Nikon SLR Fotoğraf Makinesi Pazarından Çekilebilir

resim66443510
resim66443510

Dünyanın en tanınmış kamera üreticilerinden biri olan Nikon ile alakalı yeni bir iddia gündeme geldi. Nikkei Asia tarafınca paylaşılan habere göre Nikon, SLR resim makinesi pazarını terk edecek. Ancak mevzuyla alakalı Nikon cephesinden de bir izahat geldi.

Son zaman aynasız resim makineleri daha fazla alaka görmeye başladı. Bu resim makineleri, son yıllarda fotoğrafçılık dünyasına çabucak girmeyi başardı. Bunun kararında da SLR resim makinelerinin ömrü dolmaya başladı.

Konuyla alakalı Nikkei Asia tarafınca meydana getirilen haber de Nikon’un plan değişikliğine gittiğini öne sürüyor. İddiaya göre Nikon da son zamanların maksimum alaka gören aynasız resim makinelerine odaklanma sonucu aldı. Fakat şirketten gelen izahat kafa karışıklığına neden oluyor.

Nikon Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Paylaşılan haberin üzerine Nikon tarafınca yayımlanan basın bülteninde “makalenin spekülasyonlara neden olduğu ve Nikon’un bu şekilde bir izahat yapmadığı” dile getiriliyor. Ayrıca firmanın DSLR resim makinesi üretimine devam etmiş olduğu de bildiriliyor. Fakat Nikon, ilerleyen dönemde SLR resim makinesi pazarından çekilmeyeceğine dair bir açıklamada bulunmuyor.

Nikkei firmanın mevcut SLR modellerini üretmeye ve piyasaya sürmeye devam edeceklerini bildirdi. Bunun yanısıra Nikon’un yeni modelleri de tamamiyle aynasız resim makinesi şeklinde üreteceklerini ekledi.

Geçtiğimiz ay Nikon, makul fiyatlı olan DSLR resim makinelerinden D3500 ve D5600’ün üretimini durdurduğunu bildirdi. Şirket, ustalaşmış ve amatör fotoğrafçılarının tercih ettiği resim makinelerine ve lenslere odaklanmak istediğini belirtti. Ayrıca genç kullanıcılar için geliştirilen ürünleri güçlendirmek istediğini de ekledi.

Raporlara göre Nikon, geçen sene 400.000’den fazla SLR resim makinesi satışı gerçekleştirdi. Aynasız resim makinesinin yükselmesi SLR resim makinelerini ciddi miktarda etkiledi. SLR kameralar, resim makinelerini geride bırakan akıllı telefonlar ile rekabette de başarısız oldu.

SLR resim makinelerinde önder olan Canon da bu hususta kararlar aldı. Şirket, SLR resim makineleri üretimi konusu ile alakalı geri adım attığını bildirdi. Bunun kararında Canon, geçtiğimiz sene EOS-1D X Mark III’ün son DSLR resim makinesi olacağını bildirmişti.

Ayrıca Canon’un CEO’su piyasanın çabucak aynasız kameralara doğru yöneldiğini söyledi. Buna ayrıca şirketin, gelecek zamanda orta düzen DSLR kameralar üretmeye devam edeceği de bilgiler içinde yer alıyor.

Peki sizler Nikon’un artık SLR resim makinesi pazarından çekilmesi iddiası ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.