Online Dükkân Nasıl Açılır?

Özellikle 2020 yılının başından itibaren bütün dünyayı saran COVID – 19 salgını, bütün insanlığın alışkanlıklarını kökten bir halde değiştirmeye başladı. Yeni düzgüsel olarak adlandırılan bu zamanda alışveriş alışkanlıkları da epey farklılaştı.

Halihazırda gelişen iletişim teknolojileri ile beraber artış yayınlayan web üstünden alışveriş yapma davranışı, COVID – 19 salgını ile beraber kim bilir altın çağını yaşıyor. Bu da geleneksel alışveriş alışkanlıklarında köklü bir değişiklik olacağının sinyallerini veriyor. Artık insanların birbirleriyle olası olmasıyla beraber azca temas ettikleri web üstünden alışveriş devri denebilir. Hal bu şekilde olunca da geleneksel tarzda satış yapan firmaların birçoğu da web üstünden alışverişe adapte olmak zorundalar.

Hal bu şekilde olunca son zamanların maksimum dört gözle beklenen mevzularından bir tanesi de online dükkân iyi mi açılır sorusu oldu. Ticaretle uğraşan her insanın ürünlerini satabilmek için kuracakları bir çevrimiçi dükkân sitesinin en kolay haliyle iyi mi kurulacağını söylemeye başlıyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

Alan Adı ve Hosting Hizmeti Satın Alma

Öncelikle web sitesi oluşturmak diyince her insanın aklına bunu yapmak için ne seviyede yöntem malumat gerektiği mevzusu gelmektedir. Burada bahsedeceğimiz çevrimiçi dükkân açma yöntemi, çok derin yöntem malumat gerekmeden web sitesi kurmanızı sağlayacaktır. Temel bilgisayar kullanma becerilerine haiz herkes, belirteceğimiz şekilde çevrimiçi dükkân açabilir.

Sunucu Ethernet Kablosu

Ancak bir ilkin web sitesinin gösterim yapacağı yerle alakalı altyapıyı kurmamız gerekiyor. Altyapı dediysek bundan da gözünüzün korkmasına gerek yok. Nitekim sitenizin gösterim yapacağı alan ismi ve sitenizin içeriklerinin barındırılacağı web sunucusunu satın almaktan bahsediyoruz.

Bildiğiniz suretiyle bütün web siteleri o sitelere ulaşmak isteyen kişilerin tarayıcılarının adres çubuklarına girdikleri bir adres, yani alan ismi üstünden gösterim yapar. Sizin sitenize ulaşmak isteyen kişiler de bu alan ismini tarayıcılarının adres çubuklarına girerek çevrimiçi dükkanınıza ulaşacaklardır. Peki, bu alan ismini iyi mi alacaksınız?

Her şeyden ilkin bu alan adınızın öteki bir site tarafınca kullanılmaması gerekiyor. Zira öteki bir site tarafınca kullanılan alan ismi üstünden gösterim yapmanız olası değildir. Satın almayı düşündüğünüz alan adının gösterim hazırlamaya makul olup olmadığını denetim ettikten sonra bu alan ismini satın almalısınız. Bu prosedürü yalnızca bu işi yapan siteler üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapacağınız kolay bir web araması kararında basitçe alan ismi satın alacağınız bu şirketlere ulaşabilirsiniz.

Satın alacağınız alan adının yalnızca belli bir süreliğine sizin kullanımınızda olacağını unutmayın. Dolayısıyla alan ismini satın alırken sitenizi ne kadar süreyle etken tutacağınız göz önünde bulunduracağınız bir süreliğine satın almaya itina gösterin.

Alan ismini satın aldıktan sonra sitenizin içeriklerinin barındırılacağı ve sitenize erişim sağlamak isteyen kişilerin sizin adresinize giriş yaptıktan sonra içeriklerinize ulaşmalarını sağlayacak web server hizmeti, yani hosting hizmeti satın almanız gerekmektedir.

Bunun için sitenizin içinde ne olduğunun boyutunun ne kadar olacağını göz önünde bulunduracağınız bir paket ile gene alan isminde olduğu gibi bütün sorumluluğunun size ait olduğu bir web sunucusunu, gene bu işi yapan firmaların siteleri üstünden kiralamanız gerekecektir. Daha ayrıntılı malumat için https://www.hostinger.web.tr/web-hosting adresine gidebilir ve çabucak dilediğiniz hosting paketini satın alarak sitenizi kurmaya hazır olabilirsiniz.

Seo ahenkli hosting ile alakalı merak ettikleriniz mi var? O halde sizi SEO Uyumlu Hosting Nasıl Seçilir? makalemizi okumaya çağrı edelim..

WordPress Altyapısını Kurma

Sitenizi hiç bir şekilde bir program dili ya da yöntem bilgiye gerek kalmadan kolay bir halde kurabilmek için bizim önereceğimiz yol WordPress altyapısıdır.

WordPress Altyapısını Kurma

WordPress, hazır şablonlarla web sitesi oluşturmak için geliştirilmiş bir araçtır. WordPress’in kurulum dosyalarını web sitenizin idare paneli üstünden sitenizin serverına yüklendiğinde sitenizi kurmaya hazır olacaksınız. Bu noktada kim bilir sizi maksimum zorlayacak kısım WordPress kurulum dosyalarını yüklemek olacaktır. Ancak kaygı etmeyin. Hepsini anlatacağız.

Öncelikle satın aldığınız alan ismini hosting sunucunuz ile eşledikten sonra artık o alan ismi üstündeki bütün tutum size ait olacaktır. Bu serverı tedvir etmek içinse gene hosting hizmetini satın aldığınız şirketin size sunduğu idare panelini kullanmanız gerekmektedir. Elbette ki yönetimin tek tekniği bu değildir. Ancak bizce en kolay yolu budur. Genellikle cPanel seçimi idare altyapıları kullanarak hosting serverına dilediğinizi yükleyip silebilirsiniz.

Hosting sunucunuzun dosya idare paneline girdikten sonra buraya WordPress’in resmî sitesinden indirdiğiniz kurulum dosyasını yüklemeniz gerekecektir. Kurulum dosyası bir klasör olarak indirilecektir. Bu dosyayı hosting panelinizdeki public.html klasörünün içerisine yükleyin.

Ardından sitenizin adresi üstünden siteye giriş yapın. Burada sizden birtakım bilgiler isteyecektir. İstediği bütün bilgiler hosting satı aldığınız firmadaki hesabınızda bulunur. Bu bilgilerle beraber WordPress hesabınızı da sitenin yöneticisi olarak tanımladıktan sonra artık sitenizde WordPress altyapısı kurulmuş olacaktır. Site dosya idare panelinizdeki veri tabanında tanımlı olan yöneticiye ait kullanıcı ismi ve şifreniz ile beraber sitenizin WordPress idare paneline girin.

Tema Seçimi ve İçerik Oluşturma

WordPress’in en büyük kolaylığı sizlere hazır temaları sitenize giydirerek bu tema üzerinde oynama yapma imkânı sunmasıdır. Zaten bu yüzden rastgele bir yöntem detaya hâkim olmadan kolay bir halde web sitesi kurmak, WordPress ile olası olmaktadır.

Tema Seçimi ve İçerik Oluşturma

Nitekim sitenize WordPress altyapısını kurduktan sonra idare paneline girin ve “Görünüm” menüsünden “Temalar”ı tıklayın. Buradan dilediğiniz temayı seçerek “Uygula” derseniz sitenizin o temadaki gibi göründüğünü göreceksiniz. Ardından gene idare panelinden sitenize sayfalar ekleyebilirsiniz.

WordPress içerik idare sisteminin bir öteki artısı da eklenti uygulamalarıdır. WordPress eklentileri ile sitenize gelişmiş web araçlarının tamamını uygulayabilirsiniz. Nitekim çevrimiçi dükkân siteleri için vazgeçilmez eklentilerden biri WooCommerce eklentisidir. Bu eklentiyi sitenizde hangi temayı kullanırsanız kullanın e – tecim için kesinlikle kullanmak zorundasınız.

Bununla beraber WooCommerce eklentisini kullanarak site üzerinde ürün satışı yapmak ve siteye ürün eklemek gibi işlemlerin tamamını kolay bir halde gerçekleştirebilirsiniz. WooCommerce’in WordPress üstünden hazırlanan çevrimiçi satış siteleri için en büyük pozitif yanları temel sürümünün site üstünden satış yapılabilmesini olası kılabilecek seviyede bedava olmasıdır. Ancak WooCommerce’in temel sürümü, ismi üzerinde giriş seviyesindeki çevrimiçi satış siteleri için kullanışlıdır. Nitekim siteniz üzerinde satış yapmış olduğunuz ürün adedi arttıkça daha gelişmiş uygulamalara site üzerinde gereksinim duyacaksınız. Bunlara misal olarak; siteye abonelik sistemi ya da ürün satın alan kullanıcıya benzer mamüllerin gösterilmesi şeklindeki programlar gösterilebilir. 

Ayrıca bu kadar geniş bir kitle tarafınca kullanılan (neredeyse e – tecim sitelerinin %40’tan fazlası) bir eklenti olması sebebiyle alışveriş meydana getirilen bir web sitesinin yüz yüze gelebileceği en büyük sorunlardan biri olan emniyet açıkları da gene WordPress ve WooCommerce sorumluluğu altındadır. Dünyanın en iyi emniyet uzmanlarıyla çalışan Automattic şirketine bu aşamada gözünüz kapalı güvenebileceğinizi belirtelim. 

Ayrıca gene WooCommerce’in en büyük avantajlarından bir öteki de siteniz üstündeki verileri çok kolay bir halde takip etmenize imkân tanımasıdır. Kolay Analytics özelliği ile bütün satış verilerinizi takip edebilirsiniz. Bu verilere örneğin sitenize günün hangi saatinde daha fazla hangi müşteri profilinin girmiş olduğu ya da hangi müşterilerin hangi ürünlerden daha fazla almış olduğu gibi veriler sayılabilir. 

Bütün bunların yanı sıra ekleyeceğiniz mamüllerin görsellerinin ustalaşmış bulunmasına dikkat edin. Ayrıca ürün açıklamalarını da gene orijinal hazırlamaya çalışın. Özgün ürün açıklamaları ürünlerinizin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttıracaktır. Bununla beraber WooCommerce’in en mühim özelliklerinden bir tanesi de eklentide ürün açıklamaları eklemenin olabildiğince kolay olmasıdır. Pratik bir halde WooCommerce üstünden sitenizdeki bütün ürünleri açıklamalarıyla beraber ekleyebilirsiniz. 

Son olarak birkaç WordPress e – tecim teması önererek bitirelim.

  • Boutique: Adından da anlayabileceğiniz gibi daha fazla butik işletmeler için geliştirilmiş sade ve kullanımı kolay bir temadır.
  • ShopKeeper: Varsayılan hususiyet olarak WooCommerce ile beraber sunulan ShopKeeper teması, bilhassa çevrimiçi dükkân açmak isteyenler tarafınca birçok ürünün satışının yapılabileceği olabildiğince ustalaşmış bir tasarıma haiz bir temadır.
  • Anon: Özellikle teknoloji ürünleri satan şirketler tarafınca tercih edilebilecek maksimum satan WordPress e – tecim temalarından biridir. Her türden konsepte haiz varyasyonlarıyla gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir e – tecim temasıdır.