Qualcomm’dan Galaxy Cihazlarına Küresel Destek!

resim44854250
resim44854250

Samsung, amiral gemisi olan Galaxy S serisinde hem Qualcomm Snapdragon hem de firma içi Exynos yonga setlerini kullanıyordu. Ancak Samsung’un yeni nesil Galaxy S telefonları için yalnızca Snapdragon yonga setini kullanacağıyla alakalı söylentiler de gündemde yer almıştı. Şimdi ise çip geliştirmesiyle tanınmış olan Qualcomm, Samsung Galaxy serilerine güç vereceğine dair izahat yaptı.

Samsung, 2020 senesinde çip krizi sebebiyle birtakım modellerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Bu da Samsung kullanıcıları için can sıkıcı bir hal almıştı. Şirket, Galaxy S22 serisinde de aynı problemi yaşamamak için Qualcomm ile anlaşma gerçekleştirmişti. Şimdi ise Qualcomm, Samsung Galaxy serilerinin tamamına yardımcı vereceğini duyurmuş oldu.

Qualcomm Desteği Samsung Galaxy S23 Serisini de Kapsayacak

Qualcomm, geniş kapsamlı bu anlaşmayla Samsung amiral gemisi telefonlarına güç vereceğini duyurdu. Bu duyuruyu paylaştığı 2022 mali yılı 3. çeyrek hasılatıyla beraber sundu. Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, hasılat duyurusunda bir izahat yaptı. Amon, Snapdragon çiplerinin, Galaxy ürün serisini güçlendireceğini söyledi.

Aynı zamanda Amon, bu anlaşmadan ilkin Snapdragon yonga setlerinin kullanımının aşağı yukarı %40 bulunduğunu söyledi. Galaxy S22’nin Snapdragon çip tedarikinin ise %75’e kadar yükseldiğini belirtti. Ancak Galaxy S23 ve öteki cihazlarda çip tedarikinin daha oldukça olacağını da ekledi.

Amon, bu anlaşmanın uzun soluklu bulunduğunu da vurguladı. CEO, Snapdragon çipinin dünya genelinde daha oldukça Samsung premium cihazlarına güç sağlayacağını da söyledi. Amon, Galaxy S22 serisi telefonlardaki Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinin %75 oranında bulunduğunu belirtti. S22 cihazlarının kalan %25’inin ise firma içi Exynos 2200 işlemci içerdiğini söyledi.

Qualcomm’un yaptığı bu açıklama, Snapdragon destekli Galaxy serilerini oldukça daha oldukça bölgede göreceğimizin emaresi olabilir. Ancak şirket, bütün varyantlara güç vereceğini aleni bir halde belli etmemiş gibi duruyor. Her şekilde, bu haberler Samsung ve Qualcomm içinde daha büyük bir anlaşmanın bulunduğunu gösteriyor.

Ayrıca yonga üreticisi, anlaşmanın 3G, 4G, 5G ve 6G teknolojileri için bir patent lisans sözleşmesi içerdiğini belirtti. Qualcomm, anlaşmanın Samsung’un bilgisayarları, tabletleri ve daha fazlasının da Snapdragon çipi kullanımını genişleteceğini de söylemiş oldu.

Peki sizler Qualcomm şirketinin Samsung Galaxy serilerine yardımcı vermesi ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.