Router Nedir?

resim33804530
resim33804530

İnternet, çok uzun süredir hayatımızda yer edinen değişmez bir hizmet. Bu hizmetten yararlanmamız için de muhtelif alternatifler mevcut. Örneğin mobil cihazdan web bağlantısını gerçekleştirmek için web paketinizin olması gerekmekte. Sabit web için de Wi-Fi bağlantısına ihtiyacımız olmaktadır. Ev ve iş internetini kurmanız için muhtelif ekipmanlar yer almaktadır. Router da bu ekipmanlardan birisidir. Peki router nedir?

Ev internetine haiz olan kullanıcılar birtakım zamanlar ağ problemleriyle karşılaşmaktadır. Bu sorunları çözüme ulaştırmak için inceleme yaptıklarında da karşılarına router kelimesinin çıkma ihtimali yüksektir. Biz de bu yazımızda, aslında çoğu kişinin bilmiş olduğu fakat adına hakim olmadığı router ile alakalı açıklamalar yapacağız.

İçindekiler

Router Nedir?

Router kavramının Türkçesi ‘Yönlendirici’ olarak geçmektedir. Kullanıcıların birçoğu da router sözcüğünden ziyade yönlendirici sözcüğüne hakim olabilirler. Yönlendirici, bilgisayar ağları arasında veri paketlerini alma, çözümleme etme ve iletme amacıyla geliştirilmiş fizyolojik ya da sanal bir ağlar arası aygıttır. Bu aygıt, iki ağı birbiriyle güvenilir bir halde haberleştirmeye yarayan donanımsal aygıt şeklinde de tanımlanabilir.

Yönlendiriciler, isminden de anlayacağınız gibi cihazlar ve web arasındaki trafiği yönlendirmektedir. Router, durağan(durgun) web ağının mühim bir parçasıdır. Yönlendirici vasıtası ile bilgisayarın, akıllı telefonun, TV’nin ve öteki cihazların evde yer edinen Wi-Fi’a bağlanma imkanı olur.

Router Nasıl Çalışmaktadır?

Yazımızda Router nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonrasında bu aygıtın iyi mi çalıştığıyla alakalı de ayrıntı vermemiz faydalı olacaktır. Standart bir evde bilgisayar, akıllı telefon, tablet, akıllı TV ve yazıcı gibi çoğu web bağlantılı aygıt yer alır. Router vasıtası ile bu cihazlar bir ağ oluşturur. Evinizin yönlendiricisi de o ağdaki gelen ve giden web trafiğini en süratli ve bereketli biçimde yönlendirir.

Evinizin ağında dolaşan bilgilerin bant genişliği birbirinden değişik olabilir. Örneğin e-posta, film ya da bebek kamerasının bant genişliği birbirinden farklıdır. Router, size verilen IP adresini alır ve çözümleme eder. Sonrasında bu IP adresini ayrıştırır. Ardından kablolu ve kablosuz irtibat kuran cihazlara internete erişme hedefiyle IP verir. Ayrıca router, IP adresinin bir sonraki yoluna karar vermek için yönlendirici tablosunu da kullanmaktadır.

Yönlendirici tablolarının sıralaması verileri muayyen bir ağ hedefine transfer amacıyla yönergeler sağlar. Yönlendiricinin, verileri IP adresine iletmesi için en iyi yolu hesaplayan bir takım kaide vardır. Router, öteki cihazlar ve web arasında iletişime izin vermek için kablo, fiber, DSL modem gibi araçları kullanır. Yönlendiricilerin çoğu, değişik cihazları aynı anda internete bağlamak için birtakım irtibat noktasına haiz olmaktadır.

Bu nedenle router, verilerin nereye gideceğini ve trafiğin nereden geldiğini tayin hedefiyle yönlendirme tablolarından yararlanmaktadır. Router tablosu, yönlendiricinin kullandığı varsayılan yolu tanımlamaktadır. Dolayısıyla router, muayyen bir paket için verileri iletmenin en iyi yolunu birtakım durumlarda bulamamaktadır. Örneğin işyeri yönlendiricisi yalnızca 1 varsayılan yol süresince bütün ağları kendi web servis sağlayıcısına yönlendirmektedir.

Bunun yanında, yönlendiricinin statik ve hareketli olmak suretiyle iki tür tablosu vardır. Statik yönlendirme, tabloları manuel şekilde yapılandırmaya yarar. Dinamik yönlendirme tablosu ise ağ etkinliğine bağlı olarak hareketli yönlendiriciler tarafınca kendiliğinden güncellenir. Her cihaz, internete erişme sebebiyle hüviyet sahibi olmak zorundadır. Burada da router, cihazların hüviyet sahibi bulunmasına destek olmaktadır.

Router Ne İşe Yarar?

Yazımızda router nelerdir sorusunun yanıtının ardından, bu aygıtın iyi mi çalıştığıyla alakalı de izahat yapmış olduk. İnternet bağlantısının eğer olmazsa olmazı olan router, kuşkusuz çoğu açıdan işe yaramaktadır. Örneğin router, emniyet açısından olabildiğince işe yaramaktadır. Bilgi ağ üstünden iletilir ve bütün kablo sisteminden geçer. Veriler her istasyon için mevcuttur fakat hususi adresli istasyonlar verileri okur.

Benzer şekilde router, güvenilirlik açısından da işe yaramaktadır. Sunucu durduğunda bir ağ kesintisi meydana gelirse ya da kabloda bir arıza olursa router hizmetleri ve öteki ağlar bu durumdan etkilenmeyecektir. Routerlar etkilenen ağı ayırır. Öte taraftan etkilenmeyen ağlar çalışmayı kesintiye uğratmadan ve veri kaybı olmadan bağlı kalmaya devam eder.

Performans geliştirme konusu ile alakalı da router olabildiğince işe yaramaktadır. Yönlendiricinin performans geliştirmedeki görevi, bireysel ağ içerisindeki performansı artırmaya yöneliktir. Örneğin bir ağda 20 iş istasyonu yer alıyorsa ve hepsi aynı hacimde trafik oluşturuyorsa 20 iş istasyonunun trafiği tek bir ağda aynı kablo üstünden çalışır.

Ancak ağ, her biri 10 iş istasyonu olmak suretiyle 2 alt ağa bölünürse trafik ağı yarıya düşmüş olur. Ağların her birinin kendi sunucuları ve durağan(durgun) diski olduğundan ağ kablolama sistemine daha azca bilgisayar gereksinim duyacaktır.

Ağ aralığı yönünden de router faydalıdır. Ağ oluşturmada cihazları bağlamak için bir kablo yer alır. Ancak bu kabloların uzunluğu 1000 metreyi geçmemektedir. Router ise sinyalleri tekrar oluşturarak bu sınırlamanın üstesinden gelmektedir.

Router Türleri Nelerdir?

Böylelikle yazımızda router nelerdir sorusunun yanıtını, router iyi mi çalışmaktadır ve ne işe fayda sorularıyla vermiş olduk. Bir yönlendiricinin çok sayıda türü bulunmaktadır. Şimdi bu türler ile alakalı malumat verelim.

Kablosuz Router

Kablosuz yönlendirici, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve Wi-Fi özelliğini sunan öteki cihazlara Wi-Fi bağlantısı sağlamak için kullanılır. Ayrıca bu router, azca sayıda kablolu ağ sistemi için standart ethernet yönlendirmesi de yapar. Bir kablosuz router kabloyla doğrudan modeme bağlanır. Bu da internetten malumat alma ve internete malumat iletme izinlerini sağlar. Daha sonrasında router, yerleşik antenleri kullanarak Wi-Fi ağınızı oluşturur ve onunla iletişim kurar. Bu işlem, ev ağınızdaki bütün cihazlara web erişimi sağlatır.

Kablosuz router, evinizde ya da işyerinizde kablosuz bir sinyal üretir. Bunun kararında da bilgisayarların belli aralıktaki yönlendiricilere bağlanmasına ve interneti kullanmasına imkân tanır. Buna ayrıca bir gizyazı kullanıp daha güvenilir kablosuz irtibat sağlayabilirsiniz ya da IP adreslerinden yararlanabilirsiniz. Yönlendiriciyle gelen kullanıcı kimliği ve parola ile yönlendiricide celse açabilirsiniz.

Kablolu Router

Kablolu router ise kablolu linkler ile doğrudan bilgisayara bağlanır. Bu yönlendirici türü sıklıkla web ile iletişim oluşturmak için modeme bağlanan bir irtibat noktasına sahiptir. Başka bir irtibat noktası da kablolu yönlendiricinin malumat dağıtmak için bilgisayarlara ve öteki cihazlara bağlanmasını sağlar.

Çekirdek Router

Çekirdek yönlendirici, verileri ağ içerisinde yönlendirir. Ancak bu tür, ağlar arasında veri yönlendiremeyen bir router türüdür. Bu router türü, bütün ağ cihazlarını birbirine bağlamaya destek olmaktadır. Bu nedenle bilgisayarın işletim sistemi aleti ve ağların temel taşı niteliğindedir. Çekirdek router, web servis sağlayıcısı tarafınca kullanılır ve muhtelif türlerde süratli ve kuvvetli veri iletişim kullanıcı arayüzü sağlar.

Brouter

Brouter, köprü ve yönlendiricinin birleşimi şeklindedir. Bu router türü, ağlar arasında bir köprü gibi veri transferi sağlamakla görevlidir. Aynı zamanda bir router gibi ağ içerisindeki verileri ayrı sistemlere yönlendirir. Dolayısıyla gelen verileri doğru sistemlere yönlendirmiş olur. Bunun yanısıra öteki verileri öteki bir ağa aktararak da iki köprü ve yönlendirici işlevini birleştirir.

Uç Yönlendirici

Uç yönlendirici, ağ sınırına yerleştirilen daha düşük kapasiteli aygıttır. Bu yönlendirici, dahili bir ağın harici ağlara bağlanmasına imkân tanır. Aynı zamanda bu yönlendirici türü, erişim yönlendiricisi şeklinde de adlandırılmaktadır. İnternet üstünden uzak ağlara bağlanmak için ise ‘Sınır Geçidi Protokolü’ kullanır.

Geniş Bant Yönlendiricileri

Geniş bant yönlendiricileri, bilgisayara yüksek süratli web erişimi sağlamaktadır. Bu router türü, telefonla internete erişmede ve IP üstünden ses teknolojisini kullandığınızda gerekmektedir. Bütün geniş bant yönlendiricileri, dizüstü ve masaüstü sistemlerini bağlama amacıyla üç ya da dört Ethernet irtibat noktasına sahiptir. Geniş bant yönlendiricileri, web servis sağlayıcısı tarafınca yapılandırılır. Geniş bant modemi ise ADSL ya da DSL modemi şeklinde de bilinmektedir.

Router ile Modem Arasındaki Fark Nedir?

Router ile modemi karıştıran çoğu şahıs olmaktadır. Ancak bu iki cihazın görevleri birbirinden çok farklıdır. Modem, web sağlayıcısından gelen bilgiyi işlemek için vardır. Dolayısıyla modeminiz olmadan internete bağlanmanız da olası olmayacaktır.

Modemler, web sağlayıcısından gelen web hizmetini, evdeki ya da işyerindeki ağa getirmek için vardır. Daha sonrasında ise modem, ev ya da işyeri ağınıza web bağlantısı elde eden router aygıtına, yani yönlendiriciye bağlanmaktadır. Kısacası router tek başına kafi değildir. Ancak router ile akıllı cihazlar internete bağlanmaktadır.

Dolayısıyla router ile modem aynı aygıt değildir. Ancak günümüzde bu iki aygıt tek tek üretilmek yerine ikisinin de bir arada olduğu cihazlar yer almaktadır. Böylelikle router nelerdir sorusunun yanıtını, router ile modem arasındaki farkı anlatarak da vermiş olduk.

Nasıl bir Yönlendiriciye Sahip Olmalısınız?

Birçok web servis sağlayıcısı, sıklıkla her ay ödemekte olduğunuz abonelik tutarı karşılığında size router, modem ya da ikisini birden vermektedir. Bu yönlendiriciler, her kullanıcı için kullanıma makul olmamaktadır. Dolayısıyla kullanımınıza İdeal yönlendiriciye haiz olmak isteyenleriniz vardır. Bir yönlendirici, yani router satın almadan ilkin bilmeniz gereksinim duyulan birtakım detaylar vardır. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Wi-Fi Performansı

Yönlendiriciler de öteki aygıtlar gibi zamanla birtakım güncellemeler alıyorlar. Dolayısıyla son teknoloji kullanan ve yenilenmiş bir router almanız iyi olacaktır. Birden çok kullanıcılı, çok girişli ve çok çıkışlı teknolojiye haiz bir router almayı düşünebilirsiniz. Çünkü bu özelliklere haiz bir router, Wi-Fi yönlendiricisinin aynı anda birden çok cihazla iletişim kurmasını sağlayacaktır. Bu da bekleme süresini azaltmaya ve ağ hızını artırmaya katkıda bulunur.

Wi-Fi Kapsama Alanı

Wi-Fi sinyalleri, evin boyutuna ve sinyallerin hedefine ulaşmasını engel olan etkenlere bağlıdır. Ayna, kalın duvar, şömine gibi cisimler de Wi-Fi sinyallerini yüksek miktarda etkilemektedir. Bu nedenle evinizin uzak bölümlerine ulaşma gücüne haiz yönlendirici almanız faydalı olacaktır. Ayrıca ev genelinde Wi-Fi enerjisini çoğaltmak için sinyal güçlendirici kullanmanız da iyi olabilir.

Wi-Fi Kontrolü

Router aygıtlarının rahatlıkla denetim edebileceğiniz türde olması da önemlidir. Yakın zamanda üretilen yönlendiricilerin kurulumu ve kullanması basit olmaktadır. Ebeveyn denetimi, ağ yönetimi gibi özelliklere haiz router almanız işe yarayacaktır. Dolayısıyla satın almayı ya da değiştirmeyi düşündüğünüz yönlendiricinin özelliklerini ve size uygunluğunu denetim etmeniz faydalı olacaktır.

Wi-Fi Güvenliği

Saldırganların, ev ya da iş ağınıza erişip cihazlarınıza virüs yükleme ihtimali vardır. Bunun yanısıra saldırganlar, e-posta ile gönderdiğiniz detayları ve indirdiğiniz dosyaları da inceleyebilirler. Bilgisayar korsanlarının bu gibi işlemleri gerçekleştirmesi için kullandığı bir takım vasıta vardır.

Bu nedenle, ağ düzeyinde koruma elde eden bir yönlendiriciye haiz olmanız faydalı olacaktır. Ağ düzeyinde koruma elde eden bir router, siber saldırıları önleme konusu ile alakalı fayda sağlayacaktır. Siber saldırılara karşı daha güvenilir bir web ağı sağlamak için, otomatik güncelleme, ürün program güncellemesi ve aygıt karantinası gibi emniyet özelliklerine haiz bir yönlendirici satın almanız gerekecektir.

Sizler için hazırladığımız router nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de router hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.