Qualcomm Yeni Akıllı Saat İşlemcilerini Tanıttı

resim39047755
resim39047755

Geçtiğimiz günlerde gündemi meşgul eden bir paylaşım Qualcomm’un akıllı saatler için yeni işlemciler tanıtacağını gösteriyordu. Şimdi ise firma yeni Snapdragon Wear 5 serisini kullananların karşısına çıkardı. Üstelik bu çiplerle beraber serinin ismi da değişmiş gibi gözüküyor.

Qualcomm’un yeni işlemcileri Snapdragon W5 ve Snapdragon W5+ olarak anlatım ediliyor. Snapdragon W5+ çipinin geliştirmeler vasıtası ile %50 daha azca enerji harcamış olduğu anlatım ediliyor. Ayrıca iki kat daha yüksek performans ve %30 daha ufak bir boyutu olduğu da belirtiliyor.

4nm teknolojisiyle tasarlanan bu çipin hibrit bir mimarisi olduğu bildiriliyor. Qualcomm paylaşmış olduğu basın bülteninde 22nm tabanlı devamlı aleni bir destek işlemcinin de çipte yer aldığını vurguluyor. Ayrıca ultra düşük güç gerektiren Bluetooth 5.3, Wi-Fi ve daha çoğu düşük güç özelliği yeni Snapdragon W5+ modelinde bulunuyor.

Bu destek çipin akıllı saatteki çoğu unsuru denetim edeceği anlatım ediliyor. Bunların içinde sesler, bildirimler, sanal asistanlar, kalp atış hızı gibi sıhhat takipleri yer alıyor. Ayrıca bu destek işlemcinin makine öğrenimi kabiliyetleri olduğu da anlatım ediliyor.

Ana işlemcinin ise daha etkileşimli özellikleri denetim edeceği belirtiliyor. Bunların içinde animasyonlar, çağrılar ve navigasyon gibi nedenler bulunuyor. Bu sayede akıllı saatlerde mühim derecede bir pil tasarrufu meydana geliyor.

Qualcomm’un Akıllı Saat İşlemcisi için İlk Müşteriler Oppo ve Mobvoi

Şirketin gerçekleştirdiği tanıtımda akıllı saat işlemcilerinin ilk müşterileri de ortaya çıktı. Qualcomm’un belirttiğine göre Snapdragon W5 işlemcileri için oldukça beklememize gerek kalmayacak. Oppo tarafınca tasarlanan bir yeni Watch 3, ağustos ayında kullananların karşısına çıkacak. Üstelik bu akıllı saat işlemci olarak Snapdragon W5 çipinden yararlanacak.

Bir diğer müşteri ise Mobvoi oluyor. Mobvoi, yeni TicWatch modelinin bu sonbaharda kullananların karşısına çıkacağını anlatım ediyor. Şirketin tercih etmiş olduğu çip seti ise yeni Snapdragon W5+ olarak belirtiliyor.

Mobvoi CEO’su Zhifei Li, bir süredir bu büyüme için Qualcomm ekipleriyle yakın bir halde çalıştıklarını dile getiriyor. Ayrıca Snapdragon W5+ çipine haiz ilk akıllı saati kullanıcılara sunacakları için hevesli olduklarını da vurguluyor.

Yeni nesil Snapdragon W5 serisi kullanıcılara çoğu yenilik sağlayacak gibi gözüküyor. Wear OS’e ayrıca Android ve Free RTOS işletim sistemi desteğinin de bulunmuş olduğu çip oldukça yakında piyasaya çıkacak. Peki siz Qualcomm’un yeni akıllı saat işlemcileri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?