PUK Kodu Öğrenme – 2022

resim68592101
resim68592101

SIM kartları, teknoloji kullanıcılarının GSM hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamaktadırlar. Uluslararası mobil abone kimliği elde eden bu kartlar, bunun yanı sıra numara depolama gibi özelliklere de sahiptirler. Bundan kaynaklı SIM kartlarının güvenliği büyük ehemmiyet taşımaktadır. GSM şirketleri de SIM kartlarını koruyabilmek için PUK kodlarını kullanmaktadırlar. Bu kod, bazen lüzumlu olduğundan PUK kodu öğrenme şekilleri nelerdir diye merak edebilirsiniz.

PUK kodları, yanlış PIN kodlarının girilmesinden kaynaklı bloke olan SIM kartları için olabildiğince önemlidir. Bundan kaynaklı sizler için hazırladığımız bu rehberimizde Türkiye’de maksimum tercih edilen operatörler olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un SIM kartları için PUK kodunu iyi mi öğrenebileceğinizi anlatacağız. Fakat PUK kodu öğrenme yöntemlerini açıklamadan ilkin PUK kodu nelerdir sorusuna yanıt vermek daha doğru olacaktır.

İçindekiler

PUK Kodu Nedir?

SIM kartları, insanların GSM hizmetlerinden faydalanabilmelerini elde eden araçlardır. GSM şirketleri, SIM kartları üstünden kullanıcılarına internasyonal geçerliliği bulunan numaralar vermektedirler. Bu sayede insanlar, bu numaralar üstünden GSM hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

SIM kartları, numara sağlamanın yanı sıra barındırdığı depolama kapasitesi vasıtası ile numara kaydetme hizmeti de vermektedir. Bundan kaynaklı SIM kartının güvenliğini sağlamak, teknoloji kullanıcıları için önemlidir. GSM operatörleri, SIM kartlarının korumak için temelde PIN ve PUK kodlarını kullanmayı tercih ediyorlar.

PIN kodları, operatörler tarafınca belirlenen ve daha sonra SIM kartı sahibi tarafınca değiştirilebilen kodlardır. Bu kodlar, GSM şirketinin kullanıcılarına vermiş olduğu SIM kartı paketinde yer almaktadır. Kullanıcılar, pakette yer edinen bu kodları, sonra telefon ayarlarından değiştirebilmektedirler.

Bunun yanı sıra PUK kodu, Personal Unlocking Key, ise şahsi kilit açma anahtarı anlamına gelmektedir. Bu kodlar, PIN kodlarının bloke olduğu anlarda devreye girmektedir. Yani SIM kartınızın PIN kodunu açmaya çalıştığınızı varsayalım. Bu noktada üç denemeden fazla yanlış PIN kodunu girerseniz SIM kartınız güvenliğiniz için bloke olacaktır. SIM kartınız yanlış PIN kodundan kaynaklı bloke olduysa blokeyi kaldırabilmek için PUK kodlarını kullanmanız gerekmektedir.

PIN kodlarıyla PUK kodlarının en büyük farkı, PUK kodlarının değiştirilemiyor olması oluyor. Yani SIM kart sahipleri, PIN kodları gibi PUK kodlarını da kendileri telefonları üstünden direkt olarak belirleyemiyorlar. PUK kodunun kaybedilmesi halinde yeniden öğrenilebilmesi için GSM şirketiyle iletişime geçmek gerekiyor. GSM şirketleri, kullanıcılarının korumak için kendiliğinden belirlenen PUK kodlarını kullanıyorlar.

Eğer PIN kodu blokesiyle karşı karşıyaysanız bu durumda PUK kodunu maksimum 10 kere yanlış girebilme hakkınız var. PUK kodlarınızı da 10 denemeden fazla yanlış girerseniz bu durumda SIM kartınız tamamiyle bloke olacaktır. Bu durumda da SIM kartınızı yenilemeniz gerekecektir.

GSM şirketleri, PUK kodlarını SIM kartı paketi üstünde kullanıcılarıyla paylaşıyor. Fakat SIM kartınızın paketini kaybettiyseniz bu durumda alternatif yöntemlerle PUK kodlarınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Operatörlere göre PUK kodlarını şu yöntemlerle öğrenebilirsiniz:

Türk Telekom PUK Kodu Öğrenme

Türk Telekom, Türkiye’de maksimum tercih edilen GSM operatörlerinden birisidir. Şirket, faturalı ve faturasız telefon paketleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Türk Telekom hizmetlerinden faydalanan kişiler, PUK kodlarını unutabiliyorlar.

Türk Telekom PUK Kodu Öğrenme

Türk Telekom’dan SIM kartınızı satın aldığınız vakit sizlere verilen paket üstünden PUK kodlarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ancak uzun süre ilkin aldığınız SIM kartları için SIM kartı paketinizi çöpe atma ya da yitirme ihtimaliniz olabildiğince yüksektir. Bundan kaynaklı şayet bu pakete erişim sağlayamıyorsanız Türk Telekom SIM kartınızın PUK kodu öğrenme prosedürünü şöyle gerçekleştirebilirsiniz:

  • Türk Telekom, uzun süredir mobil, internet ve tv hizmetlerini tek bir dijital platform üstünden sağlıyor. Bu doğrultuda Türk Telekom SIM kartınızın PUK kodunu öğrenmek için öncelikle Türk Telekom Online İşlemler’e erişmeniz gerekiyor. Daha sonra bu platformda, mobili seçerek devam ediyoruz. Türk Telekom Online İşlemler’e erişim sağlayabilmek için çevrimiçi hizmetler şifrenizin bulunması gerekiyor. Bunun için de SIM kartınız bloke olmadan ilkin Türk Telekom Online İşlemler şifrenizi oluşturmalıydınız.
  • Türk Telekom Online İşlemler’e erişim sağladıktan sonra karşımıza çıkan seçeneklerden “Kişisel Bilgilerim”i seçerek devam ediyoruz. Daha sonra oluşturulan başlıklardan “PUK Bilgisi” seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra PUK1 ve PUK2 kodlarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer Türk Telekom Online İşlemler şifreniz bulunmuyorsa bu durumda PIK kodunuzu öğrenmek için Türk Telekom müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekecektir.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme

Turkcell, geliştirmiş olduğu dijital işlemlerle kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Şirket, dijital işlemler merkezinden kullanıcılarına paket değişikliğinden satmaca ödemeye kadar çoğu hizmet sağlıyor. Bunun yanı sıra Turkcell kullanıcıları, Turkcell internet sitesi üstünden PUK kodlarını da öğrenebiliyorlar. Turkcell SIM kartlarının PUK kodunu öğrenmek için şu adımları takip etmeniz kafi olacaktır:

  • Turkcell PUK kodunu öğrenmenin ilk yöntemi, Turkcell hesabına giriş yapmaktır. Türkiye’nin maksimum kullanılan GSM şirketlerinden birisi olan Turkcell, dileyen kullanıcılarına çevrimiçi hesap oluşturmaktadır. Bu hesap üstünden Turkcell kullanıcıları, muhtelif işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Turkcell hesabınızla PUK kodlarınızı öğrenebilmek için Turkcell internet sitesi ya da uygulaması üstünden giriş yapmanız kafi olacaktır.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “İşlemler” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında oluşturulan seçeneklerden “Hat Ayarlarım”ı seçerek devam ediyoruz. Hat ayarlarımı seçtikten sonra Turkcell, hattınızla ilgili muhtelif detayları sunacaktır. Buradan “PUK Kodu” seçeneğine tıklıyoruz. Bu aşamada Turkcell SIM kartınızın PUK kodlarını görüntüleyebilirsiniz.
Turkcell PUK Kodu Öğrenme

Turkcell hesabınıza giriş yapabilmek için SIM kartınız üstünden gizyazı oluşturmanız gerekiyor. Eğer SIM kartınız bloke olmadan ilkin gizyazı oluşturmadıysanız hesabınıza giriş yapamayabilirsiniz. Bu durumda Turkcell PUK kodunuzu öğrenebilmek için alternatif tekniği aşağıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz:

  • Turkcell, hesap şifresi bulunmayan kullanıcıları için yardım merkezi üstünden de PUK kodu sorgulama aracı sunuyor. Bunun için öncelikle Turkcell Yardım Araçları sayfasına erişmeniz gerekiyor. Sonrasında yardım araçları içinden “PUK Kodu Öğrenme”yi seçerek devam ediyoruz. Turkcell PUK kodu sorgulama aracına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Turkcell SIM kartı PUK kodlarınızı T.C. Kimlik No ya da SIM kartı bilgilerinizle sorgulayabiliyorsunuz. SIM kartı bilgilerinizle PUK kodlarınızı öğrenebilmek için telefon ve SIM kartı numaralarınızı kullanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra telefon, T.C. hüviyet numarası ve doğum zamanı bilgilerinizle de aynı monitör üstünden PUK kodlarınıza erişim sağlamanız mümkün.

Vodafone PUK Kodu Öğrenme

Türkiye’de maksimum kullanılan GSM operatörlerinden bir öteki Vodafone olmaktadır. Uzun sürerdir Türkiye’de hizmet veren Vodafone, faturalı ve faturasız paketleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu paketler üstünden Vodafone, maksimum mobil aboneye haiz olan operatörlerden birisidir. Vodafone kullanıcıları, PUK kodu bilgilerine SIM kartlarını aldıkları vakit kartın bulunduğu paketten erişim sağlayabilmektedirler.

Ancak SIM kartı bilgilerinizin bulunduğu bu paketi çöpe attıysanız ya da kaybettiyseniz Vodafone, değişik yöntemlerle de PUK kodlarınızı öğrenebilmenizi sağlıyor. Vodafone SIM kartlarının PUK kodu öğrenme prosedürünü şu adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz:

  • Vodafone PUK kodunuzu öncelikle Vodafone Yanımda üstünden öğrenebilirsiniz. Bu noktada Vodafone Yanımda’yı kullanabilmek için daha önceden SIM kartınız ile gizyazı oluşturmanız gerekiyor. Aksi takdirde bu platforma giriş yapmanız olası değil. Vodafone Yanımda hesabınıza giriş yapabildiyseniz daha sonra menüden “Hat Ayarları” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
  • Hat ayarları sayfasında, PUK kodu karşımıza çıkmaktadır. Buradan PUK kodu seçeneğine tıkladıktan sonra Vodafone SIM kartınızın PUK kodu bilgilerine rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.
Vodafone PUK Kodu Öğrenme

SIM kartınızın bloke olduğu durumlarda Vodafone Yanımda’ya erişim sağlamak çok basit olmamaktadır. Bundan kaynaklı Vodafone, kullanıcılarına alternatif bir PUK kodu sorgulama hizmeti de vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak için şunları yapmalısınız:

  • Vodafone SIM kartınızın PUK kodunu öğrenebilmek için öncelikle Vodafone Yardım sayfasına erişim sağlamanız gerekiyor. Daha sonra bu sayfa üstünde yer edinen “PUK kodu sorgulama” aracını kullanmalısınız. Vodafone PUK kodu sorgulama aracına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Vodafone PUK kodunuzu, T.C hüviyet ya da SIM kartı numaranız ile sorgulayabilirsiniz.
  • Açılan ekranda T.C hüviyet numarası ve SIM kartı numarası ile sorgulama seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Burada hangi bilginizle PUK kodunuzu öğrenmek istediğinizi seçmelisiniz. T.C. hüviyet numarası ile PUK kodunuzu öğrenebilmek için T.C hüviyet ve telefon numaranızın yanı sıra doğum tarihinizi de girmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra SIM kartı numarası ile sorgulama yapabilmek için SIM kartı ve telefon numaranız kafi olacaktır.

PUK Kodu: Sıkça Sorulan Sorular

PIN kodu ve PUK kodu aynı mı?

PIN kodu, SIM kartı kullanıcıları tarafınca sonradan değiştirilebilen ve kaldırılabilen kodlardır. Bunun yanı sıra PUK kodları ise GSM şirketleri tarafınca kendiliğinden belirlenen ve SIM kartı paketleri üstünden kullanıcılarla paylaşılan kodlardır. PIN kodları, SIM kartını kullanabilmek için kullanılırken PUK kodları ise PIN kodlarının hatalı girilmesi halinde SIM kartı blokesinin kaldırılması için kullanılmaktadır.

PUK kodu kaç kere girilebilir?

SIM kartlarının PUK kodlarını maksimum 10 defa yanlış girme hakkına sahipsiniz. 10 denemeden fazla yanlış PUK kodu girerseniz SIM kartınız tamamiyle bloke olacaktır. Bu durumda SIM kartının açılması genelde olası olmadığı için GSM operatörünüzden yeni SIM kartı istek etmek halinde kalabilirsiniz.

PUK kodu iyi mi öğrenilir?

GSM şirketleri, SIM kartlarının PUK kodlarını SIM kartı paketleri üstünden kullanıcılarıyla paylaşmaktadırlar. Ancak şayet SIM kartınızın paketine erişim sağlayamıyorsanız operatörünüzün sunduğu çevrimiçi araçlar ya da müşteri hizmetleri üstünden PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz. PUK kodunuzu öğrenebilmek için SIM kartı ve T.C. hüviyet numaranızı kullanmanız gerekebilir.

Genel Değerlendirme

SIM kartlarının güvenliği için PIN ve PUK kodları kullanılmaktadır. PIN kodları, şahsi hüviyet numarası anlamına gelmektedirler. Bu kodlar, SIM kartları için ilk etapta GSM şirketleri tarafınca belirlenmektedir. Fakat SIM kartı sahipleri, sonra bu kodları değiştirebilmektedirler. Bazı durumlarda insanlar, SIM kartlarının PIN kodlarını unutabiliyorlar. SIM kartları, üçten fazla yanlış PIN kodu girildiğinde emniyet için bloke olmaktadırlar. Bloke edilen SIM kartını aktifleştirebilmek için de PUK kodu, şahsi kilit açma anahtarı, kullanılmaktadır.

GSM şirketleri, SIM kartlarının PUK kodlarını SIM kartı paketleri üstünde kullanıcılarıyla paylaşıyorlar. Ancak teknoloji kullanıcıları, bu kodları genelde önemsemedikleri için saklamıyorlar. Bunun kararında SIM kartı blokesiyle karşılaşılmış olduğu vakit PUK kodu öğrenme şekilleri merak edilmektedir.

PUK kodlarının hayli kaybedilmesi ve merak edilmesinden kaynaklı GSM şirketleri, dijital platformları ve müşteri hizmetleri vasıtasıyla kullanıcılarına PUK kodu öğrenme hizmeti sağlıyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone SIM kartları için PUK kodu öğrenme şekillerinden bahsettik. Böylece rehberimize göz atarak bloke olan SIM kartınız için PUK kodunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız ayrıntılı bilgiler içeren PUK kodu rehberimiz burada sona eriyor. PUK kodları hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.