Ölümcül Deneye ABD Desteği !

DÜNYA Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerika Yönetimi’nin de desteği sayesinde laboratuvar ortamında insandan insana daha basit bulaşabilecek ölümcül bir kuş gribi virüsünün üretilmesinden “derin kaygı duyduğunu” açıkladı.

Örgütten önceki gün meydana getirilen sert açıklamada, araştırmadan elde edilmiş tehlikeli ilmi verilerin yanlış ellere geçebileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada dikkat çekilen “olası negatif sonuçlar” arasında, araştırmanın biyolojik tabanca üretiminde kullanılabileceği ve mutasyona uğramış virüsün hata sonucu salıverilebileceği ihtimalleri de var. Örgütün üst seviye kuş gribi uzmanı Dr. Keiji Fukuda, AP’ye yapmış olduğu açıklamada, “Bu yapılmasını istemediğimiz türden bir araştırma” dedi. Araştırma sonuçlarının medyada yer almaması için yetkililer devreye girmişti. DSÖ yalnızca muteber bilimadamlarının araştırmanın detaylarına erişmesine izin verilmesini istiyor.

Çin’de ilk ölüm

İnsana seyrek geçen ve genellikle yalnızca kümes hayvanlarıyla temas eden insanlarda gözlenen, buna rağmen bulaştığı kişilerin yüzde 60’ını öldüren H5N1 virüsünün teneffüs yoluyla insandan insana bulaşabilen bir türevi, Amerikalı ve Hollandalı bilimadamlarınca üretilmişti. DSÖ’nün son açıklaması tartışılırken, Çin’in Şenzen şehrinde otobüs şoförü olan 39 yaşındaki bir adamın 21 Aralık’ta grip emareleri sergiledikten sonra, 25 Aralık’ta ağır zatürre şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı ve önceki gün çoklu organ yetmezliğinden öldüğü açıklandı. Soyadı “Çen” olan kurbanın bedeninde H5N1 virüsü belirleme edilirken, Çin’de ilk kuş gribi olayı kayıtlara geçmiş oldu.