Pandemi bebekleri neden diğer bebeklerden farklı?

Covid-19 Pandemi döneminde yapılan kapanmaların ve maske kullanımının, bebeklerin gelişimi üstünde etkili bulunduğunu yayınlayan ilmi bir inceleme yayınlandı. Pandeminin bebeklere tesiri üstüne meydana getirilen araştırmalar, enteresan verileri ortaya çıkarmakta ve  gittikçe artacağı gözükmekte.


Pandemi bebekleri niçin öteki bebeklerden farklı?

Pandemiden sonraki bir sene içinde, bir yaşındaki bebeklerin muhtelif iletişim yetileri daha önceki araştırmalardaki bebeklere kıyasla daha fena çıktı. Fakat öteki gelişmelerde “Pandemi bebekleri” aleni ara öndeler.

Bir bebek ne kadar küçükse etkileşimde karşısındakinin gözlerine bakar. Ancak zaman içerisinde bebeklerde bakışlar ağıza kayar. Fakat pandemide doğan bebekler maske yüzünden uzun süre ağızları göremediler.

Ayrıca bir yaşına geldiklerinde de aile dışından oldukça azca insan gördüler. İrlanda’da meydana getirilen bir araştırma, kapanma ve maske zorunluluğu gibi önlemlerin, bebeklerin toplumsal iletişim yetileri üstünde etkili bulunduğunu gösterdi.

Pandemi başlangıcında doğan bebekler öteki bebeklerden farkları araştırıldı

Araştırma kapsamında Mart ve Mayıs 2020 arasında doğan yani pandeminin başlarında ve ilk uzun kapanma esnasında doğan 309 bebek incelendi.

Dublin Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Susan Byrne, bebeklerin birinci yaşlarına kadar gösterdikleri gelişimleri belgeledi. Bu gelişim aşamaları en başa iletişim ve dille alakalı olsa da bu kadarıyla sınırı olan değildi. Bunlara örnek olarak ismine reaksiyon verme, bir kelimeyi bilgili olarak kullanmak, bilgili olarak bir nesneyi göstermek ve insanlara el sallayarak veda etmek de dahildi. Gelişmeye ilaveten emeklemek, kendi başına ayağa kalkmak, nesneleri başparmak ve işaret parmağıyla kavrayabilmek de var elbette.

Araştırmacılar Pandemi bebeklerinin gelişimlerini, 2008-2011 yılları aralığında doğan 1629 bebeğin gelişimiyle karşılaştırdılar. Buna göre 12 aylıkken bir kelimeyi bilgili olarak kullanan bebeklerin payı yüzde 77-89, belli başlı nesneyi gösterebilenlerin payı ise yüzde 84-93. Ve el sallayarak veda edebilenlerin payı ise yüzde 88- 94,5 olarak belirlendi.

Sosyal iletişim yetileri azalan iletişimden zarar görmüş olduğu saptandı. İnsanlar cemiyet içerisinde genellikle maskeyle dolaştıkları için mimik ve jest gibi dil gelişiminin sözel olmayan unsurlarını deneyimlemek ve denemek, büyük oranda anne babalar ve var ise kardeşlerle sınırlı kalmıştı.

Ama buna rağmen pandemi esnasında doğan bebeklerin bir yaşlarında emekleme olasılığı oldukça daha oldukça olduğu anlaşıldı (yüzde 97,5 ila 91). Bu 2020 ilkbaharında doğan bebeklerin evde daha oldukça zaman geçirmeleri ve zamanlarının çoğunun yerde geçirmiş olmalarına bağlı.

Çocukların yaşı, hamilelik süresi ve annenin eğitim durumu gibi olası etki faktörleri de dikkate alındığında sonuçlar değişmedi.

Yakın zamanda yayımlanan, Oslo Üniversitesi’nin bir araştırması da pandeminin dil gelişimi üstündeki tesirinin incelenmesine dayanıyor. Bu araştırmaya göre sokağa çıkma yasakları, evlatların konferans yetisini yavaşlatmadı.

Bununla beraber çalışmada üç yaşına kadar olan evlatların kelime dağarcığı üstünde duruldu. Dublin’de meydana getirilen araştırma, deney çalışması olduğundan nedenler ve etkisinde bırakır üstünde net sonuçlar vermez. Ayrıca yetiştirmenin ve çevrenin tesirini tamamiyle ortaya çıkarmak da olası değil.

Ama gene de Pandemi bebeklerinin okul başlangıcına kadar takip edilmelerinin doğru olacağı düşünülüyor. (Kaynaklar:  Social communication skill attainment in babies born during the COVID-19 pandemic: a birth cohort study, Wiley Online Library,  Young children’s screen time during the first COVID-19 lockdown in 12 countries, Scintific Reports.)



Ayrıca Gelgez Bilgi Deposuna Bakınız

  • Yeni doğan adam bebeklerin rakamları niçin kızlara göre çok?
  • Dünyada her yedi bebekten biri düşük kilo ile geliyor