MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır?

resim52598640
resim52598640

Akıllı cep telefonları günümüzde sıklıkla kullanılan teknolojik cihazlar içinde karşımıza çıkıyor. Bu cihazlar mevzubahis olduğunda değişik işletim sistemlerinden ya da değişik model ve firmalardan laf etmek mümkün. Xiaomi de günümüz dünyasının en tanınmış akıllı telefon üreticileri sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Eğer Xiaomi ya da Redmi cihazlarından birini kullanıyorsanız MIUI terimini duymuş olmanız gerekir. Peki MIUI nedir? MIUI optimizasyonu kapatma iyi mi yapılır?

Eğer MIUI sadece duyduğunuz yalnız tam anlamıyla ne bulunduğunu bilmediğiniz bir kavramsa doğru adrestesiniz. Sizler için hazırladığımız bu içerikte MIUI optimizasyonu ile ilgili muhtelif bilgilere yer vereceğiz. İçeriğimizde ilk önce bu optimizasyonun ne bulunduğunun ve ne bulunduğunu açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizi okuyarak MIUI optimizasyonu kapatma ile ilgili da malumat edinebilirsiniz.

İçindekiler

MIUI Optimizasyonu Kapatma

Xiaomi, akıllı telefon piyasasında dünya devleri içinde karşımıza çıkıyor. Öyle ki, bazen “Çin’in Apple’ı” şeklinde adlandırıldığına rastlamak bile mümkün. Dünya üstünde birçok şahıs markanın akıllı cihazlarını etken olarak kullanıyor. Eğer siz de bir Xiaomi kullanıcısı iseniz büyük ihtimalle MIUI terimini duymuş ya da ayarlar kısmında MIUI optimizasyonu seçeneğini görmüşsünüzdür.

MIUI optimizasyonu Xiaomi kullanıcılarının sık sık karşılaşmış olduğu bir terim. Aslında bu optimizasyon kullanıcılara olabildiğince kullanımı kolay özellikler sunuyor. Ancak bazen kullanım performansını fena yönde etkileyen özellikleri ile de karşılaşmak mümkün. Maalesef ki hiç bir program mükemmel olmadığı gibi MIUI de seneler içinde olabildiğince geliştirilmiş olduğu halde muhtelif sorunları içeriğinde barındırıyor.

MIUI optimizasyonunun niçin olduğu sorunlar kullananların bu özelliği dönem dışı bırakmak istemesine niçin olabiliyor. Bu durumda maksimum aranan MIUI optimizasyonu kapatma işleminin yapılıp yapılamayacağı oluyor. Teknik olarak evet, Xiaomi bu özelliği kapatmanıza imkân tanıyor. Ancak bu optimizasyonun kapatılması da cihazda muhtelif sorunların ortaya çıkmasına niçin olabiliyor. Dolayısıyla kullananların dikkatli davranması ehemmiyet taşıyor.

Yazımızda MIUI optimizasyonu kapatma işleminin iyi mi yapıldığını ele alacağız. Ancak bunun yanı sıra MIUI’nin ne bulunduğunu açıklamanın yararlı bulunduğunu düşünüyoruz. Daha fazla vaktinizi almadan MIUI optimizasyonu kapatma ile içeriğimize başlayalım.

MIUI optimizasyonu kapatma

MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bir sonraki başlıklarında ele aldığımız sorunlardan kaynaklı kullanıcılar MIUI optimizasyonunu kapatmayı tercih edebiliyor. Bilindiği suretiyle Xiaomi, kullananların bu özelliği dönem dışı bırakmasına imkân tanıyor. Dolayısıyla şayet cihazınızda yukarıda saydığımız sorunları yaşıyorsanız optimizasyonu dönem dışı bırakabilirsiniz. Bu kısımda sizler için MIUI optimizasyonu kapatma işleminin iyi mi yapıldığı ele alacağız.

Eğer MIUI optimizasyonunu dönem dışı bırakmak istiyorsanız bunu yapmak için cihazın geliştirici ayarlarına ulaşmanız gerekmektedir. Bu ayarlara ulaşmanın yolu Redmi ve Xiaomi cihazlarında farklılık gösterebilir. Bunun için ise temelde kullanabileceğiniz iki teknik bulunuyor. İki tekniği de adım adım aşağıda aktaracağız. Cihazınız için makul olan tekniği kullanarak optimizasyonu dönem dışı bırakabilirsiniz.

Yöntem 1: MIUI 12 ve Üzeri Sürümler için

 • İlk olarak cihazınızda bulunan “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Telefon hakkında” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda “MIUI Sürümü” kısmı ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğin üstüne tıklayarak geliştirici seçeneklerini etken etmeniz gerekiyor.
 • Bunun için “MIUI Sürümü” seçeneğine art arda çabucak 7 kez tıklayın. Bu prosedürü doğru şekilde yapana kadar birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.
 • Doğru tıklamayı yaptığınızda karşınıza “Artık bir geliştiricisiniz.” uyarısı çıkacaktır. Bu uyarının sonrasında ayarlar bölümüne geri dönebilirsiniz.
 • Buradan “Ek ayarlar“ı seçerek aşağıda yer edinen “Geliştirici seçenekleri” yazısına tıklayın.
 • Açılan ekranda “Varsayılan değerlere sıfırla” kısmını seçin. Burada da birkaç defa tıklamanız lüzumlu olabilmektedir. Ardından karşınıza “MIUI optimizasyonu aç” düğmesi çıkacak. Bu düğmesi dönem dışı bırakarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Diğer Sürümler için

 • İlk olarak kullandığınız cihazda “Ayarlar” bölümüne giriş yapmalısınız.
 • Karşınıza çıkan seçenekler içinde gene “Telefon hakkında“yı seçin.
 • Ardından karşınıza “MIUI Sürümleri” opsiyonu çıkacaktır. Bu aşamada bu opsiyonu seçin. Birkaç uyarı ile karşılaşabilirsiniz. İşleme devam edin.
 • Karşınıza öbür seçenekler çıkmış olduğu vakit “Ek ayarlar” seçeneğini işaretleyin.
 • Ek ayarlar kısmında ise “İşletme modu“na girmeniz gerekmekte. Bu aşamada karşınıza “Geliştirici seçenekleri” çıkacaktır.
 • Geliştirici seçenekleri içinde MIUI optimizasyonu açma ve kapama işlemlerini yapabileceğiniz düğmeler yer alır. Bu düğmeleri kullanarak MIUI optimizasyonu kapatma işleminizi kolay bir halde tamamlayabilirsiniz.

MIUI Nedir?

Temel olarak MIUI, Xiaomi ve Redmi telefonlarda karşımıza çıkan bir program ve sadece bu telefonlarda kullanılıyor. Aslında en kolay biçimi ile MIUI’yi “Android temelli bir mobil işletim sistemi” olarak ele almak mümkün. Bu yazılım, cihazlarda Android’e has birtakım özellikleri değiştirerek kullanıcılara daha iyi bir tecrübe sunmayı hedefliyor. Bu nedenle MI cihazların kullanıcı arayüzü Android’den farklılık gösteriyor.

Bu farklılık kimiler için müspet yönde ele alınırken kimileri için de negatif bir vaziyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu düşüncelerden bağımsız olarak MIUI arayüzünün değişik özellikler barındırdığı ise bir gerçek. Örneğin, tema desteği MIUI tarafınca tasarlanan ve sevilen özellikler içinde yer alıyor. Bunun yanı sıra Xiaomi, kullanıcıları için birçok değişik hususiyet de sunuyor.

MIUI optimizasyonu ise Xiaomi telefonlarda hizmete sunulan bir hususiyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, aleti optimize ederek kullananların en iyi performansı deneyimlemesine imkân tanıyor. Böylece MIUI arayüzünde ortaya çıkabilmesi olası olan sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu optimizasyon temelde yükleme sürelerini azaltıyor ve böylelikle problemsiz bir kullanıcı tecrübesi için kullanılıyor.

Bilindiği suretiyle MIUI arayüzünde birçok animasyon mevcut. Bu vaziyet sıklıkla aygıt hızının olmasından daha yavaş algılanmasına yol açıyor. MIUI optimizasyonu ise cihazın daha süratli çalışmasına destek oluyor. Böylece kullandığınız cihazın çok daha iyi çalışmasını destekliyor. Xiaomi, optimizasyonu dönem dışı bırakma hakkını da kullanıcıya veriyor. Buna bağlı olarak serbest bir halde optimizasyonu kapatmanıza imkân tanıyor.

MIUI nedir

MIUI Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

İçeriğimizin bu kısmında sizlere MIUI optimizasyonu ne işe fayda sorusunu açıklamaya çalışacağız. Aslında bu optimizasyonun seçenekler içinde mevcut olmasının temel amacı cihazın performansını yükseltmek olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla MIUI optimizasyonu aygıt hızını artırarak daha iyi bir kullanım tecrübesi taktim etmek için tasarlanmıştır. Ancak MIUI optimizasyonunu birçok değişik hususta rol oynuyor.

 • MIUI optimizasyonu kullanıcı tecrübesini iyileştirmeyi amaçlar.
 • Cihazda yükleme süresini kısaltır ve buna paralel olarak aleti hızlandırır.
 • Kullanıcılara değişik ayarlama seçenekleri sunar.
 • Cihazın RAM’ini yöneterek uygulamaların daha bereketli çalışmasına destek olur.
 • Son kullanılan programları kaldırarak aleti daha bereketli hale getirir.
 • Güç tüketimini azaltarak pil ömrünü uzatmanıza imkân tanır.

Her ne kadar birçok değişik müspet özelliği içeriğinde barındırıyor olsa da MIUI optimizasyonunu etkinleştirmek muhtelif sorunlara da yol açabiliyor.

MIUI Optimizasyonunu Etkinleştirmek Hangi Sorunlara Yol Açar?

Kullandığınız cihazda MIUI optimizasyonunu etkinleştirmek kullanım performansı ya da pil ömrü üstünde olabildiğince büyük bir tesir sağlayacaktır. Cihazın RAM’ini yönetmesi, kullanılan programları denetlemesi, son kullanılan programları kapatması cihazın performansını mühim seviyede artırmaktadır. Bunun yanı sıra pil kullanım ömrünü de ayrım yaratacak biçimde uzatmaktadır. Aynı zamanda optimizasyon programlar açılırken yaşanması olası olan hataların da önüne geçmektedir.

Ancak her ne kadar birçok değişik müspet hususiyet mevcut olsa da hiç bir yazılımın mükemmel olmadığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla MIUI optimizasyonunun etkinleştirilmesi de muhtelif sorunları bununla beraber getirebiliyor. Bu vaziyet kullananların MIUI optimizasyonu kapatma prosedürünü gerçekleştirmesine niçin oluyor. İçeriğimizin bu kısmında optimizasyonu etkinleştirmenin cihazda ne gibi sıkıntılara yol açabildiğini inceleyeceğiz.

Senkronizasyon Sorunları

MIUI optimizasyonu birtakım zamanlar eşzamanlılık (senkronizasyon) sorunlarının yaşanmasına niçin oluyor. Bu problem sık sık aygıt kullanıcı arayüzü animasyonlarının senkronize edilmesi esnasında yaşanıyor. Bunun yanı sıra optimizasyonun aleni olması Gmail ya da WhatsApp gibi uygulamaların da senkronize edilmesini engelliyor. Aynı zamanda MIUI optimizasyonu arkaplan tatbik verilerinin de senkronize edilmesi esnasında hata alınmasına yol açıyor.

Bazı Hatalar

MIUI optimizasyonunun aleni olması esnasında yaşanmış olan en yaygın hata müzik çalar uygulamasında karşımıza çıkıyor. Pek çok kullanıcı uygulamanın kendiliğinden kapanması problemi ile karşılaşıyor. Ancak optimizasyon dönem dışı bırakıldığında bu problem çözülebiliyor.

Bunun yanı sıra MIUI optimizasyonunun etkinleştirilmesi birtakım zamanlar cihazda donmalara niçin oluyor. Kullanıcılar bilhassa uzun listeler ya da muhtelif internet sayfalarında gezinirken bu problemi deneyimliyor. Aynı zamanda optimizasyon cihazın tekrar başlatılması esnasında muhtelif hizmetlerin ayarlanamamasına yol açabiliyor.

Üçüncü Taraf Uygulama Hataları

Her ne kadar cihazın performansını çoğaltmak için geliştirilmiş olsa da MIUI optimizasyonunu desteklemeyen birtakım programlar da mevcut. Dolayısıyla optimizasyonun aleni olması bu uygulamalara erişimi kısıtlıyor. Açılmayan programları kullanmak için bu özelliği dönem dışı bırakmanız gerekiyor.

Xiaomi 12 Yakın Zamanda Tanıtılabilir!

MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Günümüzde birçok değişik akıllı telefon üreticisi var. Bunlardan bir tanesi de artık olabildiğince tanınmış olan ve yaygın şekilde tercih edilen Xiaomi olarak karşımıza çıkıyor. Xiaomi, birçok değişik akıllı telefon modelinin üretimini gerçekleştiriyor. Bu ürünleri ise olabildiğince makul fiyatlı bir halde kullanıcılarına ulaştırıyor. Yenilikçi teknolojileri makul fiyatlı bir halde satışa sunması nedeni ile Xiaomi dünyanın maksimum tercih edilen telefon markalarından biri konumunda yer alıyor.

Xiaomi, telefonları aslında Android temelli olsa da değişik bir işletim sistemi kullanıyor. Bu program ise MIUI olarak karşımıza çıkıyor. MIUI, kullanıcılarına sunmuş olduğu muhtelif özellikler ve kullanıcı arayüzü ile Android işletim sisteminden farklılaşıyor. Özellikle sunmuş olduğu tema desteği kullanıcılar tarafınca olabildiğince seviliyor. Bunun yanı sıra MIUI’nin en göze çarpan farkı arayüzünde bulunan animasyonlar olarak biliniyor.

MIUI optimizasyonu ise Xiaomi ve Redmi telefonların daha yüksek bir performans ile çalışması için geliştirilmiş bir hususiyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu optimizasyon, aleti hızlandırarak kullanım tecrübesini iyileştirmeyi amaçlıyor. Cihazın RAM’ini yönetebilen MIUI optimizasyonu bunun yanı sıra programları denetleyebiliyor. Bunun yanı sıra son programları kapatabiliyor ve pil ömrünü uzatabiliyor.

Kullanıcılar MIUI optimizasyonu ile muhtelif özelliklere erişebiliyor. Ancak her ne kadar müspet özellikleri olsa da bu optimizasyon birtakım sorunları da bununla beraber getiriyor. Optimizasyonun etkinleştirilmesi kullananların muhtelif sorunlar yaşamasına yol açabiliyor. Cihazın performansını etkileyen bu vaziyet kararında kullanıcılar bu optimizasyonu dönem dışı bırakmak isteyebiliyor. Bunu yapabilmeniz ise mümkün. Bu durumda MIUI optimizasyonu kapatma işleminin iyi mi yapıldığı merak mevzusu oluyor.

Sizler için hazırladığımız içerikte MIUI optimizasyonu kapatma işlemine dair adım adım malumat bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriğimizde MIUI nelerdir ve MIUI optimizasyonu ne işe fayda gibi sorulara da cevap bulabilirsiniz. Tüm bu soruları ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık. Hazırladığımız içerik burada sona eriyor. Sizler de aşağıda yer edinen yorumlar kısmını kullanarak sual ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.