PSP Oyunlarını PSP Emülatörü ile PC’de Oynamak

PSP bir döneme damga vurmuş taşınabilir video oyun konsoluydu, son zaman bu popülerlik gitmiş olsa da o dönemde oynanmak isteyen oyunları oynayamamanın vermiş olduğu hasreti PSP Emülatörü ile giderebileceğiz.

Hem dizayn hem de işlevsellik olarak PSP Oyunlarını PC’de Oynamak için alanında ki en iyi emülatörü bu makalemizde ele alacağız: bu emülatörümüzün ismi PPSSPP

Neler Okuyacaksınız? →

PSP Oyunlarını PC’de Oynamak

PPSSPP PSP oyunlarını PC’de oynamak ve hatta Android’den Blackberry’e kadar aklımıza gelecek her çeşit platformda oynamanıza imkân elde eden bu emülatör birçok açıdan işimize yaramakla beraber kolaylıkta sağlayarak hoşunuza gidecektir.

PPSSPP PSP Emülatörü PC Sürümü Kurulumu Ve Kullanımı

  1. PPSSPP pc sürümü kurulumu için ilk önce PPSSPP bağlantısını izleyerek emülatörümüzü indiriyoruz. Şuan 1.3 sürümü çıkmış en aktüel sürümü indirmeniz sizin için iyi olacaktır. Daha eski sürümler hatalarla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir.
  2. PPSSPP pc sürümü kurulumu için lüzumlu olan indirmeyi alakalı bağlantıdan indirdikten sonra emülatörümüzü PC’ye kuruyoruz kurulum yapıldıktan sonra bir emülatöre göre hoş bir monitör karşılayacaktır bizi. Kurulum sonrası emülatörümüzün kullanıcı arayüzü üzerinden, dilerseniz File/Open diyerek PSP görüntü dosyanızı uygulamaya gösteriyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gerek husu görüntü dosyamızın uzantısı olacaktır. İmaj dosyamız .cso ya da .iso olmak halinde aksi uzantıları çalıştırmamakta emülatör.
  3. PPSSPP emülatörümüzü kurduk herşey hoş peki denetim işi iyi mi olacak. Buda oldukça basit bir halde sağlanmakta yapılması ihtiyaç duyulan emülatör arayüzümüz üstünde bulunan Game Settings / Control Mapping seçeneklerinden ayarlama yapmaktır.
  4. PPSSPP PC sürümü için performans problemi yaşanır ise yapılması ihtiyaç duyulan ise şu olacaktır; VSync açmak ve Rendering Modunu değiştirmek. Bu yapılacak iki ayar performansa tesir edecek derecede bir ayrım kazandıracaktır.

PPSSPP Gold Nedir?

PPSSPP GOLD emülatörümüzün Gold sürümü fakat mevcut sürümden hiç bir farkı yok diyebiliriz yalnızca yapımcıya yardımcı vermek isteyenler için tasarlanmıştır. PPSSPP emülatörünü denedikten sonra yapımcıya yardımcı vermek isteniyor ise almak isteyebilirsiniz.