Qualcomm’un Yeni İşlemcisi Sonbaharda Tanıtılabilir

resim44697644
resim44697644

Qualcomm bu sene gerçekleşecek Snapdragon Tech Summit etkinliğinin tarihlerini duyurdu. Etkinliğin 14 Kasım ve 17 Kasım içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Etkinlikte Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2 tanıtılabilir.

Dünyanın en mühim çip geliştiricilerinden Qualcomm tanıtım etkinliklerine devam ediyor. Bir sonraki Snapdragon Tech Summit etkinliğinde Qualcomm’un yeni nesil işlemcisinin tanıtımının da yer alması muhtemel.

Yeni nesil yonga setinin Galaxy S23, Galaxy S23+ ve Galaxy S23 Ultra’da kullanılacağı öngörülmekte. Yeni Snapdragon işlemcisine haiz telefonların 2022 Aralık tarihinde piyasaya sürüleceği de öteki bir tarih olarak yer alıyor.

Snapdragon 8 Gen 2, 4nm Teknolojisi ile Üretilecek

Söylentiler içinde yeni nesil Qualcomm Snapdragon işlemcinin daha ilkin alışılagelmiş işlemcilerden değişik olacağı yer alıyor. Snapdragon 8 Gen 2’nin 1+2+2+3 CPU kümesine haiz olması bu farklılıklardan biri. Cortex-X3 CPU, Cortex-A720 CPU, Cortex-A710 CPU ve Cortex-A510 CPU çekirdeğine haiz olması beklentiler arasında.

Ayrıca Qualcomm’un yeni nesil işlemcisinin Adreno 740 GPU’ya da haiz olma olasılığı mevcut. Öte taraftan Wi-Fi 6E, GPS ve Bluetooth 5.3 gibi muhtelif kablosuz teknolojilerin çipte yer alacağı tahmin ediliyor. Bunlara ayrıca en süratli indirme ve yükleme hızlarına haiz olacak bir 5G modem de yer alıyor.

Söylentilere göre Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2’nin üretim süreci Snapdragon 8+ Gen 1’e benzer olacak. Bilindiği suretiyle Snapdragon 8+ Gen 1 4nm teknolojisine sahipti. Qualcomm’un yeni işlemcisinde de aynı sürecin yer alacağı iddialar arasında. Böylece çip aşırı ısınma problemi ile karşılaşılmayacak.

İddialar içinde akıllı telefon üreticisi Samsung’un önümüzdeki iki sene süresince sadece Snapdragon işlemcilerini kullanabileceği de yer alıyor. Her ne kadar Samsung’un System LSI kısmı Exynos 2300 setini geliştirse de Galaxy S23 serisinde bu çipin kullanmayacağı konuşuluyor. Qualcomm Snapdragon işlemcisine haiz telefonlar içinde Xiaomi 13 serisi de yer alıyor. Bu telefonlar ise 2022 Aralık ayında piyasaya çıkacak gibi gözüküyor.

Öte taraftan üst seviye Galaxy telefonlar için hususi yonga seti geliştiren bir Samsung kadrosu mevcut. Bu takım içinde 1000 mühendis vazife alıyor. Ancak bu setin 2025 senesinde piyasaya sürüleceği tahminler içinde yer alıyor.

Qualcomm’un yeni işlemcisine dair detaylar şimdilik birer iddia. Tüm bu iddiaların gerçekliği ise Snapdragon Tech Summit etkinliğinde belli olacak. Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin resmi detayları için Qualcomm’un etkinliğini beklememiz gerek. Snapdragon Tech Summit, 14 ve 17 Kasım tarihleri içinde gerçekleşecek.

Sizler Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.