Resimlerinizin EXIF ​​Verilerini Yönetme Araçları

Dijital kameranızla bir resim yakaladığınızda, kamera sadece mevcut tarih ve saati imaj dosyasına değil, bunun yanı sıra kamera ayarlarına da saklar.

Neler Okuyacaksınız? →

FOTOĞRAFLARDA EXİF META VERİLERİ

Kamera tarafınca fotoğrafa kaydedilen bilgiler, kamera modelinin kendisi, kullanılan mercek, obtüratör hızı, diyafram açıklığı, odak uzaklığı ve aynısı detayları içerebilir. Bazı modern dijital kameralar ve kameralı telefonlar GPS özelliğine haizdir ve bu nedenden dolayı fotoğraflarla beraber konum koordinatlarını (enlem ve boylam) bile kurtarabilirler.

Tüm bu “meta veriler”, Flickr ve Picasa Web Albümleri gibi online resim paylaşım sitelerinin yanı sıra bir oldukça görsel düzenleme uygulamasıyla basitçe okunabilen standart Exif formatını kullanarak fotoğraflara yerleştirilmiştir.

1. GÖRÜNTÜLERİN EXİF VERİLERİNİ GÖRÜNTÜLEME

Bir fotoğrafdan etkilendiyseniz ve bu fotoğrafı çekerken kullanılan kamera ayarları ve lens ayarları ile alakalı daha oldukça malumat edinmek isterseniz, yapabileceklerinizi burada bulabilirsiniz.

Jeffrey’nin Exif Görüntüleyicisine gidin ve fotoğrafı yükleyin (veya resmi internet üstünde bulduysanız, görsel URL’sini kopyalayıp yapıştırın). Araç, o fotoğrafta gizlenen bütün meta verilerin yer bilgisi ile beraber hoş bir özetini oluşturacaktır.

Alternatif olarak, fotoğraflarınız da ki Exif verilerini masaüstünüzde görüntülemek için Google’ın Picasa’yı, Windows Live Fotoğraf Galerisi’ni ya da öteki rastgele bir resim görüntüleme uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Fotoğraf Nerede Çekildi?

2. FOTOĞRAFLARDA EXİF VERİLERİNİ DÜZENLEME

Neden fotoğrafların Exif verilerini değişiklik yapmak istersiniz? Pek oldukça reel neden olabilir.

Örneğin, resim makinenizin iç zamanı yanlıştı ve bu nedenden dolayı bütün resimler yanlış bir vakit damgasıyla yakalanıyordu. Veya insanların fotoğrafın meta verisine ismini eklemek istersiniz ki böylelikle insanoğlu derhal sahibinin kimliğini bilebilir. Bir Exif düzenleyicisiyle, resim makinenizin GPS’i yoksa bile fotoğraflarınızı manuel olarak coğrafi olarak etiketleyebilirsiniz.

Biraz şaşırmış olabilirsiniz, yalnız Windows Gezgini aslında mükemmel bir Exif editörüdür. Herhangi bir görsel dosyasını sağ tıklatın, Özellikler’i seçin ve Ayrıntılar sekmesini tıklatın. Artık, kamera modelinden çekim tarihine, telif hakkı bilgilerine ve daha fazlasına ait o görüntüle ilişkili oldukça muhtelif meta verileri düzenleyebilirsiniz.

Windows Gezgini, fotoğraflarla alakalı GPS ile alakalı detayları düzenlemenize izin vermez, yalnız Google’ın Picasa yazılımı bunu yapmak için iyi bir seçimdir .

Son olarak, ton fotoğraflar durumunda Exif verilerini değişiklik yapmak isterseniz, Geosetter veya Microsoft Pro Photo gibi hususi bir Exif editörlerini kullanarak hepsini tek seferde düzenleyebilirsiniz. Geosetter Exif etiketlerini bir fotoğraftan alabilir ve Pro Photo, coğrafi etiketleme resimleri için daha uygunken bu tarz şeyleri öteki fotoğraflarınıza da uygulayabilir.

Benzer şeyler, jHead ve ExifTool gibi komutu gibi komut yardımı ile de yapılabilir – bunlar oldukça kuvvetli araçlardır yalnız uygulamak açıkçası birazcık gerzektir.

3. FOTOĞRAFLARDAN META VERİLERİ NASIL KALDIRILIR

Bazen fotoğraflarınızın Exif verileri, beklediğinizden daha fazlasını ortaya çıkarabilir . Bu nedenle, bazen, web’e yüklemeden ilkin bütün meta bilgilerinden görüntülerinizi ayırmak mantıklı olabilir.

Bir metinden bütün meta verileri çıkarmak için, Windows Gezgini içerisindeki dosyaları sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin. Şimdi Ayrıntılar sekmesini tıklayın ve “Özellikleri Kaldır ve Kişisel Bilgiler” yazan opsiyonu seçin.

“Bu dosyadan özellikleri takip et” i ve sonrasında “Tümünü Seç” i seçin ve Tamam’ı tıklayın. Fotoğraftan hususi meta veri etiketlerinin tümü silinmiştir. Bu kadar basit!