Neden Bacağımıza Geceleri Kramp Girer?

Kramplar bir anda ortaya çıkan, acı veren, şiddetli kas kasılmalarıdır. Vücudun rastgele bir bölgesindeki kas dokularında ortaya çıkabilen bu kasılmalar birkaç saniye ile birkaç dakika içinde devam edebilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Kramp Nasıl Oluşur?

Kaslar kasılıp gevşeyerek vücudumuzun hareket etmesini elde eden dokulardır. Ancak gayri ihtiyari olarak kasılıp belli bir müddet gevşemediklerinde kramplar oluşur. Kaslardaki yorgunluğun, sinirlerdeki fonksiyon bozukluklarının, kan dolaşımındaki sorunların ve vücut sıvılarında bulunan birtakım kimyasal maddelerin miktarındaki düzensizliklerin kramplara yol açtığı düşünülse de krampların nedeni ve iyi mi oluştuğu tam anlamıyla bilinmiyor.

Gece Oluşan Kramplar Nerede Ortaya Çıkar?

Geceleri oluşan kramplar genelde bacağımızda ortaya çıkar. Bu tür krampların ihtiyari hareketlerden görevli sinir hücrelerinin gayri ihtiyari bir halde aşırı uyarılmasından kaynaklandığını yayınlayan çalışmalar var. Bazı bilim adamları uyurken ayakların genel pozisyonunun baldır kaslarının kısalmasına niçin olduğunu, bu durumun sinir hücrelerinin uyarılmasının engellenememesine niçin olduğunu düşünüyor.

Diğer bir görüş ise günümüzdeki hayat seçimi sebebiyle bacak kaslarının daha azca kullanılmasının bu durumun nedeni olduğu. Bacak kaslarında ortaya çıkan krampların öteki bir nedeni kas yorgunluğu. Kasların aşırı kullanılmasının sinirlerin hasar görmesine ve sinirlerde fonksiyon bozukluklarının ortaya çıkmasına yol açtığı düşünülüyor.

Kramp Nedeni?

Genel olarak sıvı kaybının ve vücut sıvılarındaki birtakım kimyasal maddelerin (örneğin sodyum, potasyum, magnezyum) miktarındaki azalmanın sinirlerin ve kasların uyarılmasında etkili olduğu bilinir. Ancak gece ortaya çıkan krampların sıvı kaybıyla ve vücut sıvılarındaki birtakım maddelerin miktarındaki düzensizlikle ilişkili olduğu düşünülmüyor.

Kaynak: http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/neden-bacagimiza-geceleri-kramp-girer