OpenSea Nedir?

resim26019300
resim26019300

Dijital varlıkların sayısı ve popülerliği gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyorlar. Dijital varlıklar, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına NFT terimini getirdiler. NFT’lere yayınlanan ilginin artış göstermesi, NFT pazar yerlerinin oluşmasını sağladı. Bu pazar yerlerinden maksimum kullanılanlarının başlangıcında ise OpenSea geliyor. Ancak bu platforma hakim olmayan kişiler, OpenSea nelerdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için son zamanların en tanınmış platformlarından birisi haline gelen OpenSea nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Fakat bu platforma değinmeden ilkin NFT ile alakalı malumat vermek daha doğru olacaktır. Çünkü OpenSea, temelde NFT üstüne kurgulanan bir platformdur.

Bundan kaynaklı OpenSea’nin tam anlamıyla iyi mi bir platform bulunduğunu anlayabilmek için NFT ile alakalı bilgili olmak gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber öncelikle NFT daha sonra OpenSea nelerdir sorularının cevaplarına daha yakından bakalım.

İçindekiler

NFT Nedir?

İnternetin hızla gelişmesiyle beraber insanlar, muhtelif işlemlerini web üstünden gerçekleştirmeye başladılar. Hatta gelinen noktada sanat eserleri bile dijital ortamda sergilenmeye başlandı. Bundan kaynaklı insanlar, bir müddet sonra dijital ortama aktardıkları kıymetli verilerini koruma dibine alma ihtiyacı hissettiler.

Blockchain teknolojisinin gelişmesi, dijital ortamda yeni bir zamanın başlangıcı oldu. Çünkü blockchain sayesinde web kullanıcıları, dijital ortamda verileri daha güvenilir bir halde saklamaya başladılar. Hatta tasarlanan hususi şifreleme yöntemleri, internette yer edinen muhtelif verileri eşi benzeri olmayan bir hâle bile getirdiler.

NFT, tam anlamıyla bu aşamada web kullanıcılarının karşısına çıkmaya başladı. Non-fungible token, Nitelikli Fikri Tapu, teknolojisi dijital varlıkların benzersiz olmalarını sağladı. Çünkü bu veri birimi, verilerin dijital ortamda türünün tek örneğine dönüşmesini sağlıyorlar.

Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanması, NFT’ye yayınlanan ilgiyi mühim seviyede artırmıştır. Özellikle sanatçılar, yaptıkları sanat eserlerini dijital ortamda satabilmek için NFT teknolojisinden faydalanmaya başladılar. Bunun yanı sıra muhtelif blok zincirleri NFT üstünde çalışmalarına hız kazandırdılar. Böylece NFT, günümüzde büyük bir hacimle web kullanıcılarının karşısına çıkan bir pazar halini aldı.

NFT pazarı hâlâ gelişmeye devam ediyor. Bundan kaynaklı birtakım teknoloji kullanıcıları, bu pazara karşı ön yargılı davranabiliyorlar. İnsanların bir kısmı, bu pazarı güvenilir bulmamaktadır. Bundan kaynaklı NFT pazarı üstünden yatırım yapan insan sayısı hemen hemen çok büyük kitlelere ulaşmadı.

Fakat paylaşılan son verilere göre NFT pazarında ciddi ticaretlerin gerçekleştiğini belirtebiliriz. Çünkü paylaşılan verilere göre bu pazarda meydana getirilen ticaretin hacmi, 200 milyon doların üstüne çıktı. Bundan kaynaklı NFT pazarı için hâlâ gelişmeye süren ama ciddi bir tecim kütlesi bulunan bir pazar diyebiliriz.

OpenSea Nedir?

İnternet ortamında tecim yapmak başta emniyet olmak suretiyle muhtelif riskler barındırmaktadır. Özellikle ticareti yapılacak ürün, dijital bir ürünse emniyet riskleri daha çok ortaya çıkmaktadır. Bundan kaynaklı NFT ticareti yapmak isteyen kişiler, ticaretlerini güvenilir platformlar üstünden yapmayı tercih etmektedirler. Bu noktada 2017 senesinde Devin Finzer ve ortağı Alex Atallah, NFT ticareti yapmak isteyen kişiler için OpenSea platformunu kurdular.

OpenSea, temelde NFT ticareti meydana getirilen bir platform olarak kurgulandı. Bu platform vasıtası ile dileyen kişiler NFT’lerini sergileyebiliyorlar. Bunun yanı sıra NFT satın almak isteyen kişiler, platform üstünden diledikleri NFT’leri rahatlıkla satın alabiliyorlar.

Dünyanın ilk NFT pazaryeri olarak dikkat çeken OpenSea, süreç içinde yüksek düzeyde kullanıcı sayısına ulaştı. NFT’lere yayınlanan ilginin gün geçtikçe artması ve bu alanda bulunan pazar yeri sayısının azca olması platformu tanınmış hale getirdi. Günümüzde OpenSea, maksimum tercih edilen NFT pazaryeri olarak dikkat çekmektedir.

OpenSea, kullanıcılarına 2 milyondan fazla koleksiyon sunuyor. Bunun yanı sıra platformda 80 milyondan fazla NFT mevcut. NFT’lere yayınlanan ilginin devamlı artması, sitede yer edinen koleksiyon ve NFT parçalarının sayısını da artırıyor. OpenSea, etkin bir halde büyümek için kendisini devamlı geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda platformun günümüzde 200’den fazla çalışanı mevcut.

Güçlü bir kadroya haiz olan OpenSea, bu enerjisini muhtelif verilerle göstermeyi başarıyor. Dünyanın en büyük NFT pazaryeri olan platform, son verilere göre aşağı yukarı 15 milyon dolarlık bir pazar değerine ulaştı. Bu durumun en büyük nedeni tabii ki platformun NFT pazaryeri olarak tasarlanan ilk platform olması oluyor.

Bunun yanı sıra OpenSea kadrosunun kullanıcı memnuniyetini temel alarak muhtelif özellikler geliştirmesi, platformun değerinin gün geçtikçe artmasını sağladı. Günümüzde OpenSea, sunduğu özelliklerle NFT ticareti yapmak isteyenler için en etkin pazaryerlerinin başlangıcında gelmektedir.

OpenSea Nasıl Kullanılır?

Dijital ortamda eşi benzeri olmayan bir ürüne haiz olmak bir çok web kullanıcısının ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra eşi benzeri olmayan eserlerini dijital ortamda satarak yüksek gelirler elde etmek bir çok şahsa çok cazip geliyor. Bundan kaynaklı NFT pazar yerlerine yayınlanan alaka gün geçtikçe artış göstermektedir. NFT pazarında alıcı ya da satıcı olarak bulunmak isteyen kişiler, kullanabilecekleri pazar yeri arayışına giriyorlar. Bu noktada bir çok kişinin tercihi OpenSea’den yana oluyor.

OpenSea, sunduğu muhtelif özellikler ile NFT pazarında rol almak isteyen kişilerin ilgisini çekiyor. Fakat bu pazar ve OpenSea ile alakalı bilgisi olmayan kişiler, OpenSea iyi mi kullanılır diye merak ediyorlar. OpenSea üstünden NFT satmak ya da satın almak için ilk ilkin üyelik kurmak gerekiyor.

OpenSea’de üyelik oluşturmanın ilk şartı, kripto para cüzdanına haiz olmaktır. Çünkü bu platform üstünden gerçekleşen ticaretlerin hepsi, kripto para cüzdanları üstünden gerçekleşmektedir. Bundan kaynaklı OpenSea üstünden tecim yapmak istiyorsanız ilk ilkin bir kripto para cüzdanınız bulunmalıdır.

Kripto para cüzdanı kurmak olabildiğince kolaydır. OpenSea, Metamask başta olmak suretiyle bir çok tanınmış kripto para cüzdanını destekliyor. Sizler de OpenSea tarafınca desteklenen rastgele bir kripto para cüzdanı üstünden hesabınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

OpenSea destekli kripto para cüzdanlarından hesap açtıktan sonra yapmanız ihtiyaç duyulan çok basit. OpenSea, kendi üyelik sistemi üstünden kripto para cüzdanı ile OpenSea hesabınızı kendiliğinden entegre ediyor. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem, platform üstünden yeni bir hesap oluştur seçeneğine tıklamak olacak. Bu noktada OpenSea, sizlerden kripto para cüzdanı bilgilerinizi isteyecek.

Bilgilerinizi girerek cüzdanınızı bağladıktan sonra OpenSea hesabınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan sonra OpenSea üstünden NFT ticaretinizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

OpenSea’nin Avantajları Nelerdir?

OpenSea nelerdir sorusunun yanıtını öğrenen kişiler, bu platforma alakalı detaylara hakim olmak istemektedirler. Çünkü NFT pazarında etken rol almak için bu pazar ile alakalı mühim detayları öğrenmek gerekmektedir. OpenSea’nin dünya genelindeki en büyük NFT pazarı bulunduğunu belirtmiştik. Bundan kaynaklı bir çok kişi, ilk etapta insanların niçin OpenSea’yi tercih ettiklerini öğrenmek istemektedirler.

OpenSea, kullanıcılarına çok muhtelif avantajlar sunmaktadır. İlk olarak platformun olabildiğince kullanımı kolay bir arayüze haiz bulunduğunu belirtebiliriz. OpenSea, haiz olduğu kullanımı kolay ve kolay arayüzü vasıtası ile kullanıcılarının rahatlıkla NFT ticareti yapmalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra OpenSea, kolay bir üyelik sistemine sahip. NFT ticareti yapmak isteyen kişiler, platforma süratli ve kolay bir halde üye olabiliyorlar.

NFT pazarında çeşitlilik büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu noktada OpenSea, kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Çünkü OpenSea, maksimum NFT ve koleksiyona haiz olan pazar yeri olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca OpenSea, ücret kısmında da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çeşitli NFT pazar yerleri, kullanıcılarından yüksek komisyonlar almaktadırlar.

Bunun yanı sıra OpenSea, en azca prosedür ücreti ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Platform, kullanıcılarından yaptıkları işlemin %2.5 ücretinde prosedür ücreti almaktadır. Bu da NFT pazar bölgeleri tarafınca alınan en düşük prosedür ücretlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Son olarak OpenSea, kullanıcılarına maksimum ödeme seçeneği sunan NFT pazarlarının başlangıcında gelmektedir. Kullanıcılar, platform üstünden muhtelif kripto paraları kullanarak ödeme yapabilmektedirler. Bu sayede OpenSea, geniş bir tecim hacmine sahiptir.

Platform geliştiricileri, NFT ticareti yapan kişilerin dikkatlerini çekebilmek adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda OpenSea, gün geçtikçe gelişmeye süren bir NFT pazar yeri olarak dikkatleri üstüne topluyor.

OpenSea Güvenilir mi?

İnternet ortamında tecim yapmak birtakım kişiler için olabildiğince tehlikeli gelmektedir. Çünkü dijital ortamda dolandırıcılık olayları birden fazla yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra güvenilir olmayan platformlarda meydana getirilen ticaretler, tecim yapan kişilerin bilgilerini ciddi tehlikeye atmaktadır. Bundan kaynaklı NFT ticareti yapmayı düşünen kişiler, OpenSea güvenilir mi diye merak etmektedirler.

OpenSea, NFT ticareti yapılmasına imkân tanıyan ilk pazar yeri olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra platform, sunduğu özelliklerle NFT ticareti için İdeal platformlardan birisidir. Ancak NFT ticareti yapmayı düşünen kişiler, bu niteliklerden ilkin platformun güvenilir olup olmadığını sorgulamaktadırlar.

OpenSea, NFT ticareti meydana getirecek kişiler için en güvenilir platformlardan birisidir. Çünkü platform, kullanıcılarının güvenliği için muhtelif emniyet özellikleri geliştirmiştir. Bu sayede OpenSea, kullanıcılarına platform üstünden güvenle NFT ticareti yapma imkanı sunmaktadır.

Ayrıca platform, ödeme konusu ile alakalı da kullanıcılarına emniyet vermektedir. Çünkü OpenSea, dünya çapında maksimum ödeme seçeneğine haiz olan NFT pazar yerlerinin başlangıcında gelmektedir. Bu sayede kullanıcılar, NFT ticaretlerini kendileri için İdeal ödeme tekniği üstünden gerçekleştirebilmektedirler.

Tabii ki dijital ortamdaki bir çok platform gibi OpenSea üstünden meydana getirilen ticaretlerde de problem olabilmektedir. Bu noktada platform yetkilileri, platformda yaşanmış olan problemleri en azca düzeye indirmeyi hedefliyor. Bunun için de OpenSea geliştiricileri, gün geçtikçe platformu daha da güvenilir hale getirmeye çalışıyorlar.

Dünyanın en tanınmış NFT platformlarından olan OpenSea, sunduğu özelliklerle NFT ticareti yapan birden fazla kişinin ilgisini çekmektedir. Bundan kaynaklı platform, güvenilir NFT ticareti konusu ile alakalı da kullanıcılarını ikna etmeyi başarmaktadır.

Fakat belirttiğimiz gibi neredeyse bütün tecim platformlarında olduğu gibi OpenSea üstünden meydana getirilen ticaretlerde de muayyen bir risk payı bulunmaktadır. Bu yüzden OpenSea üstünden NFT ticareti yaparken dikkatli olmanızı öneri ediyoruz.

Genel Değerlendirme

NFT, gün geçtikçe popülerleşmeye devam ediyor. Bunun kararında NFT’lere yayınlanan alaka de büyümektedir. Günümüzde NFT’lere yayınlanan ilginin kararında NFT ticaretleri ortaya çıkmıştır. Dijital ortamda güvenilir NFT ticareti yapılabilmesi için de muhtelif platformlar mevcut. Bu platformlardan birisi de OpenSea olarak karşımıza çıkıyor.

2017 senesinde kurulan OpenSea, dünyanın en büyük NFT tecim platformu olarak dikkat çekmektedir. Platform, haiz olduğu NFT’ler ve koleksiyonlar ile tecim yapmak isteyen kişileri fazlasıyla memnun etmektedir. Bunun yanı sıra platformda yer edinen ve gün geçtikçe daha da gelişen özellikler, NFT ticareti yapan kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bundan kaynaklı OpenSea’nin kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.

Fakat NFT ticareti yapmak isteyen ama OpenSea ile alakalı bilgisi bulunmayan kişiler de mevcut. Bizler de bu yazımızda OpenSea ile alakalı bilgisi bulunmayan kişiler için OpenSea nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra OpenSea üstünden NFT ticaretinin iyi mi yapılacağını da anlattık.

Sizler için hazırladığımız OpenSea rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de OpenSea hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.