Microsoft’un Yeni Programlama Dili ‘Bosque’ Kodunuzu Basit Tutuyor

Microsoft Bosque isimli yeni bir programlama dili başlattı. Şirket, Bosque’un hem insanoğlu hem de makineler için “basit, aleni ve mantıklı olması kolay” bir kod yazmak için tasarlandığını söyledi.

Neler Okuyacaksınız? →

Yeni Programlama Dili Bosque Nedir?

Bu aleni kaynaklı projenin amacı, kodlama ve geliştirmede “yanlışlıkla karmaşıklığı” engel olan fonksiyonel bir programlama dili geliştirmektir. Bosque dilinde üretilen kodların cebirsel işlemleri benimseyerek ve karmaşıklık yaratan tekniklerden kaçınarak kolay ve kolay olduğu varsayılmaktadır.

Bosque, Microsoft’un bilgisayar bilimcisi Mark Marron’un beynidir ve laf dizimi ve TypeScript türlerine dayanır. Ayrıca anlamsal ML ve Düğüm / JavaScript kullanır.

Marron, yeni dili 1970’lerden bu yana tanınmış olan yapılandırılmış programlama paradigmasından kaymaya geçiş olarak tanımlamaktadır.

Yapısal bir programlama modelinde, akış denetimi döngüler, koşullamalar ve alt yordamlar vasıtasıyla yönetilir. Bosque döngüler, parametre vaziyet ve referans eşitliği gibi karmaşıklık kaynaklarından kurtulur. Marron bu yeni programlama paradigmasını makalesinde “düzenli programlama” olarak nitelendirdi .

Böylece Bosque ‘for’, ‘süre’, ‘`while iken’ ‘döngülerinden faydalanmıyor ve koşullara değişik bir yaklaşımı var. Microsoft, aynı iş döngüsünü yapan ve program standardını artırabilen ‘Functors’ terimini ortaya koydu.

Functors döngülerinden ne kadar değişik bulunduğunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz –

Programlama Dili Bosque Kullanılabilir mi?

Bosque bu aşamada hala gelişim aşamasında olduğundan, rastgele bir üretim işi için Bosque kullanmamaları önerilir. Ancak, geliştiricilerin denemeyi ve GitHub deposuna katkılarını eklemelerini bekliyoruz.

Bosque ile Microsoft, geliştirici verimliliğini artıracağını, program standardını artıracağını ve bir ekip yeni derleyici ve geliştirici ekip tecrübesini destekleyeceğini umuyor.

Yeni programlama dili ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Denemek için heyecanlı mısın?