Pinlock

Bir sonraki kaskınız için alışveriş yaparken, “Pinlock hazır” ya da “Pinlock eki dahil” terimlerini görmüş olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, Pinlock bugün mevcut olan en iyi sis, su engelleme çözümüdür ve onsuz bir kask alınmamalı.

Soğuk havada tam yüz kask takmış olan hepimiz vizörünüzü buğudan uzak tutmanın ne kadar mühim bulunduğunu bilmelidir. Her nefeste nemi dışarı attığımız için vizörünüzde yoğunlaşma olması kaçınılmazdır. Araba camlarının içerisinde de buğulanabilir fakat otomobillerde havalandırma ve rutubet alma sistemleri bulunur. Kask vizörleri için tanınmış çözümler, buhar önleyici kaplama ya da Pinlock eklentisidir.

Neler Okuyacaksınız? →

Pinlock Siperliği Böyle İcat Edildi

Derek Arnold, buğulanmış bir vizör problemini şahsen yaşayan bir İngiliz mucittir. Yirmi yılı aşkın bir müddet önce, Assen’deki (Hollanda) TT Pisti’ndeki bir yarış sırasında, dünyayı bu sorundan bir kez ve sonsuza kadar kurtarmak için esin aldı. Profesyonel motosikletçiler, vizörü pak ve buğusuz tutmak için vizörün haricinde ayrı yapışkan katmanlar kullandılar.

Benzer bir şey geliştirmeye başladı, fakat sonra kaskın içi için. Bu konsept, bugün bildiğimiz Pinlock sistemi olarak büyüdü. Günümüzde Arnold aşağı yukarı her kask üreticisiyle iş yapıyor ve motosiklet dünyası artık buhar önleyici sistem olmadan yaşayamaz. Bahsedilmesi ihtiyaç duyulan bir diğer keyifli reel de, Pinlock sis önleyici vizörlerin dünyanın her yerine gönderilmek suretiyle Hollanda’da geliştirilip üretilmesidir.

Pinlock Nedir?

Pinlock vizör eklentisi, bir sünger gibi reaksiyon veren ve nemi etkili bir halde emen rutubet emici özelliklere haiz bir malzemeden yapılmıştır. Vizörlerin arasına sıkışan hava cebi, motosiklet kaskındaki iç sıcaklıklar için bir yalıtkan rolü görür.

Pinlock’un iç bölümü silikon bir boncuk ile kaplanmıştır ve Pinlock vizör eklentisi kask vizörüne takıldığında çift camlı bir pencere tipi tesir yaratır. Çift cam aynısı hususiyet ile birleşen bereketli emme özellikleri, Pinlock vizör eklentisi piyasadaki en etkili, dayanıklı ve makul fiyatlı buhar önleyici çözümdür.

Pinlock Nasıl Çalışır?

Pinlock sistemi, çift lensli kayak ya da snowboard gözlükleriyle aynı prensipte çalışır. Pinlock eklentisi, kendisi ile kalkanınızın içi arasında sızdırmaz bir hava odası oluşturur. Bu hava cebi, kalkanınızı, daha soğuk dış ısı ile kaskınızın içerisinde yarattığınız daha sıcak mikro iklim arasındaki farka karşı yalıtır. Fizik kullanımı, kalkan ve Pinlock arasındaki contanın hava geçirmez bulunduğunu varsayarak vizörünüzün sıklıkla buğusuz kalması gerektiği anlamına gelir.

Pinlock, suyun kalkanın içerisinde yoğunlaşmasını engel olan hidrofilik kaplamalardan çok daha kararlı ve dayanıklı bir çözümdür. Bu kaplamalar, kalkan yeni olduğunda harika bir iş çıkarırken, vakit içerisinde daha azca etkili hale gelirler – bilhassa de sıklıkla temizlemeniz gerekiyorsa. Buğu önleyici spreyler vardır, fakat bunlar hiç bir vakit fabrikada uygulanan kaplama kadar etkili ya da dayanıklı değildir.

Pinlock Nedir?

Bu, Pinlock’un her yönden üstün bir çözüm olduğu anlamına gelmez. Pinlock eki, kelimenin tam anlamıyla sizinle dış kalkan arasında giden ikinci bir mercek. Ekstra katman, bilhassa hava geçirmez bölmenin içerisinde leke ve toz varsa, fer iletimini ve netliği azaltabilir. Temiz ve lekesiz tutarsanız, aydınlık koşullarında olabildiğince net bir imaj elde edersiniz. Pinlock sisteminin buhar önleyici kaplamaya karşı solduğu gece koşullarında. İkinci mercek, arka lambalar gibi yanan nesnelerin “iki katını” görme eğilimindedir. Can sıkıcı olabilir, fakat buğulanmış bir vizörün tam görme bozukluğundan ziyade daha fazla dikkat dağıtıcıdır.

Pinlock sunan kasklar da daha pahalı olabilir. Çok azca müstahsil kutuda bir ek ile beraber Pinlock ahenkli kalkanlar sunarken, bazıları sadece Pinlock için hazır kalkan sunarak sürücüyü eki satın almaya bırakabilir. Bazen üreticiler Pinlock’a hazır kalkanları ayrı satarlar ve müşterinin her iki parçayı da satın almasını ve potansiyel olarak 100 $ ‘dan fazla masraf yapmasını gerektirir. Ben şahsen alaycı olmayı sevmiyorum fakat Pinlock yatırım hazırlamaya kıymet bir şey.

Pinlock Nasıl Takılır? – Pinlock Takma Klavuzu

Pinlock eklentiniz rutubet emici bir plastikten yapılmıştır. Pinlock eki üstündeki silikon conta, Pinlock lens ile kask vizörü arasında yalıtkan bir hava cebi oluşturur. Aralarına Pinlock eklentisinin takılacağı pimler eksantriktir, bu da pimin ekseninin tam anlamıyla merkezde olmadığı anlamına gelir. Bu, pimleri çevirerek Pinlock eki üstündeki gerilimi artırmanıza ya da azaltmanıza imkân tanır ve silikon contanın kusursuz bir halde oturmasını sağlar.

Lütfen aklınızda bulundurun! Pinlock eki, kask vizörüne göre çizilmeye karşı daha azca dirençlidir!

1. KURULUM

1) Kask üreticisinin talimatlarında gösterildiği gibi kask vizörünü kasktan çıkarın.
2) Kask siperini esnetin ve Pinlock lensi kask vizöründe sağlanan iki pim arasına yerleştirin. Kask kalkanının kavisli şeklini tekrar kazanmasına izin verin.
Pinlock eklentisindeki silikon conta, kask vizörü ile Pinlock eklentisi arasında rastgele bir yoğuşmanın oluşmasını önlemek için kask vizörüyle tam temas etmelidir.
Silikon conta, kask koruyucusuna tam anlamıyla temas etmiyorsa, lütfen “Lens gerginliğini ayarlama” paragrafından devam edin.
3) Koruyucu filmi Pinlock eklentisinden çıkarın. (Sarımsı renkte)
4) Kask siperini kaskın üstüne geri takın.

2. ÇIKARMA

5) Kask üreticisinin talimatlarında gösterildiği gibi kask vizörünü kasktan çıkarın.
6) Pinlock eklentisinde daha fazla stres kalmayıncaya kadar kask siperini dikkatlice esnetin. Pinlock eklentisini yerinden dikkatlice çıkarın.

3. TEMİZLEME

7) Pinlock eklentisini “ÇIKARMA” paragrafında gösterildiği gibi çıkarın.
Pinlock eklentisini ve kask vizörünü sadece hafifçe sıvı sabun, ılık su ve yumuşak nemli bir bezle temizleyin. Tekrar takmadan ilkin Pinlock eklentisinin ve kask vizörünün tabi kurumasını bekleyin. Lütfen aşındırıcı temizlik ürünleri ya da amonyak ya da alkol içeren sıvılar kullanmayın.

4. KESİCİ UÇ GERGİNLİĞİNİN AYARLANMASI

8. Pinlock eklentisini “ÇIKARMA” paragrafında gösterildiği gibi çıkarın.
9. Küçük star tornavida kullanarak pimleri dışarıdan çevirerek ayarlayın.
10. 2. adımı (KURULUM) tekrarlayın.

Pinlock ihtiyacınız var ve satın almak dilerseniz sizin için öneri edeceğim Kask İçin Yağmur Kaydırıcı ve Buğu Önleyici – Pinlock – Antifog isimli bu ürünü alabilirsiniz.

Pinlock Buhar Yapıyor Nasıl Çözebilirim?

Pinlock lensinizde sis oluştuğunda, Pinlock lens performansının en iyi durumda olmasından emin olmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

Mühür

Pinlock lens, vizörle hava geçirmez bir mühür oluşturmalıdır. Kask vizörünün dışından silikon contanın temas yüzeyine bakarak lensinizin sızdırmazlığını inceleyebilirsiniz. Temas yaması ince, koyu bir çizgi olarak görünmelidir. Hat kesintiye uğrarsa, sızdırmazlık optimum değildir. Pinlock lensiniz vizörün iç kısmıyla optimum temas durumunda değilse Pinlock lens ile vizör arasında rutubet birikebilir. Pinlock lensinizi sıkmak için, vizörünüzdeki pimleri, pimlerdeki gösterge (küçük oklar) daha fazla içeri bakana kadar çevirebilirsiniz. Bu, vizöre hava geçirmez contayı geri kazandıracak ve Pinlock lensin performansını artıracaktır. Pinlock lensi periyodik bakım gerektirecektir. Kullanımınıza ve koşullara bağlı olarak, ara sıra lensin sıkılması ve temizlenmesi gerekecektir. Pimlerin ayarlanması ile ilgili daha fazla malumat burada bulunabilir.

Havalandırma

Pinlock lens ile sürüş yaparken kask havalandırmanızı kullanmanız çok önemlidir. Bu, Pinlock lensin emdiği nemi özgür bırakmasına izin verir ve lensin doymasını önler.
Kask havalandırmasının örnek olarak bir fısıltı kiti ile azaltılmasının Pinlock lensinin performansını etkileyeceğini unutmayın. Kışın soğuktan kaynaklı kask havalandırmasını kapamak cazip gelebilir. Açık tutmanızı ve bunun yerine sıcak kalması için bir yün kullanmanızı öneri ederim.

Lensin Temizlenmesi

Diğer bütün saydam yüzeyler gibi, Pinlock lensinde lekeler ve toz parçacıkları olması olabildiğince yaygındır. Bununla birlikte, Pinlock lensini temizlemek harbiden çok kolaydır. Temizlemek için mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz. Vizörden daha azca çizilmeye karşı dayanıklı olduğu için Pinlock lensini dikkatlice temizlediğinizden emin olun. Pinlock lensinizin üstünde rastgele bir temizlik ürünü, sabun ya da su itici ürün kullanmayın, bu performansı düşürecektir.