Qualcomm Yeni Bir Akıllı Saat İşlemcisi Geliştiriyor

resim83368947
resim83368947

Dünyanın en mühim çip geliştiricilerinden biri olan Qualcomm, yeni bir akıllı saat çipi tanıtacak! Şirket, resmi bir paylaşım üstünden akıllı saatler için yeni işlemciler geliştirdiğini duyurdu. Net olarak bir izahat yapılmasa da paylaşımda ‘Wear’ serisine ait yeni akıllı saat işlemcilerine bir gönderme mevcut.

Qualcomm yeni akıllı saat işlemcileri tanıtacağını 12 Temmuz tarihinde yapmış olduğu paylaşım üstünden duyurdu. Dahası kaynaklara göre duyuruda bulunan ifadeler üst seviye bir akıllı yonga setine işaret ediyor. Yakın zamanda da Qualcomm’un modern bir üretim süreci ile yeni yonga setini piyasaya sürmesi beklentiler arasında.

Qualcomm, Wear OS akıllı saat alanında mühim gelişmeler kaydedecek gibi gözüküyor. Öte taraftan firma işlemci tarafında öteki çalışmalara da yer vermeye devam ediyor. Geçen haftalarda yayınladığımız haberimizde bu sene gerçekleşecek Snapdragon Tech Summit etkinliğini sizlerle paylaşmıştık.

Etkinlikte Qualcomm’un telefonlar için yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi duyuracağı konuşuluyor. Snapdragon Tech Summit etkinliği ise 14-17 Kasım tarihleri içinde gerçekleşecek. Söylentilere göre yeni nesil işlemcinin alışılagelmiş işlemcilerden oldukça değişik olacak.

Qualcomm Akıllı Saat Alanında ‘Wear’ Serisi ile Öne Çıkıyor

İşlemci devi Qualcomm’un iki yeni çip seti tanıtacağı geçtiğimiz haftalarda sızdırılmıştı. Samsung Foundry’nin 4nm teknolojisi ile üretilecek iki yeni giyilebilir yonga seti ile ilgili yeni gelişmeler ise Snapdragon resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Snapdragon Wear 5100 ve Snapdragon Wear 5100+ modellerinin önümüzdeki dönemde tanıtılması bekleniyor. Dahası modern bir teknoloji 4nm prosedürü kullanılarak üretim sürecinden çıkıyor. Bu teknolojiyle yeni işlemcilerin Snapdragon Wear 4100+ modeline göre daha yüksek performans göstereceği tahminler arasında.

Samsung, Exynos W920 ve Galaxy Watch 4’ü piyasaya sürdüğünde akıllı saat alanında mühim bir büyüme kaydetmişti. Aksine Qualcomm ise akıllı saat alanında bu şekilde bir gelişim gösterememişti. Dahası Qualcaomm’un yonga setleri güç verimliliği zayıf ve düşük performans gösteriyordu. Bu nedenle firmanın şimdilerde akıllı saatler için modern bir yonga seti çıkarma sonucu gündeme geliyor.

Exynos W920, Samsung Foundry’nin 5nm üretim sürecinden çıkarken, Qualcomm’un Snapdragon Wear 4100+ modeli 12nm teknolojisiyle üretiliyor. Dün meydana getirilen paylaşımdan sonrasında ise yaklaşan Snapdragon işlemcisinin 4nm işlemine dayandığı tahmin ediliyor.

Eğer harbiden işlemci 4nm teknolojisine sahipse mevcut Wear OS akıllı saatlerinden oldukça daha fazlası sunma ihtimali taşıyor. Böylece Qualcomm akıllı saat alanında eskiye kıyasla mühim bir ivme yakalayacağı tahmin ediliyor. Ancak bu bilgilerin resmiyete ulaşması için etkinliği beklememiz gerekiyor.

Sizler Qualcomm’un akıllı saatler için geliştirdiği 4nm üretim sürecinden çıkacak yeni ‘Wear’ serisi çipler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşleriniz aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.