Mırıldanarak Şarkı Bulma Nasıl Yapılır?

resim30005203
resim30005203

Teknoloji üreticileri, günümüzde kullanıcılarına çok muhtelif imkanlar sunuyorlar. Bunlardan birisi de mırıldanarak şarkı bulmak oluyor. Fakat bir çok kişi, bu işlemin iyi mi yapılacağını bilmiyor. Bundan kaynaklı mırıldanarak şarkı bulma iyi mi yapılır sorusunun yanıtı olabildiğince fazla merak ediliyor.

Bir yerde duyulan ama adı hatırlanmayan şarkıların hangi şarkı bulunduğunu belirleme etmek genellikle olabildiğince zordur. Çünkü şarkının laflarını anımsamak genelde kolay olmamaktadır. Bundan kaynaklı ilk etapta şarkıyı dinleterek şarkının adının bulunabilmesi için muhtelif programlar geliştirildi. Fakat bu vaziyet da birtakım vakit teknoloji kullanıcıları için kafi olmadı.

Çünkü insanlar, birtakım durumlarda akıllarına melodisi gelen şarkıların hangi şarkı bulunduğunu belirleme etmek istiyorlar. Bu yüzden teknoloji geliştiricileri, kısa sürede insanların mırıldanarak şarkı bulabilecekleri birtakım özellikler geliştirdiler. Fakat bu özellikler, hemen hemen çok yaygın olmadıkları için teknoloji kullanıcıları mırıldanarak iyi mi şarkı bulunur diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için mırıldanarak iyi mi şarkı bulabileceğinizi açıklayacağız.

İçindekiler

Mırıldanarak Şarkı Bulma Yöntemleri

Mırıldanarak şarkı bulmak genelde akıllı telefonlar vasıtası ile olası olmaktadır. Akıllı telefonlar için tasarlanmış olan uygulamalar, kullananların mırıldanarak ya da dinleterek diledikleri şarkıları bulmalarını sağlamaktadır. Günümüzde bu tür uygulamaların sayısı olabildiğince fazladır.

Fakat birçoğu, işlevsiz olduğundan kullanıcılarını hüsrana uğratmaktadır. Bundan kaynaklı mırıldanarak şarkı bulmak için öncelikle kullanacağınız programa karar vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra birtakım kullanıcılar, cihazlarına bu hususiyet için bir mobil tatbik indirmek istemeyebiliyorlar. Bu yüzden bu kişiler, mırıldanarak şarkı bulma hizmeti elde eden internet siteleri arıyorlar. Bu hususta hizmet veren internet siteleri de mevcut.

İşte mırıldanarak şarkı bulabileceğiniz en iyi mobil programlar ve internet siteler şunlardır:

SoundHound

En çok tercih edilen ve en etkin mırıldanarak şarkı bulma uygulamalarının başlangıcında SoundHound gelmektedir. SoundHound, 2005 senesinde kurulan bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, temelde ses hizmetleri üstüne etkinlik gösteriyor. Bu doğrultuda SoundHound, geliştirdiği mobil programla da kullanıcılarına hizmet veriyor.

SoundHound, tatbik marketlerinde maksimum tercih edilen uygulamaların başlangıcında yer alıyor. Çünkü uygulama, bir çok kullanıcının gereksinim duyduğu bir hizmet sağlıyor. Kullanıcılar, tatbik üstünden aradıkları şarkıyı rahatlıkla bulabilme imkânına haiz oluyorlar.

Uygulama, olabildiğince kolay ve kullanımı kolay bir arayüze sahip. Kullanıcılar, programa eriştikleri vakit doğrudan şarkı arayabilecekler bir butonla karşılaşıyorlar. SoundHound, butona basılmış olduğu andan itibaren ses kaydetmeye başlıyor. Yani tatbik üstünden şarkı aramak için butona basmak kafi oluyor.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Yöntemleri - SoundHound

Uygulamanın çok fazla tercih edilmesinin asli nedeni tatbik üstünden hem mırıldanarak hem de söyleyerek/dinleterek şarkı bulabilme imkanının sağlanması oluyor. Yani dileyen kullanıcılar, bir yerde duydukları şarkıyı dinleterek şarkı arayabilirken dileyen kullanıcılarsa mırıldanarak şarkı bulmaya çalışabiliyorlar. Bundan kaynaklı SoundHound, şarkı bulma konusu ile ilgili olabildiğince fonksiyonel bir tatbik olarak ön plana çıkıyor.

Üstelik SoundHound, yüksek bir başarı yüzdesine sahip. Yani tatbik hem mırıldanıldığı hem de şarkı dinletildiği vakit şarkıları genelde etkin bir halde belirleme ediyor. Bunun için tabii ki uygulamada kaydedilen sesin kalitesi ehemmiyet taşımaktadır. Fakat genel hatlarıyla SoundHound, kullanıcılarının isteklerine fazlasıyla yanıt verebiliyor diyebiliriz.

SoundHound hem Google Play Store hem de AppStore üstünden kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu sayede uygulamayı lüzumlu Android ve iOS sürümüne haiz olan bütün teknoloji kullanıcıları, rahatlıkla kullanabiliyor.

Midomi

Mırıldanarak şarkı bulma için maksimum tercih edilen platformlardan bir öteki Midomi olmaktadır. Midomi, işlevsellik olarak kullanıcılarını SoundHound kadar memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Midomi, SoundHound tarafınca tasarlanan bir şarkı bulma platformu olarak karşımıza çıkıyor. SoundHound, mobil tatbik üstünden hizmet sunmuş olduğu gibi internet sitesi üstünden de kullanıcılarını memnun etmeyi çalışıyor. Bu kapsamda şirket, internet sitesi olarak Midomi üstünden kullanıcılarına hizmet veriyor.

Midomi, olabildiğince kolay ve kullanımı kolay bir tasarıma sahip. Web sitesine erişildiği vakit sitede bir ses kaydetme düğmesi bizleri karşılıyor. Bu düğme sayesinde site üstündeki araca rahatlıkla ses dinletebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra aynı düğmesi kullanarak mırıldanarak şarkı aratma imkanınız da mevcut. SoundHound tarafınca tasarlanan Midomi, platformun mobil uygulamasında yer edinen özellikleri internet sitesi üstünden de kullanıcılarına aynı şekilde sunuyor.

Bunun yanı sıra Midomi, kullanıcılarına son vakit maksimum aratılan şarkıları da gösteriyor. Yani platformda tanınmış şarkılar alanı da yer alıyor. Bu alan vasıtası ile kullanıcılar, son vakit çok fazla karşılaştıkları ama ismini bulamadıkları şarkıları rahatlıkla bulabiliyorlar.

Kullanışlı yapısı vasıtası ile müzik arayan kişileri fazlasıyla memnun etmeyi başaran Midomi, tamamiyle bedava bir halde kullanılabiliyor. Mobil programla uğraşmak istemeyen kişiler, platformun internet sitesi üstünden rahatlıkla mırıldanarak ya da dinleterek diledikleri şarkıyı aratabiliyorlar.

Bunun yanı sıra platformun mobil programını indirmek istediğinizde ise sistem, sizi SoundHound indirme sayfasına yönlendirmektedir. Yani SoundHound, mobil platformlarda tatbik üstünden hizmet verirken internet platformunda ise Midomi üstünden hizmet sağlıyor.

Google Asistan

Teknoloji devi Google, geliştirdiği özelliklerle kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Şirket, gün geçtikçe kullanıcılarını daha fazla memnun edebilmek adına muhtelif özellikler üstünde çalışıyor. Bu doğrultuda Google, geçtiğimiz senelerde akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının işlemlerini çok fazla kolaylaştıran Google Asistan’ı geliştirdi. Sesli asistan vasıtası ile kullanıcılar, muhtelif işlemlerini kolay ve çabucak yapabilme imkânına haiz oldular.

Google, kısa sürede yayınladığı bir güncellemeyle Asistan’ı daha da fonksiyonel hale getirdi. Artık Android kullanıcıları, Google Asistan üstünden mırıldanarak şarkı arayabiliyorlar. Google tarafınca kısa sürede tasarlanan bu özellik, Android kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başardı. Çünkü Google, bu özelliği olabildiğince kolay kullanılabilecek bir halde geliştirdi.

Google Asistan

Google Asistan’ın şarkı bulma özelliğinden faydalanabilmek için asistanın son sürümüne haiz olmak gerekiyor. Bunun için Google Play Store üstünden Asistan’ın aktüel olup olmadığını denetim etmelisiniz. Daha sonra asistanı düzgüsel kullanıyormuş gibi konferans düğmesine basmanız gerekiyor. Sonrasında “Bu şarkı nedir” talimatı verdiğinizde asistan, sizden şarkı dinletmenizi ya da mırıldanmanızı bekliyor. Bu aşamada mırıldanarak rahatlıkla dilediğiniz şarkıyı bulabiliyorsunuz.

Google, mırıldanarak şarkı bulma hususi durumunu birden fazla dil seçeneğiyle kullanıcılarıyla buluşturdu. Bunun yanı sıra Android kullanıcıları gibi iOS kullanıcıları da tatbik marketinden Google Asistan’ı indirerek bu özellikten faydalanabiliyorlar. Yani Google, geliştirmiş olduğu mırıldanarak şarkı bulma özelliğiyle bütün akıllı telefon kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Sizler de Google Asistan’ı tatbik marketinizden bedava bir halde indirerek kullanabilirsiniz.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Güvenilir mi?

Kişisel verilerin fena amaçlı kişilerin eline geçmesi, muhtelif sıkıntıları bununla beraber getirmektedir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, bilhassa akıllı cihazları üstünde yaptıkları işlemler konusu ile ilgili tedirgin olabiliyorlar. Bu kapsamda birtakım kişiler, mırıldanarak şarkı bulma güvenilir mi diye merak ediyorlar. Çünkü mırıldanarak şarkı bulma hizmeti elde eden programlar ve siteler, kullanıcılarından ses kaydı istek etmektedirler. Bu yüzden birtakım kişiler, ses kayıtlarını bu platformlarla paylaşmak konusu ile ilgili tereddüt edebiliyorlar.

Öncelikle rastgele bir mobil tatbik ya da platform için mutlaka güvenilir ya da değil şeklinde net bir anlatım belirtmek doğru olmayacaktır. Çünkü platformlar, kullanım şartları gereği değişik emniyet politikaları izleyebiliyorlar. Popüler şarkı bulma platformları, genelde kullanıcılarının verilerini kaydetmediklerini belirtiyorlar. Bu kapsamda uygulamalar, ses kayıtlarını yalnızca şarkıyı bulmak için kullandıklarını ve devamında sunucularına barındırmadıklarını söylüyorlar.

Bunun yanı sıra birtakım platformlar, aratılan şarkılarla ilgili veriler elde edebilmek için elde edilmiş neticeleri kayıt dibine alabiliyorlar. Yani mırıldanarak şarkı bulma uygulamaları, her ne kadar şahsi veri tutmadıklarını söyleseler de bir noktada elde edilmiş neticeleri çözümleme edebilmek için kullanabiliyorlar. Bundan kaynaklı şahsi verilerle ilgili bir endişeniz mevcutsa bu aşamada kullanmayı düşündüğünüz platformun kullanım şartlarını iyi bir halde araştırmanız gerekmektedir.

Eğer tatbik marketi üstünden bu programları indirme konusu ile ilgili kaygı duyuyorsanız bu hususta daha huzurlu davranabilirsiniz. Çünkü hem Google hem de Apple tatbik marketlerine ekledikleri programlar konusu ile ilgili titiz davranıyorlar.

İki firma de kullanıcılarına güvenilir programlar sunmaya çalışıyorlar. Bundan kaynaklı tatbik marketlerinde yer edinen uygulamalar, kullanıcılarla buluşmadan ilkin muhtelif virüs taramalarından geçiyor. Bu yüzden tatbik marketi üstünden mırıldanarak karşı bulma uygulaması indirme konusu ile ilgili daha huzurlu olabilirsiniz. Tabii ki bu hususta da oluşabilecek rastgele bir negatif vaziyet karşısında bütün sorumluluğun size ait bulunduğunu unutmamalısınız.

Mırıldanarak Şarkı Bulma: Sıkça Sorulan Sorular

Melodiden müzik iyi mi bulunur?

Günümüzde teknoloji geliştiricileri, kullanıcılarına müzik bulabilme konusu ile ilgili muhtelif hizmetler sağlıyorlar. İlk olarak Shazam, kullanıcılarına dinleyerek şarkı bulabilme imkanı sundu. Yani Shazam kullanıcıları, bir yerde duydukları şarkıyı dinleterek şarkının ismini bulabiliyorlar. Bunun yanı sıra günümüzde SoundHound ve Google Asistan, kullanıcılarına mırıldanarak şarkı bulabilme hizmeti veriyor. Bu sayede teknoloji kullanıcıları, bu platformlar üstünden melodi mırıldanarak şarkı bulabiliyorlar.

Mırıldanarak şarkı bulma programları güvenilir mi?

Sanal korsanlar, muhtelif yöntemlerle teknoloji kullanıcılarının verilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda korsanlar, genelde mobil programlar ve internet siteler üstünden kullanıcılara saldırıyorlar. Bundan kaynaklı mırıldanarak şarkı bulma programları güvenilir mi diye kaygı edebilirsiniz. Mırıldanarak şarkı bulma hizmeti elde eden bütün programlar güvenilirdir ya da değildir şeklinde net bir anlatım belirtmek doğru olmayacaktır. Bu noktada kullanacağınız uygulamayı, tatbik marketi üstünden indirmek ve rastgele bir şahsi veri paylaşmamaya dikkat etmek uygulamayı daha güvenle kullanmanızı sağlayacaktır.

En iyi mırıldanarak şarkı bulma uygulaması hangisi?

Hem internet sitesi üstünden hem de mobil programlar üstünden mırıldanarak şarkı bulma hizmeti elde eden bir çok platform mevcut. Fakat bu platformlardan bazıları, yeteri kadar iyi çalışmamaktadırlar. Bundan kaynaklı mırıldanarak şarkı bulma için SoundHound, Midomi ve Google Asistan en iyi platformlardır. SoundHound ve Google Asistan, mobil tatbik üstünden hizmet verirken Midomi internet sitesi üstünden kullanıcılarına hizmet sağlamaktadır.

Genel Değerlendirme

İnsanlar, bir yerde karşılaştıkları bir şarkıyı bulmak için muhtelif yöntemler deneyebiliyorlar. Geçmiş senelerde şarkı bulmak pek de kolay bir prosedür değildi. Çünkü bu prosedür için şarkının ismini ya da laflarını anımsamak gerekiyordu. Fakat gelişen teknolojiyle beraber bu hususta hizmet veren platformlar ortaya çıktı. Teknoloji kullanıcıları öncelikle Shazam ve aynısı programlar üstünden şarkı dinleterek şarkının ismini bulabilme imkânına haiz oldular.

Fakat bu hizmet de birtakım durumlarda kullanıcılar için kifayetsiz gelmeye başladı. Bundan kaynaklı günümüzde SoundHound ve Google gibi şirketler, kullanıcılarına mırıldanarak şarkı bulabilme imkanı sağlamaktadır. Bizler de bu yazımızda sizler için bu hizmetleri kullanarak iyi mi mırıldanarak şarkı bulabileceğinizi açıkladık. Bunun yanı sıra bu mevzu ile ilgili maksimum dört gözle beklenen sorulara da yanıt vermeye çalıştık.

Sizler de rehberimizde yer edinen programları kullanarak rahatlıkla mırıldanarak dilediğiniz şarkıları bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız mırıldanarak şarkı bulma rehberimiz burada sona eriyor. Mırıldanarak şarkı bulma hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.