PTT E Devlet Şifresi Alma (Devlet Şifresi Nasıl Alınır?)

PTT e devlet şifresi alma prosedürünü basit bir halde yapabilirsiniz.

Ülkemizde bir oldukça şeyi web üstünden halledebiliyoruz. Teknolojiyi iyi kullanan ülkelerden biri şeklinde de E devlet üstünden neredeyse bütün işlerimizi yapabiliyoruz.

Tabi birtakım yurttaşlarımız daha e devlet şifresini almadı, bilhassa pandemiden dolayı, peki e devlet şifresi iyi mi alınır? web üzerinden, internetten ilk defa iyi mi alınır, derhal bakalım.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifresini birçok yolla alabilirsiniz. Ptt’den, web üzerinden, çevrimiçi olarak, web bankacılığı ile de alabilirsiniz. Hepsine bakalım.

E devlet şifresi alınır Ptt

Herhangi bir PTT yerine gidip hüviyet ibrazı ve şahsen müracaat yapmış olduğunuz takdirde e devlet şifresi verilmektedir. verilmektedir.

Bu arada gizyazı ilk alındığında PTT tarafınca prosedür harcaması olarak 2 TL öğrenim edilmektedir.

Diğer taraftan ise ilk şifreden sonrasında rastgele bir sebeple PTT’den alınacak her gizyazı için ilaveten 4 TL ücret ödenmektedir. Her bir gizyazı için ödenen ücret bir defaya mahsustur.

İLGİLİ HABER

E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Alabilirim? [Kolay Yöntem]

E devlet şifresi alınır web üzerinden

E devlet şifresini rastgele bir ptt şubesine gitmeden almanız mümkündür. Yani çevrimiçi olarak şifrenizi edinebilirsiniz. Tabi bunun için web bankacılığı kullanıyor olmanız gerekmektedir.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yapın. Şifre olmadan doğrudan e-Devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Burada e devlet şifresini oluşturabilirsiniz.

Yani burada e devlet şifresi iyi mi alınır ilk defa diyorsanız, bunu rahatlıkla web bankacılığı üstünden yapabilirsiniz. Ayrıca telefondan veya bilgisayardan ayrım etmez birçok şifreyi alabilirsiniz.

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

15 yaşını doldurmuş T.C vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üstünde T.C hüviyet numarasının bulunmuş olduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, geçişlik ve ehliyet, avukat hüviyet kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı hüviyet kartları, süresi dolmamış (geçerli) çabalama izin kartı) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan şahıs vasıtasıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır).

Ayrıca müracaat yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e Devlet kapısı şifrelerini alabilirler.

Diğer taraftan mahkeme kararıyla kendine vasi belirleme edilmiş kişiler vasileri vasıtasıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Son olarak ise bu durumlar harici başkaları adına gizyazı alımı olası değildir.