OLED iPad Modelleri Hakkında Yeni Bilgiler Gündeme Geldi

resim58275330
resim58275330

Teknoloji devi Apple, yalnızca akıllı telefonlara odaklanmak yerine tabletlerde de yenilikler yapmayı sürdürüyor. Şirket, iPad modellerine değişik özellikler eklemeye çalışıyor. Bunlardan birisi ise OLED monitör paneline haiz tabletler oluyor. ET News’e göre Apple, OLED iPad modellerini 2024 senesinde piyasaya sürecek.

iPad modelleri küresel tablet pazarında %40’lık bir dilimi oluşturuyor. Öyle ki firmanın yılda aşağı yukarı 60 milyon tane iPad sattığı belirtiliyor. Gelecekte ise Apple, OLED iPad üretimi ile satışlarını daha da artırmayı hedefliyor gibi duruyor.

Geçtiğimiz senelerde de iPad’in OLED modeliyle alakalı çoğu malumat ortaya çıkmıştı. Daha ilkin çıkan haberlerde OLED ekranlı iPad modellerinin 2023 senesinde piyasaya sürüleceğiyle alakalı sızıntılar vardı. Ancak son gelişmeye göre bu tarih 2024 yılı olarak güncellendi.

Apple OLED iPad’lerin Son Prototiplerini Üretiyor

Apple, monitör ortaklarıyla beraber OLED iPad modellerinin son prototiplerini üretmeye başladı. OLED ekran, tablet formunda ilk kez kullanılacak. iPad, iPhone’a göre üç kat daha büyük bir monitör paneline sahip. Bu nedenle iPhone ile aynı süreçten geçmeyeceği tahmin ediliyor.

Aynı zamanda şirket, iPad’lerin kontrol sürecini de birkaç kez tekrarlamayı tercih ediyor. Dolayısıyla Apple, yeni üreteceği iPad’lerden en yüksek verimi almak için gayret gösteriyor.

İddialara göre Apple, OLED iPad ile beraber yeni bir monitör üretimi prosedürünü de tanıtmaya hazırlanıyor. Kuru aşındırma adlı bu işlemde ince film transistörü (TFT) ile dönem desenleri oluşturuluyor. Bu sırada kimyasal teknolojiden de faydalanarak lüzumsuz parçaları çıkarılıyor. Bunun kararında monitörü daha ince ve hafifçe yapmak olası hale geliyor.

Apple, 2024 senesinde çıkarmayı planladığı iPad’in daha hafifçe ve kaliteli bir imaj kalitesine haiz olmasını istiyor. Bu nedenle de OLED kuru aşındırma prosedürünü kullanmayı tercih ediyor. Çünkü kuru aşındırma prosedürü üretilen parçanın daha hafifçe olmasını sağlıyor. Buna ayrıca Apple, ince panelin aşındırma işleminde dayanıklılığı artırma amacıyla özel kaplamalar da üretiyor.

Yeni çıkacak iPad’lerin OLED panellerini ise Samsung Display ve LG Display tedarik edecek gibi duruyor. Apple OLED iPad’i piyasaya sürerek bu teknolojiye meydana getirilen yatırımları artırmayı ve pazarının genişlemesini hedefliyor. Aynı şekilde Samsung ve LG Display’in de OLED tesislerine yatırım yapması beklentiler arasında yer alıyor.

Peki siz Apple’ın OLED iPad’leri 2024’te piyasa sürmesiyle alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.