Podcast Nasıl Yapılır? Podcast Nedir?

resim67896795
resim67896795

Podcast’ler son zaman olabildiğince tanınmış olmaya başladılar. İnsanların rastgele bir hususta düşüncelerini kaydedip paylaşması, alaka görmeye başladı. Bu durumun yaygınlaşmaya başlaması, birtakım sual işaretlerini de beraber getiriyor. Bu sual işaretlerinin oluşmasına niçin olan asli sorulardan birisi de podcast iyi mi yapılır oluyor.

Belirttiğimiz gibi podcast yayınları, olabildiğince yaygınlaşmaya başladılar. İnsanlar, hem podcast kaydı yapmaktan hem de bu yayınları dinlemekten eğlenmeye başladılar. Bu vaziyet da düzgüsel olarak podcast yayını sayısını çoğalttı. Fakat podcast yayınlarının iyi mi yapılacağını bilmeyen kişiler de mevcut. Bundan kaynaklı bu kişiler, gösterim yapmak isteseler de bu işin kendileri için zor olabileceğini düşünüp vazgeçiyorlar.

Bizler de bu yazımızda podcast yapma talebi bulunan ama bu işe iyi mi başlaması icap ettiğini bilmeyen kişiler için podcast iyi mi yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Ancak tabii ki bu suali yanıtlamadan ilkin podcast nedir, niçin bu kadar tanınmış olmaya başladı gibi sorulara cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep beraber dijital ortamda kendisinden bu kadar bahsettiren podcast’in ne işe yaradığını yakından inceleyelim.

İçindekiler

Podcast Nedir?

Podcast yayınları son zaman olabildiğince popülerleşmeye başladılar. Özellikle pandemi dönemiyle beraber sesli yayınlar ve podcast yayınları, insanların alaka odağı olmaya başladılar. Peki son zaman iyice popülerleşmeye başlayan podcast nedir, ne işe yarar?

Yazılı içerikler, bir zamanlar olabildiğince yaygınlardı. Birçok kişi, blog ve toplumsal medya platformları üstünden yazılı olarak görüşlerini paylaşıyordu. Fakat günümüzde bu vaziyet değişmeye başladı. Önceden YouTube gibi gösterim platformları pek yaygın değillerdi. Bundan kaynaklı insanoğlu görüntülü ya da sesli gösterim yapmak yerine yazılı olarak gösterim yapmayı tercih ediyorlardı.

Ancak artık web kullanıcıları, görüşlerini yazıyla paylaşmak yerine görüntülü ya da sesli olarak paylaşmayı tercih ediyorlar. Bu noktada da devreye podcast yayınları giriyor. Çünkü podcast yayınları, insanların sesli olarak bir konudaki görüşlerini paylaştıkları asli teknik diyebiliriz.

Podcast Nedir

Podcast kavramı, iPod ile beraber insanların hayatına girmeye başladı. Bilindiği suretiyle bir zamanlar iPod modelleri olabildiğince yaygındı. Bu cihazlarda yer edinen medya oynatıcılar, teknolojiseverlerin yoğun ilgisini çekiyordu. Podcastler de alaka çeken özelliklerden birisiydi. iPod cihazlarla ahenkli hale getirilen podcastler, hızlıca yoğun alaka gördüler.

Bundan kaynaklı Apple, bir atılım yaparak 2005 senesinde iTunes yazılımı için podcast desteği geliştirdi. iTunes’un podcast desteği, podcast yayınlarına daha fazla insanoğlunun erişmesini sağladı. Bunun devamında ucuz ekipmanlarla gösterim yapmak isteyen kişiler, birden podcastlere alaka göstermeye başladılar. Çünkü radyo, tv gibi ortamlarda gösterim yapmak hem maliyetli hem de ustalaşmış ekipmanlar gerektiriyor. Ancak podcast yayıncılığı ise olabildiğince kolay bir halde yapılabiliyor.

Peki podcast iyi mi yapılır? Podcast yayıncılığı yaparken nelere dikkat edilmeli? Günümüzde bir çok kişi, podcast yayınlarına yoğun alaka gösteriyor. Ancak bu kişiler, sıklıkla bir podcast yayının iyi mi yapıldığını bilmiyorlar ve olabildiğince merak ediyorlar. Yazımızın devamında sizler için podcast iyi mi yapılır sorusuna ayrıntılı bir halde cevap vermeye çalışacağız.

Podcast Nasıl Yapılır?

Birçok kişi, podcast yayıncılığı yapmanın zor bir iş bulunduğunu düşünür. Bunun asli sebebi, işin içerisinde kayıt ve yayıncılık işlemlerinin olmasıdır. Fakat gelişen teknolojiyle beraber bir mikrofon ve web bağlantısı olan bir aygıt sayesinde bile podcast yayıncılığı yapabilirsiniz.

Bu noktada öncelikle iyi mi bir kesime hitap etmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer geniş çaplı kitlelere ulaşmak istiyorsanız birazcık daha ustalaşmış bir yol izlemeniz gerekecek. Tabii ki kolay ekipmanlarla da geniş çaplı kitlelere ulaşan yayıncılar mevcut. Fakat ses kalitesi çok yüksek, dinleyicileri teknik açıdan fanatik bırakacak yayınlar yapacağım diyorsanız bu aşamada mevzuya birazcık daha profesyonelce yaklaşmanız sizi amacınıza daha kolay ulaştıracaktır.

Donanım kısmında ise öncelikle kullanacağınız mikrofona karar vermeniz gerekiyor. Ses kaydının olduğu bir işlemde mikrofon şayet olmazsa olmazdır. Bundan kaynaklı podcast yayıncılığına başlamadan ilkin hangi mikrofonu kullanacağınıza karar vermeniz lazım. Bu noktada aslında yayıncılık hayatınıza başlamadan ilkin iyi mi bir kesime hitap edeceğim sorusuna verdiğiniz yanıt, mikrofon seçiminizde size destek olacaktır.

Podcast Nasıl Yapılır

Çünkü podcast yayıncılığı, kolay bir mikrofona haiz olan kulaklıklarla bile yapılabilirken birtakım zaman da stüdyolarda kullanılan ustalaşmış mikrofonların kullanımını gerektiriyor. Eğer ben ufak çaplı adım atmak isterim bu yüzden ses kalitesinin benim için çok önemi yok diyorsanız kolay bir mikrofonla yola başlamanız sizin için kafi olacaktır.

Tabii ki bu mikrofonun ses kayıt kalitesinin muayyen bir seviyenin üstünde olması gerekiyor. Her ne kadar ufak çaplı bir yayıncı olmayı hedefleseniz de podcast yayıncılığında ses kalitesi çok önemlidir. Bundan kaynaklı cızırtılı ya da kopuk ses kayıtları yapan mikrofonlar, yayıncılık hayatınızda sizlere hayal kırıklığı yaşatabilirler. Eğer hangi mikrofonun sizin için doğru olduğuna karar veremediyseniz sizler için hazırladığımız mikrofon önerileri listemize göz atabilirsiniz.

Podcast Kaydı için Hangi Yazılım Kullanılmalı?

Podcast kaydı hazırlamaya karar verdiğinizde öncelikle bir mikrofon edinmeniz gerektiğine değindik. Daha sonra tabii ki bu mikrofonu bağlayacak bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bu noktada mobil cihazlar yerine bilgisayar üstünden gösterim yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü mikrofon ve aygıt tarzı kadar ses kaydı yapacağınız program da olabildiğince önemli.

Bilgisayarlar için tasarlanan ses kayıt yazılımları, sıklıkla mobil platformlarda bulunan ses kayıt cihazlarından daha başarılılar. Bunun yanı sıra bilgisayarlarda yer edinen yazılımlar, kullanıcılarına daha fazla hususiyet sunuyorlar desek yanlış olmayacaktır.

Bu noktada kullanacağınız aleti seçtikten sonra sıra ses kaydı için kullanacağınız yazılımı seçmeye geliyor. Bilgisayarda ses kaydı hazırlamaya karar verdiyseniz kullanabileceğiniz program sayısı olabildiğince fazla. Podcast yayınlarının tanınmışlığının artmasından sonra piyasada yer edinen ses kayıt yazılımlarının sayısı da artmaya başladı.

Podcast Kaydı için Hangi Yazılım Kullanılmalı

Piyasada ücretli ve bedava olmak suretiyle muhtelif ses kayıt yazılımları mevcut. Eğer “küçük çaplı bir podcast yayıncısı olacağım, ses üstünde gayet fazla düzenleme yapmayacağım” diyorsanız bedava yazılımlar sizler için kafi olacaktır. Bu noktada sizlere öneri ettiğimiz yazılımların başlangıcında Audacity ve Anchor geliyor. İki program da bedava olarak kullanıcılarına muhtelif ses kayıt ve düzenleme özellikleri sunuyor.

Ayrıca Mac kullanıcısıysanız GarageBand programı da podcast için ses kaydetme mevzusu ile ilgili işinizi fazlasıyla görecektir. Düşük bütçeyle podcast hazırlamaya başlayacaksanız bedava bir ses kayıt yazılımı kullanmanız daha doğru olacaktır.

Profesyonel bir gösterim yapmak istiyorsanız daha fazla özelliğe haiz olan ücretli yazılımları kullanmanızı öneri ediyoruz. Bu noktada da bizim tercihimiz Adobe Audition oluyor. Çeşitli mevzularda kullanıcılarına hizmet veren Adobe, ses kayıt ve düzenleme mevzusu ile ilgili da Audition uygulamasıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Ses kaydının yanı sıra ustalaşmış bir halde kayıtları da tanzim etmek isterim diyenler için Audition olabildiğince iyi bir tercih olacaktır. Adobe Audition uygulamasını muayyen bir müddet bedava olarak deneyebiliyorsunuz. Daha sonra programı kullanabilmek için aylık ya da senelik paketlerden birisine abone olmanız gerekiyor.

Kayıt için Stüdyo Ortamı Şart mı?

Mikrofonunuzu hazırladınız, kayıt yapacağınız aygıt ve program da hazır bunun üstüne peki bu kayıtları nerde yapacağım diye merak edeceksinizdir. Birçok kişi, podcast yayını yapabilmek için stüdyo tarzı bir ortama haiz olması icap ettiğini düşünüyor. Bu noktada bu insanoğlu mutlaka haklı ya da haksız demek doğru olmayacaktır. Çünkü kayıt sırasında gereksinim duyacağınız ortamı, iyi mi bir kayıt yapmak istediğiniz belirleyecek.

Eğer çok ustalaşmış bir podcast yayını yapmayı düşünmüyorsanız ev ortamında kayıt yapmanız etkin bir netice almanıza mani olmayacaktır. Bu noktada tabii ki fonda gürültü olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kolay ekipmanlar kullanmayı tercih ettiyseniz, gürültüsüz bir ortamda kayıt yapmanız daha doğru olacaktır.

Kayıt için Stüdyo Ortamı Şart mı

Fakat ustalaşmış bir yayıncı olmak istiyorsanız ses kalitesi çok mühim olacaktır. Bu noktada ev ortamında ne kadar sessiz bir ortam yaratırsanız yaratın ses kalitesinde ufak da olsa düşüşler olacaktır. Profesyonel bir yayında bu mevzuya dikkat etmek olabildiğince önemli. Bundan kaynaklı şayet “profesyonel bir yayıncı olacağım” diyorsanız stüdyo gibi sesten yalıtılmış bir ortamda çalışmanız alacağınız netice bakımından sizi daha sevinçli edecektir.

Stüdyo mevzusu gibi bir öbür dört gözle beklenen mevzu da POP filtresi kullanmanın lüzumlu olup olmadığı oluyor. Bu noktada yanıtı gene hedefleriniz belirliyor. POP filtresi, ses kalitesi bakımından daha etkin sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bundan kaynaklı şayet bütçe mevzusu ile ilgili bir sorun yaşamayacaksanız tabii ki POP filtresi kullanmanız podcast kalitenizi artıracaktır.

Ancak kısıtlı bir bütçeniz var ise ve “ben çok geniş kitleleri hedeflemiyorum yalnızca düşüncelerimi transfer etmek için podcast yayını yapmayı düşünüyorum” diyorsanız POP filtresi olmadan da gösterim yapabilirsiniz.

Podcast Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok teknoloji kullanıcısı, podcast imal sürecini olabildiğince hafife almaktadır. İnsanlar, kolay işlemler ile podcast kaydedebileceklerini düşünmektedirler. Bu görüşle yola çıkan bir çok podcast yayıncısı, süreç sonunda hayal kırıklığı ile karşılaşmaktadırlar. Çünkü podcast yaparken dikkat edilmesi gereksinim duyulan bir çok niçin mevcut.

Podcast yaparken dikkat edilmesi gereksinim duyulan ilk nokta podcastin amacı olmalı. Yani yayıncılar, öncelikle ustalaşmış mi yoksa amatör mü gösterim yapacaklarına karar vermeliler. Bu noktada yayıncıların hedefi, podcast kayıt sürecini direkt olarak etkilemektedir.

Çünkü ustalaşmış gösterim hazırlamaya kabul eden kişiler, kaliteli ekipmanlar kullanmak halinde kalmaktadırlar. Bunun yanı sıra amatör, yani yalnızca muayyen kitlelere hedef edecek podcast yayını yapmayı düşünen kişiler daha amatör ekipmanlarla kanallarını rahatlıkla yapabilmektedirler.

Podcast yaparken dikkat edilmesi gereksinim duyulan bir öbür nokta yayınların paylaşılmış olduğu platform olmaktadır. Günümüzde podcast dinleyicileri, YouTube ve Spotify üstünden gösterilen podcastlere yoğun alaka göstermektedirler. Bunun yanı sıra birtakım platformlar ise daha azca tercih edilmektedir. Bundan kaynaklı podcast yayıncıları, podcastlerinin ayrım edilmesini istiyorlarsa dinleyicilerin çok olduğu platformları tercih etmeleri gerekmektedir.

Son olarak podcastin içeriği, podcast yayıncılarının maksimum dikkat etmeleri gereksinim duyulan unsurların başlangıcında gelmektedir. Çünkü podcastler, uzunlukları gereği insanların muayyen vakitlerini almaktadır. Bundan kaynaklı insanlar, vakitlerini içerisinde ne olduğu boş olan podcastlere ayırmak istememektedirler. Podcast çekmeye karar verdiyseniz öncelikle podcastinizin konusunu belirlemelisiniz.

Sonrasında seçmiş olduğunuz mevzu ile ilgili ayrıntılı araştırmalar yaparak mevzu ile ilgili kafi bilgiye haiz olduğunuzdan emin olmalısınız. Son aşamada da edindiğiniz bilgileri, etkili bir konferans tarzıyla dinleyicilerinize aktarmalısınız. Tabii ki podcast mevzusu seçerken söyleşi tarzında podcast içerikleri de kurmayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada konferans tarzınızın büyük ehemmiyet taşıdığını unutmamanız gerekmektedir.

Podcast Yayın Platformları Nelerdir?

Ses kaydı için makul ortamı sağladınız, donanımlarınız hazır. Daha sonra ses kaydınızı da yaptınız. Şimdi ise sıra yapmış olduğunuz kaydı yayınlamaya geldi. Bu noktada yayıncılar birazcık tereddütte kalabiliyorlar. Çünkü piyasada podcast yayını yapılmasına imkân elde eden bir çok platform mevcut. Bundan kaynaklı yayıncılar da dinleyiciler de hangi platformu kullanacaklarından emin olamıyorlar.

İlk olarak ses kaydıyla ilgili teknik kısımları bitirdikten sonra podcast dosyanızı yayına hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de tabii ki tanıtımda kullanacağınız bir resim belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada sade ama göze çarpan bir kapak saptamanızı öneri ediyoruz. Daha sonra dosyanızı son haline getirdikten sonra gösterim yapacağınız platformu seçmeniz gerekiyor. Sizler için yazımızın devamında etkin podcast yayınlama platformlarından bahsedeceğiz.

Spotify

Listemizin ilk sırasında Spotify yer alıyor. Spotify, en büyük dijital gösterim platformlarının başlangıcında geliyor. Podcast yayıncıları, kayıtlarını Spotify üstünden yayınlayabiliyorlar. Tabii ki bir çok platform gibi Spotify da yayıncılara birtakım koşullar sunuyor.

İlk olarak Spotify podcast yayıncısı hesabı açmanız gerekiyor. Daha sonra bu hesap üstünden 200 MB boyutu aşmayan kayıt dosyalarını paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca Spotify, podcasty kayıtlarını muayyen bir standartta tutmak adına muayyen bir nitelik aralığındaki kayıtların yüklenmesine izin veriyor.

Spotify üstünden podcast yayınlarınızı paylaşmak istediğinizde platform, sizden podcast yayınlarının RSS adresini istiyor. RSS adresini alabilmek için rastgele bir podcast hosting servisini kullanmanız gerekiyor. Bunun yerine şayet kendi siteniz mevcutsa bu site üstünden de podcast kayıtlarınız için RSS adresi alabilirsiniz. RSS hosting servisi için Spreaker, Buzzsprout gibi platformları kullanabilirsiniz.

Spotify, hem tanınmış olmasıyla hem de sunmuş olduğu özelliklerle podcast yayıncıları için tercih edilebilecek en etkin platformların başlangıcında geliyor diyebiliriz.

Google Podcast

Podcast yayını için kullanabileceğiniz bir öbür platform da Google Podcast oluyor. 2018 senesinde hizmet vermeye başlayan Google Podcast, en etkin podcast yayınlama platformlarının başlangıcında geliyor. Google, bu hizmeti öncelikle Android kullanıcıları için geliştirdi. Fakat Google Podcast, günümüzde daha geniş çaplı bir halde kullanılabiliyor.

Google Podcast üstünden podcast yayını yapmak dilerseniz izlemeniz gereksinim duyulan adımlar Spotify ile olabildiğince benzer. İlk olarak podcast kaydınız için bir RSS adresi edinmeniz gerekiyor. Bu noktada bahsetmiş olduğumuz gibi Spreaker, Buzzsprout gibi platformlar üstünden basitçe RSS adresi edinebilirsiniz.

Daha sonra Google Podcast Yayıncı hesabından RSS adresi ile beraber podcast kaydınızı yapmanız lazım. Google, podcast kaydı yapılırken yüklemek istediğiniz yayının size ait olup olmadığını öğrenmek istiyor. Bundan kaynaklı birtakım doğruluğunu sağlama seçenekleri ile yüz yüze kalabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız podcast rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için podcast nelerdir ve podcast iyi mi yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra piyasada bulunan tanınmış podcast gösterim platformlarına da değindik. Hazırlamış olduğumuz rehber vasıtası ile podcast yayınlarınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Hatta içeriğimizde podcast yayınlarınızı iyi mi paylaşabileceğinize de değindik. Böylece oluşturmuş olduğunuz podcast içeriklerini, dinleyicilerinizle buluşturabilirsiniz.

Sizler de podcast yapma süreci hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.