini tekrardan etkinleştirmek için AllowInPrivate DWORD değerinin kıymet verilerine ‘1’ ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

Microsoft Edge’de gizli saklı mod kullanmayan ya da diğer biri Windows 10 PC’nizde Microsoft Edge kullanırken bunu dönem dışı bırakmak isteyenler, Microsoft Edge’deki gizli saklı modun dönem dışı bırakılmasının iyi bulunduğunu tahmin ediyorum. InPrivate modunu dönem dışı bırakmak için iki kolay ve yerleşik teknik sundum. Hangisini severseniz seçin.