ResearchKit ne işe yarıyor?

resim75397616
resim75397616

Apple’ın ResearchKit’i, iPhone’unuzuzu diğer bir cihaza dönüştürebilir! Peki nelerdir bu ResearchKit?

iOS platformunu genişletecek yeni kitleler arayan Apple, Watch etkinliğinde tıbbi araştırmalara yönelik yeni SDK’sını (yazılım geliştirme kiti) ortaya çıkardı.

Neler Okuyacaksınız? →

ResearchKit ne işe yarıyor?

ResearchKit adındaki program geliştirme kiti, Apple‘ın işlemler bölümünün başkan yardımcılığını yapan Jeff Williams tarafınca şu şekilde açıklanmakta: “ResearchKit, tıbbi araştırmalar için hususi tasarlanmış bir program iskeletidir.” Jeff, yeni SDK’nın doktorlara, hastalara ve akademisyenlere mühim kolaylıklar sağlayacağını söylüyor.

Williams‘a göre sıhhat bilgilerinin toplanması konusu ile ilgili endişelenmenize asla gerek yok, zira ResearchKit ‘de nelerin paylaşılacağını siz seçiyorsunuz. Apple ise verilerinizi görmüyor. Williams, ResearchKit‘in gelecek ay piyasada olacağının haberini veriyor.

ResearchKit Nedir?

ResearchKit, şu iki ana amaca yönelik araçlarla geliyor: Sensör verilerini ahenkli uygulamalarda, tıbbi amaçlarla kullanmak ve kullananların verilerini malum araştırmalarla paylaşmak.

Apple’ın tanıtımda gösterdiği programlardan bir tanesi, Parkinson ‘la ilgiliydi. Bu uygulama, araştırmacılara hastalardan anlık kinesiyoloji ölçümleri sağlayabiliyordu. Üstelik bütün bunlar, iPhone gibi bir cihazın ivmeölçeriyle yapılabilmekteydi.

ResearchKit ‘in kim bilir en mühim yanı, aleni kaynak kodlu olması. Elbette ResearchKit, Apple‘ın ilk aleni kaynak kodlu çalışması olmayacak; şirketin mühim katkılarda bulunmuş olduğu WebKit de aleni kaynak kodlu.

Tanıtımda yayınlanan ResearchKit uygulamalarına ve SDK‘ya şu an ulaşılabiliyor.

Ayrıntılar için bu adrese göz atmanız yeterli. Kaynakta İngilizce tanıtım mevcut şuan için belirtmek yarar var.

ResearchKit, Sağlık Kit (HealthKit) ile Birlikte Çalışıyor

IOS 8 ile Sağlık Kit (HealthKit), iPhone, sıhhat ve fitness programları beraber çalışmaya imkân elde eden kuvvetli bir vasıta tanıttı. 900 üstünde tatbik ile Apple takip edip tedvir etmek amacı ile sıhhat fonksiyonları iyi mi etkileşimde olup dönüşüme uğradığını HealthKit kullanılarak geliştirilmiştir.

Sağlık Kit (HealthKit) bir kullanıcının izni ile, ResearchKit problemsiz HealthKit tarafınca açılan faydalı verilerin havuza dökebiliyorsunuz – günlük adım sayıları, kalori kullanması ve kalp hızı gibi – tıbbi araştırmalar için faydalıdır.