Redmi Note 9 Pro Max İnceleme: Note Pro mu, maksimum mu?

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max incelemesi ile, Redmi Note 9 Pro ile karşılaştırıldığında kıymetli bir adım olup olmadığını görmek için test ediyoruz.

Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max neredeyse aynı görünüyor ve gayet fazla donanım paylaşıyor, fakat daha premium Max modelinde daha iyi ön ve arka kameralar, daha çok RAM ve daha süratli şarj var. Bu, Xiaomi’nin Redmi serisi için isim ve fiyatlandırma sözleşmelerinin yanı sıra, hepimizin aynı fikir olabileceği, akıllı telefon pazarında önder olarak kendini kabul ettirdiği bir strateji değişikliği. Kavrama o denli kuvvetli ki, 7.000 Rs ve Rs arasındaki aşağı yukarıya her fiyat noktası için minimum bir akıllı telefona sahip. Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max, sırayla Redmi Note 8 ve Redmi Note 8 Pro’nun sonraki versiyonlarıdır.

Neler Okuyacaksınız? →

Redmi Note 9 Pro Max inceleme

Bu şu suali akla getiriyor – Redmi Note 9 Pro Max’in ekstra özellikleri daha çok ödemeye kıymet mi, yoksa Redmi Note 9 Pro ile daha mı iyi olur? Öğrenmek için Redmi Note 9 Pro Max incelemesi ile test ediyoruz.

Redmi Note 9 Pro Max Tasarımı

Xiaomi’nin Redmi serisi cihazlarının boyutları, Redmi Note 9 Pro Max’in hantal ve hantal olduğu noktaya kadar büyüdü. 8.8mm genişliğinde ve 209g ağırlığındadır, bu da tek elle kullanması zorlaştırır. Telefonu elinizde tutmadan 6.67 inç uzunluğundaki ekranın üst bölümüne ulaşmak zor. Neyse ki 20:9 en boy payı yönetilecek kadar incedir. Ekranda günlük kullanıma dayanması ihtiyaç duyulan bir Corning Gorilla Glass 5 tabakası var. Ekranın derhal üzerinde beyaz bir bildirim ışığı bulunan ince bir kulaklık bulunur.

Redmi Note 9 Pro Max, telefonun sağ yanındaki güç butonuna yerleştirilmiş, yana monte edilmiş bir parmak izi tarayıcısına sahiptir. Hafifçe girintilidir, bu da dokunarak bulmayı kolaylaştırır. Konumumuzdan memnun değildik zira parmağımızın tabi durduğu yerden daha yüksek. Solaksanız, bu telefonu kullanmanın en huzurlu yolu olacak olan sol işaret parmağınızı ayarlayabilirsiniz. Redmi Note 9 Pro Max’in kilidini açarken bu tarayıcının süratli bulunduğunu gördük.

Redmi Note 9 Pro Max İnceleme: Note Pro mu, en çok mu?

Karşılaştığımız bir öteki problem ses seviyesi düğmelerinin yerleştirilmesiydi. Bu yana monte edilmiş parmak izi tarayıcısından daha yüksektir ve ulaşmak makul değildir. Xiaomi’nin akıllı telefonlarında bir IR verici sunma geleneğine bağlı kalan Redmi Note 9 Pro Max’in üzerinde bir adet var. Ayrıca USB Type-C irtibat noktasıyla beraber altta bir kulaklık girişi var.

Xiaomi, Redmi Note 9 Pro Max’de dört kamera kurulumu sunuyor. Bu sensörler, cihazın arkasından çıkan kare şeklinde bir modüle yerleştirilir. Çıkıntı, bir masaya yerleştirildiğinde telefonu kaldıracak kadar kalındır. Telefonun arka bölümü parlak bir yüzeye haiz ve Xiaomi, Redmi Note 9 Pro Max’i üç renk seçeneğiyle sunuyor: Yıldızlararası Siyah, Aurora Mavi ve Glacier Beyaz. Arka açık oturum lekeleri basitçe aldı ve sıklıkla silmek zorunda kaldık. Xiaomi, kutuda destek olabilecek bir dava sunuyor. Kutudaki eşyalardan bahsetmişken, Redmi Note 9 Pro Max ile beraber bir adım olan Redmi Note 9 Pro Max ile 33W şarj aletine haiz olursunuz.

Redmi Note 9 Pro Max Teknik Özellikleri

Redmi Note 9 Pro Max incelememizde ki öteki antet yöntem özellikleri. Xiaomi akıllı telefonların çok yüksek fiyat/performans oranlarına haiz olduğu biliniyor ve firma bunu Redmi Note 9 Pro Max ile de karşıladı. Xiaomi, şovu burada seyretmek için Qualcomm Snapdragon 720G SoC’ye düştü. Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max aynı işlemciyi paylaşarak performansa bağlı olarak iki model arasında tefrik yapmayı zorlaştırıyor.

Evet, Redmi Note 9 Pro Max’de daha çok RAM ve depolama kapasitesi elde edebilirsiniz. Varyantlar aşağıdaki gibidir: R’ler için 6GB RAM / 64GB depolama, 6GB RAM / 128GB depolama ve 8GB RAM / 128GB depolama alanı. İncelemek için 6GB / 128GB varyantı vardı. Redmi Note 9 Pro’nun fiyatlandırması ile alıcılar için birtakım karışıklıklara yol açabilecek bir çakışma var.

Redmi Note 9 Pro Max’teki büyük monitör AMOLED paneli değildir ve yüksek yenileme hızına haiz değildir. Xiaomi, fiyatı düşük tutmak için bunu yapabilirdi, fakat bu fiyat seviyesindeki birtakım rakipler bu özellikleri sunuyor. Yine de fena bir açık oturum değil. İyi görüş açılarına haizdir ve dış mekanlarda yeteri kadar parlaktır. Tam merkezde yukarıya doğru, birtakım insanoğlu için rahatsız edici olabilecek bir kamera deliği var. Cihazı kullanırken alıştık ve rastgele bir problemle karşılaşmadık.

Redmi Note 9 Pro Max’in çoğunluğunun başlıca sebeplerinden biri, içerisinde bulunmuş olduğu korkunç 5020mAh pil. Not 9 Pro Max, çift 4G VoLTE ve VoWiFI ve Bluetooth 5 desteği olan çift SIM’li bir akıllı telefon. Ve çift bantlı Wi-Fi 802.11ac. Ayrıca GPS ile beraber NavIC desteği de var.

Yazılım cephesinde, Android 10’un üzerinde MIUI 11 çalışıyor ve ünitemiz Nisan 2020 emniyet revizyon ekini çalıştırıyordu. Kullanıcı arayüzünde çoğu özelleştirme opsiyonu vardır ve geçmişte bir Xiaomi aleti kullandıysanız, yolunuzu bulmakta problem yaşamazsınız. Ne yazık ki, daha önceden yüklenmiş gayet fazla bloatware var. Buna, başlatıldığında spam olduğu malum Helo gibi programlar da dahildir. Xiaomi’nin yığın programları da birtakım zamanlar sinir bozucu olabilir ve Get Apps isimli bir tatbik mağazası tarafınca bildirimlerle bombalandık. Xiaomi’nin duvar kağıdı karuseli de kabul edilemez bulunduğunu düşündüğümüz bildirimleri itmeye devam etti.

Yeni bir aygıt kurarken, kurulum prosedürünü hızlandırmak için çabuk etme eğilimindeyiz, fakat bu aleti birkaç seçenek olarak ayarlarken dikkat etmeniz icap eder ve programlar varsayılan olarak denetim edilir. Bu, aleti kurduktan sonra sizi lüzumsuz spamlardan koruyacaktır.

Redmi Note 9 Pro Max performansı

Redmi Note 9 Pro Max incelememizin eğer olmazsa olmazı performansı. Redmi Note 9 Pro ve Max modeli arasında paylaşılan temel özelliklerle, ikisinin performansı değişik hissetmez. Redmi Note 9 Pro Max günlük görevleri rahatlıkla halledebilir ve programları yüklediği sürece sizi katiyen bekletmez. Menülerde gezinirken ya da çoklu vazife yaparken rastgele bir problemle karşılaşmadık. Poco X2 (İnceleme) ve Realme 6 Pro (İnceleme) gibi yüksek bir monitör yenileme hızına haiz değildir, bu nedenden dolayı bu cihazlar kadar pürüzsüz hissetmez, fakat bu bir antak kalma kırıcı değildir.

Redmi Note 9 Pro Max, RealT 6 Pro’nun skorladığı 2,82,159’dan birazcık daha düşük olan AnTuTu karşılaştırmasında 2,77,058 puan almayı başardı, fakat bu ayrım reel dünya performansını etkileyecek kadar büyük değil. Geekbench 5’in tek çekirdekli ve çok çekirdekli testlerinde, Redmi Note 9 Pro Max sırayla 564 ve 1.759’u başardı. Grafik karşılaştırması GFXBench’i kullanarak, Car Chase sahnesindeki 16 fps’yi ve Realme 6 Pro’nun skoruyla aynı olan Manhattan 3.1’de 27 fps’yi yönetti.

Oyun iyi işlenir ve Redmi Note 9 Pro Max yükleme sürelerini kısaltmayı başardı. PUBG Mobile oynarken varsayılan olarak Yüksek ayarlardır. Oyunu kekelemeden oynayabiliriz, fakat telefon 20 dakika sonra ısınmaya başladı. Büyük monitör tek elle kullanım için kusursuz olmasa da, oyun oynarken ve video izlerken çok destek olur.

Redmi Note 9 Pro Max videolarını seyretmek için bir hayli vakit geçirdik ve pil iyi gitti. Kullanımımızla, akıllı telefonun şarj edilmesi gerekmeden ilkin bir buçuk günün ötesine geçti. HD video döngü testimizde, 17 saat 10 dakika sürdü, bu iyi bir skor, fakat Realme 6 Pro, 21 saat sürdü ve Redmi Note 9 Pro Max ile karşılaştırıldığında bir üstünlük sağladı.

Pil bittiğinde, beraber verilen 33W şarj cihazını kullanabilirsiniz. Bu, telefonu 30 dakikada sıfırdan yüzde 52’ye çıkarır. Hızlı şarj olurken aygıt ısınır. Şarj prosedürü aşağı yukarıya yüzde 75 işaretinden sonra yavaşlar ve aygıt bir saat içerisinde yüzde 90’a ulaşır. Daha makul fiyatlı Redmi Note 9 Pro yalnızca 18W’a kadar şarj edilebilir, bu nedenden dolayı bu premium model için bir avantajdır

Redmi Note 7 Pro’yu merak ediyor musunuz?
Redmi Note 7 Pro ile ilgili bütün merak edilenleri Redmi Not 7 Pro inceleme isimli makalemizde ele aldık.

Redmi Note 9 Pro Max Kameraları

Kameraları Redmi Note 9 Pro Max incelememizde ele almazsak olmazdı. Şimdi Max modelini Pro modelinden, kameralardan ayırmaya yardım eden ana şeye geliyoruz. Redmi Note 9 Pro Max, f/1,89 diyafram açıklığına haiz 64 megapiksel birincil sensöre sahiptir. Diğerleri ise 119 derecelik görüş alanına haiz 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 5 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel derinlik sensörüdür. Makro kamera, bu fiyata öteki telefonlara kıyasla çözünürlük açısından bir artış var.

Kamera uygulaması özelliklerle doludur ve seçim yapabileceğiniz birden fazla çekim modu vardır. Fotoğraf modu, varsayılan olarak 64 megapiksel sensörü kullanarak 16 megapiksel pikselli çekimler yapar. Gerekirse tam 64 megapiksel çözünürlükte de çekim yapabilirsiniz. Fotoğraflarda kontrastı artıran ve sırayla Oppo ve Realme akıllı telefonlardaki Dazzle Color ve Chroma Boost filtrelerini hatırlatan bir Pro Renk modu var.

Klipleri 15 saniyeyle sınırlayan ve kaleydoskop efekti sunan kısa bir video özelliği var. Bu esas olarak Instagrammers ve TikTokers’ı hedefliyor. Ağır Çekim video kaydı da mümkün olabilir ve 120fps, 240fps ve 960fps arasında seçim yapabilirsiniz. Makro kamera geçişi bir alt menüye yerleştirilmiştir ve birtakım kişilerin bulması zor olabilir.

Redmi Note 9 Pro Max ile çekilen aydınlık çekimleri olabildiğince iyi çıktı. Arka planda parlak bir sema ile birtakım çekimler yaptık ve akıllı telefon HDR’yi kendiliğinden etkinleştirdi. Fotoğraflar keskinleştirilmiş gibi görünüyor ve bu da her insana hitap etmeyebilir. Bir görüntüyü yakınlaştırırsanız, ayrıntıların iyi bulunduğunu fakat gölgelerde birazcık adet bulunduğunu ayrım edeceksiniz.

Yakın plan çekimlerde, AI mevzuyu tanıyabilir ve kamerayı buna göre ayarlayabilir. Telefon, nesneleri çekerken yumuşak bir bokeh efektini yönetir ve bu da göze çarpmalarına destek olur. Redmi Note 9 Pro Max’in istediğimiz yere odaklanmasını sağlamak için bir kereden fazla tecrübe etmek zorunda kaldık, fakat ortaya çıkan imaj hoş ve keskindi. Çıkıştaki kontrastı hafif yükselten Pro Color hususi durumunu de kullandık.

Cihazdaki geniş açılı kamera daha geniş bir görüş alanı sunuyor fakat detay seviyesinde mühim bir düşüş var. Xiaomi, çıktıda namlu bozulmasını engel olan geniş açılı bir revizyon uyguladı, muntazam bir dokunuş.

Makro kamerayı 2 cm odak mesafesine haiz olduğundan aşırı yakın çekimler için iyi bulduk. Nesneyi vurmak için kafi ışığa haiz olduğunuz sürece çok iyi ayrıntıları yakalar. Çözünürlük ilaveten 5 megapikselde öteki akıllı telefonlardan aldığınızdan daha yüksektir.

Portre modu iyi kenar algılaması gösterdi ve telefon bir nesneyi ve arka planı ayırt edebildi. Bununla birlikte, bir kişinin kolu ve vücudu arasındaki boşluğu belirleme edemedi ve bu alanı bulanıklaştırmayı kaçırdı.

Redmi Note 9 Pro Max düşük ışığı algılayabilir ve AI kullanarak düzeltmeler yapabilir. Normal modda çekim yaparken telefonun gürültüyü denetim altında tutmayı başardığını ayrım ettik. Bu, yakınlaştırmada görülebilen detay maliyetiyle geldi. Gece Modu etkinleştirildiğinde, telefon birden fazla pozlamayı birleştirir. Çıktı daha net, daha iyi ayrıntılarla ve gölgelerdeki nesneler daha görünür.

32 megapiksel selfie shooter’ın bu cihaza Redmi Note 9 Pro’ya göre mühim bir üstünlük sağlayıp sağlamadığını merak ettik. Gün ışığında keskin öz çekimler elde edersiniz, fakat güzelleştirme varsayılan olarak etkinleştirildiği için düzleştirilir. Bunu sevmiyorsanız, bu efekti dönem dışı bırakabilirsiniz. Selfie kamera için bir portre modu da var ve arka planı özneden doğru bir halde ayırmayı başarıyor. Düşük ışıkta kamera performansında bir düşüş var ve çıktının yakınlaştırıldığında ince görünür adet var.

Video kaydı arka kamera için 4K 30fps ve selfie atıcı için 1080p HD 30fps’de öne çıkıyor. Gün ışığında, 1080p’de çekim yaparken kamera ölçer iyi yanar ve çıkışı dengeler. Ancak, düşük ışıkta parıltı tesiri ile sonuçlanan görüntüleri sabitlemeye çalışır. 4K’da sabitleme yoktur, bu da titrek bir çekime niçin olur.

Karar

Redmi Note 9 Pro Max, Redmi Note 8 Pro’nun (Gözden Geçirme) halefi olarak gelir ve omuz için birtakım büyük sorumluluklara sahiptir. Bu aleti test ettikten sonra, birden fazla sayıda Redmi Note 8 Pro’dan daha iyi bulunduğunu söyleyebiliriz. Yeni Redmi Note 9 Pro Max daha güçlüdür, daha iyi pil ömrü sunar, iyi kameralarda paketler ve Android’in son olarak versiyonunu çalıştırır. Bununla birlikte, daha makul fiyatlı kardeşi Redmi Note 9 Pro ile tesiri birazcık yumuşatıldı.

Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9 Pro Max’den daha düşük fiyatlıdır, fakat neredeyse aynı donanımı barındırır. Nisan ayında akıllı telefonlardaki GST zammıyla Redmi Note 9 Pro Max şimdi Rs’de başlıyor. 16.499 ise Max olmayan model Rs için satılmaktadır. 13.999. Sıkı bir bütçeye haiz biri için, tutum edilen miktar buna değebilir.

Ancak, masraf yapmak istiyorsanız, Redmi Note 9 Pro Max daha iyi seçimdir. Redmi Note 9 Pro ve Max modelinin karşılaştırılabilir varyantlarının yalnızca Rs farkı var. 1.000’i daha yüksek çözünürlüğünde olan kameralar ve daha süratli şarj edersiniz, bu ikisi arasında seçim yapmayı kolaylaştırır. Realme 6 Pro ve Poco X2, aynı fiyata öteki makul alternatiflerdir.

Redmi Note 9 Pro Max incelememize noksan bulduğunuz ya da eklemek istediğiniz görüşler için yorum bölümünü kullanabilrisiniz.