Oyun Hızlandırma İşlemi [Overclock, Program ve Güncelleme]

Her ne kadar kimileri için bilgisayar yalnızca gündelik işleri çözmek için kullanılan bir vasıta olsa da bilgisayar oyunları kimileri için en büyük eğlence kaynağıdır. Peki, oyun hızlandırma prosedürü iyi mi yapılır?

Günümüzde iyi bir oyuncu bilgisayarına haiz olmanın maliyeti oldukça yüksektir.

Ayrıca aktüel oyunları en üst ayarlarda oynayabilmek için oyun bilgisayarlarında bile RAM ya da monitör kartı değişiklikleri yapılabilmektedir.

Peki, standart bir bilgisayarla iyi oyunları oynamanın bir yolu var mı? Bu soru çoğu şahıs tarafınca merak edilir.

Oyun hızlandırma işlemleri vasıtası ile bilgisayarın oyun performansını çoğaltmak mümkün. Biz de bu yazımızda muayyen yöntemler ile oyun hızlandırma işleminin iyi mi yapılacağını göstereceğiz.

İLGİLİ HABER

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Kodları (CMD) 2023

Oyun Hızlandırma Programı

Oyun hızlandırma işleminin en mühim aşaması iyi bir booster uygulaması kullanmaktır.

Booster’ın kelime anlamı yükselticidir. Yani bu tür uygulamalar, mevcud sistem donanımlarınızda daha yüksek performanslı oyun oynamanızı ve anlık FPS değerinin yükselmesini sağlar.

Bu konudaki en iyi programlardan biri Razer Cortex serisinin Game Booster uygulamasıdır.

Razer Game Booster, oyun sırasında fonda çalışan lüzumsuz uygulamaları ve servisleri kapatarak daha boşta kalan RAM miktarını artırır. Ayrıca fonda çalışan uygulamaların kapatılması, CPU ve monitör kartının da rahatlamasını sağlar.

Razer Cortex: Game Booster uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.

Yukarıdaki adrese giderek uygulamanın kurulum dosyasını indirin.

Daha sonra çalıştırın ve “Install” düğmesine tıklayın. Yaklaşık 250 MB boyutundaki Game Booster programı indirilecek ve kurulacaktır.

Program açıldıktan sonra dilerseniz Razer sistemine üye olabilirsiniz ya da “Continue as Guest” düğmesine tıklayarak kayıtsız devam edebilirsiniz.

Program açıldıktan sonra sisteminizde yüklü olan oyunlar taranacak ve listelenecektir. Oyunlar listelenmezse + düğmesine basarak oyunu uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Oyunlar listelendikten sonra, açmak istediğiniz oyunun üstüne gelin ve Play tuşuna basın. Game Booster bütün RAM, CPU ve Ekran kartını optimize ederek oyunu başlatacaktır.

Overclock İşlemi Yapın

Oyun oynarken elde edeceğiniz performansın oldukça büyük bir kısmı monitör kartının gücüne bağlıdır.

Ekran kartı üstünde yapılacak birtakım ufak voltaj artırımları, monitör karının daha performanslı çalışmasını sağlar.

Not: Eski monitör kartları düşük soğutma gücüne haiz olduklarından bu monitör kartları üstünde overclock yapmak riskli olabilir.

Overclock prosedürünü müstahsil tarafınca desteklendiği belirtilen kartlar üstünde ve gerektiği kadar yapmak gerekir.

Overclock yapmak için kullanacağınız uygulamalar monitör kartları içinde değişim gösterir.

MSI monitör kartları için Afterburner yazılımı, Asus monitör kartları için GPU Tweak II kullanılabilir.

Ekran Kartı Driver’larını Güncelleyin

Ekran kartı driverlarını aktüel tutmak, oyun hızlandırma konusu ile ilgili kesinlikle yapılması ihtiyaç duyulan işlemlerden biridir.

Çünkü driverlar, monitör kartının genel performansını artırmakla beraber yeni çıkan oyun motorlarına ve işletim sistemi özelliklerine ahenk sağlanması noktasında oldukça önemlidir.

Ekran kartına ait driver’ları Nvidia ya da AMD üreticilerinin internet sitelerinden indirebilirsiniz. En aktüel driver’lara iyi mi ulaşacağınızı bilmiyorsanız Ekran Kartı Güncelleme yazımızda belirtilen yönergeleri takip edebilirsiniz.

Genel Windows Bakımlarını Yapın

Oyun oynarken elde edilecek performans, bilgisayarın haiz olduğu genel performans ile doğru orantılıdır. Bu nedenle oyun hızlandırma işlemi için yapılması ihtiyaç duyulan bir öteki prosedür de PC hızlandırma işlemidir.

Bu işlemler genelde Driverların güncellenmesi, disk birleştirme, servislerin düzenlenmesi gibi hususları içerir. Bu mevzu hakkındaki bütün detaylara Windows Hızlandırma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Performans Modunda Kullanma

Bilgisayarı yüksek performans modunda kullandığınız takdirde bilgisayarda iyileşmeler göreceksiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus uzun soluklu bu yüksek değerlerde kullanmamaktadır. Aksi halde bilgisayara zarar verebilir.

Sonuç

Bir bilgisayar ile elde edilecek oyun performansı çoğu parametreye bağlıdır. Biz bu yazımızda yazılımsal olarak oyun hızlandırma işleminin iyi mi yapılacağını anlattık.

Ancak yeni nesil oyunları yüksek performansla oynamak istiyorsanız mevcut HDD’nizi iyi bir SSD ile değiştirmenizi ve monitör kartınızı daha üst bir modelle değiştirmenizi öneririz.

Tüm bu işlemler ile ilgili merak ettiğiniz bir mevzu olursa aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bize bildirebilirsiniz.